Přestože většina Čechů na svých cestách spoléhá na peníze v hotovosti, stále oblíbenější se na dovolených stává i placení kartou. V jakých případech se vám vyplatí víc platba kartou než v hotovosti a na co si dát pozor při výběru peněz z bankomatu?
Čas letní dovolených je tady a s ním i dohody, zda je lepší si sebou vzít už vyměněné peníze v hotovosti nebo spoléhat na platby kartou a výběry z bankomatů. Kdy se vám jednotlivé způsoby nejvíc vyplatí a na co si dát pozor?
Pří výměně peněz si dejte pozor na kurz
„Češi na svých zahraničních cestách stále nedají dopustit na hotovost. Šest z deseti Čechů si podle průzkumu smění peníze ještě doma a na dovolené platí hotově. Každoročně se připravujeme na nápor klientů,” uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.
I když se zdá jako nejednoduší způsob vyměnit si peníze v některé ze směnáren, nemusí to být ještě nejlepší varianta. Například eura se dají výhodně nakoupit na benzínových stanicích ONO, kuny je zase nejlepší brát v bankách. V již zmíněných směnárnách je pak nejlépe vyrazit pro dolary. Výhodnější kurz si pak v některých můžete zajistit sjednáním zákaznické kartičky.
Pokud se chystáte do nějaké exotičtější destinace, je nejlépe počítat s výměnou korun za dolary nebo eura, které si pak ve své destinaci už lehce vyměníte.
Platba kartou je čím dál oblíbenější
Platbu kartou na dovolené sice volí jen něco málo přes pětinu Čechů, ale je rok od roku oblíbenější. Ve vyhlášených turistických letoviscích byste s ní neměli mít žádný problém. Navíc by měl být většinou bez poplatků. Nicméně někteří obchodníci si něco účtovat můžou. Vždy by vás ale měli předem o jeho výši informovat.
Nicméně v ideálním případe je fajn mít u sebe pro jistotu dvě platební kartu. Jednu, kterou budete nosit u sebe a druhou, která bude bezpečně uložena například v hotelovém sejfu. Před odjezdem si pak nastavte nejen týdenní limit, ale také denní. V případě, že by vám kartu někdo ukradnul, vám alespoň nebude moci úplně „vyluxovat“ peníze z účtu.
Některé země navíc rozlišují pojmy credit card a debit card. Credit card je ta, na které máte své vlastní finanční zdroje a pod debit card se skrývá karta, kde jsou peníze banky, které máte k dispozici. Pokud vám pak terminál zeptá na možnost platby, volte lokální měnu. Tyto platby totiž bývají vyhodnější a bez doplňujících poplatků.
Také se před cestou přesvědčte, že na dovolené vám karta nepřestane platit.
Při výběru z bankomatu můžete nechat i 100 Kč jako poplatek
Pozor byste si měli dát při výběru peněz z bankomatu. Před svým odjezdem si tak u své banky ověřte, jakým poplatkem je výběr v zahraničí účtován. V některých případech se totiž může pohybovat kolem 100 Kč plus určité procento z vybírané částky. Levnější jsou pak výběry z bankomatů bank, které jsou ve stejné finanční skupině, jako ta vaše.
Pokud jedete do nějaké exotičtější destinace, musíte počítat i s variantou, že si peníze vůbec nevybere. Ne proto, že by na vašem účtu nebyla finanční hotovost, ale prostě proto, že v daném státě panuje momentálně nepříznivá situace, a proto tam není dostatek finanční hotovosti. Veškeré informaci najdete vždy na stránkách Ministerstva zahraničí.
Hotovost se hodí k zaplacení mýtného nebo záchodů v Rakousku
Pro jaký způsob plateb se v zahraničí rozhodne, je plně na vás. Důležité je ale pamatovat, že nějakou hotovost by člověk u sebe měl mít pokaždé. Bude se vám hodit ať už k zaplacení mýtného nebo například k nákupu zmrzliny či použití toalety na benzínové pumpě – poplatek se hradí například v Rakousku.
Nicméně obecně platí, že v rámci Evropy, Severní Ameriky a Skandinávie, si sebou člověk nemusí brát horentní částky. Stačí přiměřená částka a zbytek může v klidu zaplatit kartou.