Výzkumníci tvrdí, že řeč tučňáků je užívána na bázi stejných pravidel jako řeč lidská. Server Independent uvedl, že vědci našli první přesvědčivý důkaz o jisté shodě v lingvistických zákonech člověka s jiným zvířecím druhem kromě primátů.
Je známo, že tučňáci mají s člověkem mnoho společného. Například žijí v láskyplných monogamních vztazích, které trvají celý život, rozbít je dokáže selhání ve výchově mláďat nebo smrt jednoho z partnerů. Žijí také v homosexuálních partnerstvích a některé druhy dokonce provozují prostituci.
Nová studie Turínské univerzity ovšem zjistila, že tito nelétaví ptáci dodržují lingvistická pravidla stejně jako lidé a v rámci dorozumívání se vědomě řídí dvěma těmito pravidly. Častěji používaná slova jsou převáděna do zkratek (tzv. Zipfův zákon stručnosti), příkladem může být slovo „brexit“, které v sobě zahrnuje slova „Británie vystupuje z Evropské Unie“.
Delší výrazy jsou potom složeny z několika kratších slabik za sebou (tzv. Menzerath–Altmanův zákon). Podle vědců se tak v případě tučňáků jedná po primátech o druhý případ z říše zvířat, jehož řeč se vyvíjí a záměrně následuje pravidla lingvistiky, informoval Independent.
U tučňáka afrického bylo navíc zjištěno, že se zástupci tohoto druhu mezi sebou běžně zdraví, rádi na sebe upozorňují větou, která zní zhruba: „Podívejte se, jak jsem velký!“ a používají i odstrašující věty, když si něčí přítomnost neužívají. Dokonce se ptají potenciálních partnerů, zda mají zájem se s nimi spářit. Doposud se ale mělo za to, že tučňáci používají jen krátká slova (výkřiky) v rámci několika slabik.