Počet letošních dopravních nehod proti loňskému roku za uplynulých 11 měsíců vzrostl. Nehod je meziročně o téměř 1300 více. Očekává se, že číslo bude ještě větší, protože prosinec je více nebezpečný zejména pro chodce a seniory.
Policisté letos do konce listopadu zaznamenali po celé České republice celkem 96 355 dopravních nehod. Zemřelo při nich 514 lidí. To je oproti loňským 457 úrmrtím poměrně citelný nárůst.
Nejvíce nehod přibylo v Pardubickém kraji. Zatímco loni havarovaly téměř 4 tisíce řidičů, letos to je už o 10 procent více. Největší nárůst počtu úmrtí zaznamenali policisté ve Středočeském kraji. Celkové číslo usmrcených se zvýšilo o více než třetinu.
Z celkového počtu lidí, kteří zahynuli na silnicích do listopadu, je 267 cestujících v osobních autech včetně řidičů. Na pomyslném druhém místě je 99 chodců, kteří zaplatili na vozovkách svým životem. O deset méně zemřelo motocyklistů, 37 cyklistů a 22 lidí zemřelo v nákladním autě nebo v autobuse.
Podle Centra dopravního výzkumu navíc každý šestý řidič, který nehodu zaviní, ujede. „Dlouhodobě platí, že viníci ujedou od zhruba každé šesté vyšetřované nehody. Tak tomu bylo v průměru i za letošních jedenáct měsíců. Bohužel však letos o 4 narostl počet jejich obětí, a to na celkových devět,“ vysvětluje dopravní expert Roman Budský.
Alkohol asistuje u dopravních nehod méně, než se může zdát. Zavinil kolem čtyř procent všech dopravních nehod. Celkem to je o 314 dopravních nehod s alkoholem více než loni. Usmrcených při těchto nehodách bylo o 13 méně.
Podle Romana Budského se počty mohou ještě zvýšit. Prosinec je výrazně rizikovější pro chodce a seniory. Důvodem jsou krátké dny a brzká tma. „Chodci by opravdu měli pamatovat na své zviditelnění pro řidiče pomocí kvalitních reflexních doplňků,“ upozorňuje Budský. V zimních měsících je navíc pro mnoho řidičů těžké odhadnout rychlost a přizpůsobit svou jízdu aktuálním podmínkám. „Nadprůměrně často si vybírají svou smrtelnou daň i nehody, jejichž příčinou je nepřiměřená rychlost jízdy,“ dodává Budský.