Otočíte kohoutkem a voda neteče. To je teď častý problém třeba v Praze. Jen za uplynulý měsíc metropole zaznamenala 82 havárií vodovodního potrubí, tedy o 17 procent víc než loni. Pražské vodovody a kanalizace to přičítají vedrům.
Jen včera dopoledne řešily pražské vodovody a kanalizace 13 havárií. V několika případech byli lidé odstřiženi od pitné vody několik hodin. A na místo musela být přivezena cisterna s vodou.
„Je to zoufalý. Já to vůbec nevím, takže my budeme chodit asi s kyblíkem prostě sem, no,“ říká osoba, kterou havárie vody postihla.
„Faktem je, že to vypadává poměrně často a dost často bez varování. Stalo se nám, že nám vypadla voda na celý odpoledne a neměli jsme co pít,“ říká další.
Že praská vodovodní potrubí v zimě, to není nic nového, ale podle vodáren má podobný dopad na vodovodní řad i horko, které v posledních týdnech zažíváme.
„Ten důvod je, že zem je vyschlá a tlačí na naše vodovodní potrubí. Největší problémy máme s polskou litinou, která se dovážela do Československa v 70. a 80. letech minulého století a nebyla příliš kvalitní,“ říká mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
Odborníci ale nesouhlasí. Podle nich za častější havárie nemůžou vedra, ale spíš stavební a výkopové práce, které přes léto v metropoli probíhají ve velkém.
„Mohu ze zkušenosti říct, co máme z celého území České republiky, že to vedro nemá vliv na větší výskyt poruch. Ty poruchy, které se vyskytují, jsou většinou zapříčiněny, řekněme, větší aktivitou ve stavební činnosti. To znamená, že jsou to různé kolize při překopech a tak dále,“ oponuje ředitel a člen představenstva SOVAK Oldřich Vlasák.
Nicméně se podle Vlasáka může stát, že v místech, kde síť není dostatečně hluboko pod povrchem a není patřičně zabezpečena, může zvýšený tlak nastat. Vodárny se snaží havárie odstraňovat co nejrychleji a ve chvíli, kdy nastane další časová prodleva, nasadí náhradní zásobování pitnou vodou. To museli letos v červenci udělat ve více než 70 případech, zatímco loni jich bylo jen 42.