Ilegální pytláctví se muži v Jihoafrické republice stalo osudným. Pytlák chtěl ulovit vzácného nosorožce, ale v momentě, kdy vstoupil na jeho území, ho udupal slon. Zbyla po něm pouze lebka a kalhoty. Informoval o tom server CNN.
V Národním parku Kruger se vydala skupina čtyř pytláků na lov nosorožce. První, který se odvážil vstoupit na jeho území, zemřel. Slon, který byl poblíž, ho udupal. Skupina zbylých pytláků udupané tělo přenesla na cestu. V ranních hodinách si sice těla všimli kolemjdoucí, ale rychle od tragédie utekli, uvedla policie. Během dne mrtvé tělo sežrali lvi a na cestě zbyla pouze lebka a kusy roztrhaných kalhot.
Výkonný ředitel parku Glenn Philips vyjádřil upřímnou soustrast rodině zesnulého muže. Ta se o smrti dozvěděla díky zbylým pytlákům, kteří jim o smrti přišli říct až druhý den ráno. K nehodě došlo minulé pondělí. Trojice pytláků byla poté zatčena policií, mimo jiné i za nelegální držení zbraní.
„Vstoupit ilegálně do Krugerova národního parku pěšky není moudré. Hrozí zde obrovské nebezpečí a tento incident je toho důkazem. Navíc je opravdu smutné koukat na truchlící dcery muže, které nemohou otce ani pohřbít, protože z něj nic nezbylo,“ uvedl ředitel parku Glenn Philips.
Ohrožení nosorožci mizí závratnou rychlostí
Celých 80 procent nosorožců žije právě v Jihoafrické republice. S pytláctvím je v parku Kruger neustálý problém. Během posledních 4 let zmizelo každý rok kolem tisíce nosorožců. Mezi ty nejvíce ohrožené druhy patří nosorožci dvourozí, kterých už je po celém světě pouze 5 tisíc.
Nejcennější jsou zejména jejich rohy, které se dodávají k prodeji na černý trh do Asie. Podle organizace Safetherhinos se využívají zejména v tradiční čínské medicíně (viz). Lidé věří, že přípravky z rohu se používají jako afrodiziakum a v boji proti rakovině. Vědecky to ale není dokázáno.
Pytláctví v Africe se nedá uhlídat
Za jeden kilogram jejich rohů lze na černém trhu získat až 65 tisíc dolarů - to je 1,3 milionu korun. Oba rohy váží kolem 15 kilogramů. Proto je toto majestátné zvíře cílem jejich lovu. Strážci národních parků a ochránci přírody neustále kontrolují Jihoafrické parky a zpřísňují dohledy. Podle nich je ale současná situace neuhlídatelná a dochází k vymírání africké fauny.
Nyní žije v Africe kolem pěti tisíc nosorožců, a to jich ještě v roce 1970 bylo kolem 70 tisíc. Ochránci zvířat se ptají, zda vůbec divoká zvířata přežijí další desetiletí
Aneta Šimečková