Plánujete žádost o ruku? Důležité tipy a rady, jak vybrat zásnubní prsten

Podle jednoho z nejznámějších pravidel by měl zásnubní prsten v dnešní době stát v průměru 80 tisíc korun...

I když některé celebrity a majetní lidé dávají a dostávají prsteny za statisíce a v nabídkách luxusních katalogů mohou být kousky ještě dražší, nenechte se tím znechutit. Existuje sice několik pravidel, která právě cenu zásnubního prstenu řeší, není povinnost se jimi řídit, v dnešní době zásady ohledně toho, kolik by měl prstýnek stát, nejsou v podstatě žádné.

Nejznámější pravidlo: Tři výplaty

Ale pro zajímavost. Podle asi nejznámějšího pravidla by prsten měl stát tak tři měsíční platy. To ale asi neoceníte, i pokud máte průměrný plat. Za zásnubní prsten byste totiž měli dát zhruba 81 tisíc korun. Pokud vezmeme střední hodnotu vypovídající o výplatách Čechů (podle Českého statistického úřadu to v prvním čtvrtletí letošního roku byla částka 23 704 korun), by měl stát prsten o trochu víc než 71 tisíc. I tak je to pro řadu lidí nepředstavitelná částka za "kroužek s kamínkem" na prstě - byť s velkou duševní hodnotou. Nejnižší výplata, kterou někteří Češi berou, je pak 13 200 korun. Prsten by v takovém případě měl stát bezmála 40 tisíc. I to je jednorázově vysoká částka!

Zásada tří výplat vznikla v Japonsku teprve před několika desítkami let, a to z pravidla, které zase začala hlásat ve své kampani diamatnová společnost ve třicátých letech minulého století. Takže, nejedná se o historickou tradici, ale o marketingový tah.

Neberte tedy zásadu a mýtus o ceně vážně, neměli bychom totiž hlavně zapomínat, o čem zásnuby jsou – vyznání lásky. Možná vaše partnerka bude radši, pokud neutratíte tolik peněz za prsten, protože upřednostní příjemně vybavenou domácnost, společně strávenou dovolenou a jiné chvíle spolu, kde velikost a cena prstenu nehraje roli. Rozhodujte se tak vždy na základě svého vlastního uvážení, nikoli očekávání okolí.

Význam a symbolika prstenu

Žena by zásnubní prsten měla nosit na prsteníčku levé ruky. Celému světu tím oznamuje, že je zadaná a že se bude vdávat. Důležitější je tak pro vaši polovičku spíš vzhled prstenu. To, jak by měl vlastně vypadat, není historicky pevně dáno - nejtypičtějším je ale prsten s kamínkem. Potrpí si ale vlastně vaše polovička na drahém kamenu? Nebude spíše nervózní, když na sobě bude mít prsten za desetitisíce, pokud byste chtěli dodržovat zažité, byť vykonstruované pravidlo? Jsou ženy, které nechtějí, aby se společný život dával na odiv drahými symboly. Pro jiné je to očekávaný standard...

Styl budoucí majitelky prstenu

Nápomocný by ve vašem rozhodování měl být i styl oblékání a vkus při výběru doplňků. Nosí vaše přítelkyně ráda exkluzivní módní trendy? V tom případě si pravděpodobně potrpí i na hezké doplňky a bude očekávat v podobném duchu i snubní prsten. Pokud naopak preferuje obyčejné levnější oblečení, které jí padne bez ohledu na to, jestli je značkové či není, mohla by jí výstřednost prstenu naopak překážet.

Další tipy

Nejdůležitějším prvkem na zásnubním prstýnku je kamínek. Kamenů může být i více, ale jeden z nich by měl být nejvýraznější. Nejčastější volbou je zirkon, který je perfektní náhražkou diamantu. Při kvalitním zpracování zirkonu ho nerozeznáte od vybroušeného briliantu.

Pokud jde o materiál, záleží tedy i na ceně prstenu a stylu přítelkyně. Prstýnek může být úplně obyčejný z chirurgické oceli - stojí pak pár stovek. Volit můžete i stříbrný, zlatý či dokonce platinový. Stříbrná verze je také přijatelnou variantou, pokud jde o cenu, další vyžadují větší investici.

Zásnubní prstýnek se nosí na prsteníčku levé ruky. Ale některé ženy chtějí prsten raději na prostředníček, protože po svatbě ho chtějí nosit vedle snubního. Myslete na to i při výběru.

Nepřipravujete-li superromantickou žádost o ruku, je také možné vybírat prsten přímo s budoucí ženou. V dnešní době, kdy se partneři prakticky mohou dohodnout na tom, že se vezmou, není na takovém řešení nic zvláštního.

Můžete se také rozhodovat podle toho, jestli chcete, aby se právě tento kousek stal jakýmsi putovním zásnubním prstýnkem pro následující generace. I tak můžete výběr pojmout a podle toho zvolit typ zpracování, materiál i cenu.

Tagy: