Vedení Hospodářské komory České republiky vyzvalo Vladimíra Dlouhého, aby rezignoval na funkci prezidenta tohoto zaměstnavatelského svazu. Důvodem je kandidatura Dlouhého na post generálního tajemníka OECD, kam ho navrhla vláda. Jenže signatáři výzvy se svým návrhem nejspíš neuspějí.
Vladimír Dlouhý je podle trojice viceprezidentů komory ve střetu zájmů. Irena Bartoňová Pálková, Bořivoj Minář a Roman Pommer mu vyčítají, že jako vládou schválený kandidát do čela Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se Dlouhý dostal do střetu zájmů. „Odmítáme, aby Vladimír Dlouhý vykonával pozici prezidenta Hospodářské komory ČR, když zároveň s posvěcením vlády kandiduje na funkci generálního tajemníka OECD,“ stojí ve výzvě prezidia Komory.
Podle tří ze čtyř viceprezidentů Dlouhý nemůže být silným oponentem vlády a tvrdě prosazovat zájmy podnikatelů, když byl vládou nejen na zmíněnou funkci nominován, ale členové vlády jsou dokonce i povinni vést kampaň Vladimíra Dlouhého za zvolení na post šéfa OECD. Informaci o situaci v Komoře přinesl jako první portál Info.cz.
Podle zjištění redakce zpravodajství TV Prima ale viceprezidenti se svým návrhem nejspíše neuspějí. „Podle reakcí, které jsem zaznamenal, stojí pohodlná většina členů komory za Vladimírem Dlouhým,“ řekl pro TV Prima jeden z vlivných členů Hospodářské komory, který si přál zůstat v anonymitě, ale jehož totožnost redakce zná.
Střílíte od boku, vzkazují členové
Členská základna prezidiu komory nejvíce vyčítá, že s návrhem přišlo v době, kdy Dlouhému pomalu končí jeho tříletý mandát. Sněm Hospodářské komory se měl původně konat v květnu, jenže kvůli epidemii koronaviru byl termín přesunut zatím na neurčito. „A to je další věc. Oni zapomínají, že Dlouhý si v čele komory počíná během koronavirové krize velmi dobře a zájmy podnikatelů vůči vládě hájí tak, jak se od něho očekává,“ dodal dobře informovaný zdroj.
Za další chybu vyzyvatelů považuje, že neřekli jméno, které by mělo Vladimíra Dlouhého na postu prezidenta komory nahradit. „Přece nejde takhle střílet od boku. Když chci někoho přimět k rezignaci, měl bych alespoň navrhnout, koho tam chci místo něho,“ dodal člen komory. Na otázku, zda by v případě neúspěchu měli na své funkce rezignovat viceprezidenti, odpověděl, že by pro Hospodářskou komoru bylo nejlepší situaci uklidnit a vedení případně vyměnit až na řádném sněmu. „Momentálně se řeší termín, protože sněm nemůžete uspořádat on-line. Čekáme, jak se vyvine situace kolem zákazu shromažďování,“ uzavřel.
Dlouhý střet zájmů odmítá
Sám Vladimír Dlouhý, který stojí v čele Hospodářské komory od května 2014, střet zájmů odmítá a cítí silnou podporu drtivé většiny členů. „Do tohoto okamžiku nikdo nepodpořil výzvu tří viceprezidentů. Z tohoto důvodu přestávám této výzvě přikládat vážnost, rezignovat samozřejmě nehodlám, zvláště ne v této době, kdy jsem přesvědčen, že způsob, jakým prosazujeme zájmy podnikatelů a našich členů, odpovídá krizové situaci, ve které se nacházíme,“ řekl Dlouhý pro TV Prima. Uvedl také, že se o funkci prezidenta Hospodářské komory bude ucházet potřetí.
Vladimír Dlouhý působil po listopadovém převratu řadu let v nejvyšší politice. Už v prosinci 1989 se stal místopředsedou federální vlády Mariána Čalfy, později vykonával funkci ministra hospodářství nebo ministra průmyslu a obchodu České republiky ve vládách Václava Klause.
Petr Musil