Zastupitelstvo hlavního města ve čtvrtek rozhodlo o novele vyhlášky, která reguluje pouliční umění v centru Prahy. Týká se například obřích zvířecích maskotů či „bublifuků“, které se objevují na Staroměstském náměstí. Právě „falešní buskeři“ dosud skrývali své podnikání za uměleckou činnost.
V pražském centru už brzy obyvatelé či turisté neuvidí pandy v nadlidské velikosti postávající na Staroměstském náměstí, kde dosud sloužily jako fotografická atrakce. Nová vyhláška, kterou zastupitelé města schválili, jim totiž zakazuje činnost v rámci pouličního umění.
A netýká se to jen jich. „Bublináři“ – jak jsou označeni v obecně závazné vyhlášce – už také nemají nárok na své aktivity v nejvytíženějších místech Prahy. Magistrát tím chce snížit negativní dopady na obyvatele města, neboť velké množství mýdla na chodníku může způsobit komplikace.
Kromě toho, že se rozšíří zóna, ve které nebude pouliční umění povoleno, nesmí tato činnost omezit průchod chodcům nebo bránit lidem ke vstupům do budov a vchodů do metra.
Hlavní město začalo regulovat pouliční umění poprvé v roce 2013, v roce 2016 prošla vyhláška novelizací za vedení Adriany Krnáčové.
Na současné novele pracovalo zastupitelstvo už v květnu, nové vedení si ale posvítilo i na jiné turistické atrakce – například pivní jízdu Beer Bike. Zákaz se ale zdržel kvůli námitce pivovaru.
Falešní umělci
Město Praha prý pouliční umění podporuje a bere ho jako známku „moderního evropského velkoměsta“. V rámci nastolení veřejného pořádku ale provádí změny v tom, co je a není umění.
Estetický vzhled města – jak to magistrát pojmenoval – tyto veřejné produkce údajně narušují. Kromě toho ale také obchází dosavadní vyhlášku, když se vydávají za tzv. „buskery“, aniž by jimi byly.
Do této kategorie spadají běžní pouliční umělci, například hudebníci. Provozovatelé postávajících maskotů ale podle zastupitelstva využívají vyhlášky o pouličním umění ke svému podnikání a jejich produkce nemá žádnou přidanou hodnotu.
Vyhýbají se tím nutnosti povolení k záboru veřejného prostoru, což je laicky řečeno legální zabrání části veřejného prostoru pro vlastní podnikání nebo parkování.
Za toto povolení se ale platí, Praha 1 nacenila nejvytíženější lokality na 50-60 korun za m² na den. Stejnou částku pak musí uhradit i vlastníkovi komunikace.
Kdo poruší novou vyhlášku, může dostat pokutu až 100 000 korun, fyzickým osobám může být zakázáno navštěvovat některá veřejná místa nebo místa, kde se konají sportovní, kulturní a jiné společenské akce.
Novela navíc posílí pravomoci policie, která měla v těchto situacích relativně svázané ruce. Za rok 2018 řešila 306 přestupkových porušení vyhlášky. Právě strážnici budou posuzovat, zda je instalace umělecká, nebo se jedná o obcházení vyhlášky.
Ve zkratce má dokument mimo jiné vyfiltrovat falešné pouliční umělce od těch opravdových. Platit začne od půlky října.
Poctivým přidáme
Kromě toho, že schválená vyhláška omezuje „podvodníky“, zlepšuje naopak podmínky reálným buskerům. Jednotlivcům Praha navýší plochu, na které mohou činnost provozovat, z 1,5 m² na 2 m². Skupinám pak z 6 m² na dvojnásobek.
Rozšíří se i pole uměleckých odvětví. Slovo „hudební“ nově nahradí „akustická“ produkce, což zahrnuje kromě muzikálních představení i zpěv a recitace.
Dokument však stále pracuje s právně neurčitým pojmem „umělecké představení“, což sami autoři přiznávají.
„Lze mít za to, že osoba s rozumem průměrného člověka je schopna usoudit, zda pouliční vystoupení nějakou uměleckou hodnotu má, či nikoli,“ píše se v důvodové zprávě.
Štěpán Sochor