Lidé po celém světě mohli v noci na dnešek pozorovat jediný letošní superměsíc. Jde o jev, kdy se Měsíc ocitne v tzv. perigeu, tedy bodu, kdy je nejblíže k naší planetě. Minulou noc tak byl Měsíc o 14 % vetší a zářil o 30 % jasněji, než když je nejdále od Země. Další superúplněk se očekává v lednu.
Měsíc se v noci na dnešek přiblížil Zemi na 357 492 kilometrů, což je přibližně o 30 tisíc kilometrů blíže, než je průměr. Díky tomu vznikly dechberoucí fotografie, které zachycují superměsíc v celé jeho magické kráse.
Superměsíc nad ruinami anglického opatství Whitby Abbey Zdroj: AP
Aby byl jev kvalifikován jako superúplněk, musí být Měsíc v bodě, kdy je nejblíže Zemi a zároveň musí být v úplňku. Superměsíc nemá pouze magické vzezření, ale také reálně ovlivňuje některé zemské jevy. Například přílivy bývají mohutnější. Hladina moří a oceánu se tak může zvýšit i o několik centimetrů.
Na území České republiky kvůli oblačnosti bohužel superměsíc příliš viditelný nebyl. Další šance ale přijde za nedlouho. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) totiž další superúplněk můžeme očekávat hned na začátku příštího roku, a to 1. a 31. ledna. Tak snad bude příznivější počasí, abychom se mohli také pořádně kochat.
Go out and look people! It's breathtaking!! #supermoon2017 pic.twitter.com/nXdgcPxWOx
— Anita💞LoverOfPeace☮ (@Anitapeacelover) December 4, 2017
Superměsíc nad replikou Sochy Svobody, která zdobí jednu z budov v centru amerického Buffala Zdroj: AP
Superměsíc nad replikou Sochy Svobody, která zdobí jednu z budov v centru amerického Buffala Zdroj: AP
Superúplněk nad pagodou Uppatasanti v Barmě Zdroj: AP
Barma Zdroj: AP
Superměsíc mizí za horami Zdroj: AP
Superměsíc v Izraeli Zdroj: AP
Superměsíc nad ruinami anglického opatství Whitby Abbey Zdroj: AP