Policisté ve středu zahájili stíhání bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše (97), někdejšího předsedy vlády Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Trojice čelí obvinění ze zneužití pravomoci, a to kvůli střelbě do lidí, kteří se pokusili překročit hranici do západního Německa.
Případ má na starosti policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Podle vyšetřovatelů se někdejší vysocí funkcionáři provinili tím, že se nesnažili zabránit střílení do lidí ze strany příslušníků Pohraniční stráže. Od března 1976 do konce roku 1989 mělo být při pokusu o překročení československé hranice zastřeleno nebo roztrháno psy devět lidí. Dalších sedm jich bylo zraněno.
V roce 1976 přitom vstoupil v platnost Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, který každému člověku zaručuje právo svobody pohybu a svobody zvolit si místo pobytu. „Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit Československou socialistickou republiku. I přesto ze své pozice vedoucích představitelů Československé socialistické republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili,“ uvedl pro ČTK šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.
Trestní stíhání bylo zahájeno poté, co byly nalezeny klíčové dokumenty, které podle dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka dokazují, že obvinění o střelných incidentech na hranicích věděli. Neučinili ale žádné kroky, kterými by používání střelných zbraní proti civilistům zakázali, ačkoliv k tomu všichni tři kompetence měli. V případě prokázání viny jim hrozí od dvou do deseti let vězení.
Čeští vyšetřovatelé navíc spolupracují se svými německými kolegy. Případ má totiž spojitost s trestním stíháním, které aktuálně u našich západních sousedů probíhá. Bavorské úřady podle ČTK vyšetřují několik představitelů tehdejší KSČ a rovněž členů Pohraniční stráže kvůli údajným vraždám čtyř občanů Německé demokratické republiky, kteří se v letech 1967 až 1986 snažili přes Československo uprchnout do západního Německa a Rakouska.
Zahájení trestního stíhaní vítají někteří opoziční politici. „Škoda, že se tak nestalo již před lety, ale na spravedlnost není nikdy pozdě...,“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. V podobném duchu se vyjádřil také bývalý předseda TOP09 Jiří Pospíšil.
Obvinění Miloše Jakeše a dalších členů KSČ přichází pozdě, ale přece. Bývalí funkcionáři musí nést odpovědnost za to, že na hranicích z jejich rozkazu umírali nevinní lidé. I 30 let po pádu komunismu má vypořádání se s minulostí a nalezení spravedlnosti smysl.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) November 26, 2019
Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip stíhání tří někdejších komunistických funkcionářů označil za „náhradní téma, když pravicové opozici chybí něco jiného, čím by oslovila“. S kritikou pak přišel také Jiří Ovčáček. „30 let bylo ticho, teď při velkém výročí náhlé probuzení. Už to jasně naznačuje, že nejde o věc spravedlnosti, ale o politické gesto. Nechme tyto osudy Soudci, který je jediný spravedlivý,“ napsal mluvčí prezidenta Miloše Zemana.