Svíčky, věnce i hrající lavička. Hroby slavných Čechů zažívají o Dušičkách návštěvnické žně
hotovost
Výpis příspěvků ke štítku „hotovost“
Vládní třenice kvůli platbám v hotovosti. Lidovec se postavil na stranu ANO, ODS nesouhlasí
Letní politické téma plateb v hotovosti je znovu na scéně. Nově se ke kritice kromě hnutí ANO přidávají i někteří koaliční politici. Vadí jim totiž, když podniky neumožňují platby kartou a berou pouze hotovost. Podle lidoveckého poslance Michaela Kohajdy tato praxe „smrdí“ zatajováním tržeb. Nejsilnější vládní strana ODS ale nesouhlasí.
Z tašky vytáhl půl milionu, zachytily ho kamery. Policie hledá zloděje z restaurace u Prahy
Neznámý nenechavec odcizil ve středu večer v restauraci ve středočeských Průhonicích půl milionu korun v hotovosti. Zloděj podle kamerových záznamů vytáhl z tašky jednoho z hostů kromě peněz i pět platebních karet. Okradený host nabízí případnému nálezci cenností odměnu až 50 tisíc korun.
Rekordní loupež. Zloději v LA prorazili střechu skladu peněz, odnesli si stovky milionů
Losangeleská policie ve spolupráci s FBI vyšetřuje zřejmě největší loupež v dějinách města, informují LA Times a CNN. Ze skladu v San Fernando Valley bylo v noci z neděle na pondělí ukradeno 30 milionů dolarů (v přepočtu asi 700 milionů korun).
Nelze platit kartou? Známka příklonu k šedé ekonomice, míní experti. Stát prý tratí miliardy
Tři z pěti Čechů podle posledního průzkumu zažili, že v obchodě nemohli zaplatit kartou a prodejce požadoval hotovost. Někteří ekonomové tvrdí, že jde o známku přesouvání ekonomiky do šedé zóny. Stát prý podle nich přichází o miliardy korun na daních.
Platby kartou, hodinkami či telefonem mají svá rizika. Experti radí, co dodržovat
Ať už lidé platí kartou, mobilem, či hodinkami, je potřeba myslet i na rizika v podobě ukradených údajů a vyluxování účtu. Stačí ale dodržovat několik jednoduchých zásad a vaše peníze budou v bezpečí.
Hotovost, nebo platební karty? Podívali jsme se vládním i opozičním poslancům do peněženky
Cash, nebo karta? Téma, které v posledních dnech silně rezonuje napříč společností a politickým spektrem, vyzdvihuje v dolní komoře hnutí ANO. To namítá, že provozovatelé preferují hotovost i kvůli zrušení EET, nemusí tak všechny výnosy přiznávat. Řada občanů si však na platby kartou zvykla. Zeptali jsme se proto jak vládních, tak opozičních poslanců, kolik hotovosti sami nosí v peněžence a jakou formu platby preferují.
Amsterdam je bezhotovostním rájem, chlubí se místní. Kartou se dají zaplatit i prostitutky
Stačí platební karta nebo mobilní telefon, peněženku netřeba. S takovou filozofií žijí obyvatelé Amsterdamu, kterým bezkontaktní placení přirostlo k srdci. Výjimkou podle nich přestala být i známá Čtvrť červených luceren. „Některé slečny už taky berou platby kartou. Dříve s nimi bankovní společnosti nechtěly příliš spolupracovat, ale doba se mění. Hotovost jsem neměl v kapsách už několik let,“ přiznal se reportérovi CNN Prima NEWS grafik Luuks Bakker, který žije v nizozemském hlavním městě už více než deset let.
Bez hotovosti tu fungují i žebráci. V Číně se vše platí mobilem a QR, líčí Češka ze Šanghaje
Jako kdyby člověk vstoupil do jiného světa. Zatímco se Češi dohadují, zda je lepší platit hotově, nebo kartou, v čínské Šanghaji je passé obojí. Veškeré transakce se točí kolem mobilních telefonů, aplikací a QR kódů. Plně digitalizovaný způsob placení je v asijské velmoci tak silně zakořeněný, že na něj přistoupili i žebráci, uvedla redakci CNN Prima NEWS Lenka S., která v čínské metropoli žije několik let. Jak ale sama dodala, má to několik háčků. „To, co stát sleduje nebo nesleduje, je tak trochu citlivé téma, ale sama předpokládám, že skutečně mají o všem přehled,“ konstatovala.
Platba jen v hotovosti? Katastrofa. Přicházíme o desítky miliard, rozčiluje se Schillerová
V České republice přibývá míst, kde nelze platit kartou, nýbrž pouze hotovostí. Je to katastrofa, vzniká tím prostor pro nepřiznávání financí, komentovala situaci bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Přicházíme tak o desítky miliard, upozornila ve vysílání CNN Prima NEWS.
Hotovost? Ne, díky, plaťte jen kartou. V zahraničí jsou bankovky pasé, v Česku je to naopak
Zahraniční turisté ve velkých českých městech se nestačí divit. Nejeden podnik otočil zostra kormidlem a přestal přijímat bezhotovostní platby. Řada lidí, která cestovala po republice s lehkou peněženkou, musí nyní vybírat hotovost v bankomatech, jinak mají smůlu. V Evropě i jiných částech světa je přitom trend opačný – kde to jde, tam se zavádí platby kartou či chytrými zařízeními. V řadě evropských metropolí je hotovost úplně pasé, kartou se dá pohodlně platit také na Novém Zélandě či v Kolumbii. Na bezkontaktní transakce naskakuje také Japonsko, které historicky patřilo k „hotovostním baštám“.
Nemáte hotovost? Smůla. Přibývá míst, kde nelze platit kartou, experti mluví o šedé ekonomice
Kavárny, restaurace, bary nebo i trafiky a pumpy. V Česku na řadě míst kartou nezaplatíte, provozní čím dál častěji požadují výhradně hotovost. Jiní přijímají debetní karty pouze nad minimální útratu nebo s poplatkem. Podle ekonomů především gastro podniky ztratily bič v podobě EET.
Chytré řešení, nebo nástroj totality? Nigérie testuje peníze, které přijdou i do Evropy
Nejlidnatější země Afriky Nigérie před časem začala používat takzvané CBDC – digitální měny centrálních bank. Takzvaná eNaira má v zemi vytlačit tradiční peníze. A aby si lidé mohli nový digitální vynález oblíbit, stát omezil denní výběry klasické hotovosti. CBDC letos začne testovat i Evropská unie.