Vedení rakouské veřejnoprávní televize ORF má záložní plán, kdyby se třeba i kvůli nákaze koronavirem nemohlo vysílat z centrály na západním okraji Vídně. Studio by se přesunulo do kasáren a do jedné ze šesti věží, které na konci druhé světové války sloužily jako protiletadlové střílny a bunkry.
„Ano, ORF má vždy jedno takzvané záložní studio v těchto městských kasárnách. Ale stejně tak máme i více jiných alternativ, například v jedné z nejstarších budov pro televizní a rozhlasové vysílání ve Vídni, nebo bychom mohli využít některé ze zemských či krajských studií. A to nejen pro současný případ ohledně koronaviru, ale také pro nenadálé technické výpadky v současné centrále,“ stojí v oficiálním sdělení televize ORF pro rakouský deník Österreich. Podle ORF se taková náhradní studia připravují a jsou v pohotovosti, kdyby se hlavní vysílací budova musela uzavřít.
„Přípravy na případné vysílání z kasáren a z věže pokračují tak, abychom se tam odsud mohli velmi rychle přihlásit divákům,“ nechal se slyšet jeden ze zaměstnanců obeznámený se záložním plánem a doplnil: „Pokud bychom museli kvůli nákaze koronovirem hlavní studio uzavřít, musíme existovat náhrada.“
Tou by měla být ona věž, vzdálená šest kilometrů blíže ke středu metropole na Dunaji, v městské části Neubau. Šest takovýchto věží nechala postavit armáda během let 1943 až 1944 jako letecké střílny a úkryty pro své velení a vládu. Plochá střecha věže má tloušťku 3,5 metru, boční stěny jsou 2,5 metru silné. Podle dostupných informací by věž měla odolat atomovému, chemickému i biologickému útoku.