Neobvyklý nález učinili archeologové na severovýchodě Peru v oblasti Lambayeque. Jedná se o ostatky dětí, které jsou více než 1000 let staré. Na jejich lebkách se ale nachází zvláštní symboly, které byly před zhruba tisíci lety vytetovány na jejich hlavy.
Objev na bývalém močickém pohřebišti (Moche) vyvolává spousty otázek. Archeologové a historici se domnívají, že mohlo jít například o oběti tehdejších rituálů. Na místě bylo zatím nalezeno celkem 11 hrobů, které skrývaly dětské kosterní pozůstatky se značkami na lebkách, a několik artefaktů.
Ředitel archeologického projektu Huaca Rosa, Edgar Bracamonte, sdělil, že značky na lebkách byly zvláštním druhem malování na obličej či tetování, které bylo vrýváno do lidské kůže a zjevně i do lebky těchto dětí.
Co měla tato tetování symbolizovat, zatím není jasné. ,,Jedno z dětí bylo pohřbeno s kovovým, pravděpodobně měděným, žezlem. Dále jsme našli v hrobech i několik keramických výrobků. Tento objev je pro nás skutečně významný,‘‘ objasnil Bracamonte. Ředitel projektu navíc věří, že nalezené ostatky patřily elitním skupinám obyvatelstva, které byly pohřbívány za jiných okolností, informoval deník Mirror.
Woman masturbating death. Moche culture, Peru, 1-7th century pic.twitter.com/xxsADPEls1
— Tom Wilkinson (@TMOWilkinson) August 12, 2018
Močická civilizace je pro nás významná především svou dochovanou keramikou, pomocí které zachycovali legendy, mýty, boje, božstvo, sex či jejich každodenní život. Močikové žili na území severního pobřeží Peru v roce 50-700 našeho letopočtu a v oblasti keramiky byli velmi vynalézaví a pečliví, jak ukazují dodnes dochované vázy, mísy, hrnce, apod.