Australský institut obvinil některé světové proslulé značky jako Apple, Samsung, Sony, Huawei, BMW, Volkswagen, Gap nebo Nike z využívání nucených prací Ujgurů v Číně. Peking zprávu australského institutu odmítá jako nepodloženou. Informovala o tom agentura AFP.
Podle Australského institutu pro strategickou politiku (Australian Strategic Policy Institute) přemisťuje čínská vláda z detenčních táborů v provincii Sin-ťiang do továren po celé zemi na 80 tisíc Ujgurů.
Nejméně 83 známých firem
„Ujgurové pracují v továrnách, které jsou v dodavatelských řetězcích nejméně 83 dobře známých světových značek z technologického, oděvního nebo automobilového sektoru,“ uvedl australský think tank.
„Některé továrny napříč Čínou využívají nucené práce Ujgurů v rámci státem sponzorovaného systému převodu práce, která zamořuje globální dodavatelský řetězec.“ Mezi dotčenými mají být například komunikačně-technologické firmy Apple, Samsung, Sony či Huawei, automobilky BMW a Volkswagen nebo oděvní firmy Gap a Nike.
„Firmy, které ve svých dodavatelských řetězcích využívají nucenou ujgurskou práci, by se mohly ocitnout v rozporu se zákony, které zakazují dovoz zboží vyrobeného nucenou prací, nebo ukládají zveřejňování rizikových dodavatelských řetězců (týkajících se nucených prací),“ uvedl institut a nabádá, že „společnosti uvedené ve zprávě by měly provést okamžitou a důkladnou hloubkovou kontrolu lidských práv jejich továrních prací v Číně včetně důkladných a nezávislých sociálních auditů a inspekcí“.
Reakce společností a čínské vlády
„Jsme zavázáni naší odpovědností ve všech oblastech našeho podnikání, v nichž máme přímou pravomoc,“ reagoval mluvčí automobilky Volkswagen Nikolas Thorke. „Žádná z uvedených dodavatelských společností není v současné době přímým dodavatelem Volkswagenu.“
Apple odkázal AFP na dříve vydané prohlášení, kde uvedl, že firma je odhodlána zabezpečit, aby s každým v jejím dodavatelském řetězci „bylo zacházeno s důstojností a úctou, kterou si zaslouží.“ „Úzce spolupracujeme se všemi našimi dodavateli, abychom zajistili dodržování našich vysokých standardů.“
Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí zprávu ASPI institutu odmítlo s tím, že nemá „faktický základ“ a obvinilo think tank, že se pokouší „pošpinit čínské snahy čelit terorismu a bojovat s extremismem v Sin-ťiangu.“ Oficiálně čínská vláda tvrdí, že ve jménu zmírňování chudoby přesunuje „nadbytečnou“ pracovní sílu z provincie Sin-ťiang do dalších regionů.
Střediska odborného vzdělávání proti extremismu a terorismu
Opatření v Sin-ťiangu „dosahují dobrých výsledků“ a „všichni zúčastnění podstoupivší anti-extremistické vzdělání absolvovali a dosáhli stabilního zaměstnání,“ uvedl na pravidelné tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťiang.
Podle odhadů je v internačních táborech v Sin-ťiangu zhruba milion lidí převážně z řad muslimských menšin. Peking o zařízeních hovoří jako o „střediscích odborného vzdělávání“, kde se „studenti“ učí mandarinštinu a pracovní dovednosti ve snaze odvrátit je od náboženského extremismu, terorismu a separatismu.
Lidskoprávní skupiny obviňují čínské úřady z násilného pokusu odklonit Ujgury od jejich islámských zvyků a začlenit je do většinové čínské kultury Chanů.