ROZHOVOR: Prezident Zeman se chystá ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Rozhovor s mluvčím HZS ÚK Lukášem Marvanem

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který dnes s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán. A jak k požáru došlo? Poslechněte si vyjádření mluvčího HZS Lukáše Marvana.

Při požáru v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo dnes ráno osm klientů. Záchranáři na místě ošetřili 30 lidí, do nemocnic Krajské zdravotní odvezli 17 pacientů, zranění tří z nich jsou vážná. Příčinu ohně zjišťují kriminalisté, požár vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Prezident v pořadu vyjádřil soustrast pozůstalým a uvedl, že policistu, který vytáhl z ohně devět lidí, ocení 28. října.

K tragickému požáru došlo v domově pro postižené ve Vejprtech na Chomutovsku. Oběťmi požáru jsou muži s mentálním a kombinovaným postižením. Osm lidí zemřelo, dalších 30 se podařilo zachránit. Čtyři jsou podle starostky ve vážném stavu, z toho dva bojují o život. Policie událost šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti. Příčiny zjišťují na místě krajští kriminalisté. Klienti domova se objekt již v minulosti několikrát pokoušeli zapálit, uvedla starostka obce Jitka Gavdunová.

„Klienti si mohou dovolit úplně všechno, volně se pohybovat, přijít se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili. Bylo by potřeba zaměřit se na to, že taková benevolence vůči lidem, kteří jsou na tom mentálně od šesti do dvanácti let, by taky neměla být,” zmínila při mimořádné tiskové konferenci starostka Jitka Gavdunová.

Požár vypukl krátce před šestou hodinou. Kvůli nepřízni počasí nemohl vzlétnout vrtulník. Na místě bylo sedm zdravotnických posádek včetně dvou německých. Pomáhali také zdravotníci z Karlovarského kraje.

Autor: Pavlína Švarcová, ČTK