Rozhovor s chovatelkou slepic: Slepice také mají svou osobnost

Slepičky z farmy

Pozměňovací návrh, který má zakázat klecové chovy slepic, byl 19. února 2020 zamítnut. Obránci zvířat proto zveřejnili drastické záběry ze skryté kamery z farem, kde je vidět, jak je se slepicemi zacházeno. I živé jsou házeny na kupy mrtvých. A právě takovou slepici zachránila paní Jana, která se snaží o její rekonvalescenci.

V Poslanecké sněmovně proběhl před hlasováním odborný seminář, kde několik odborníků řeklo, že klecový chov je ten nejhorší pro slepice a že přechod na alternativní způsob je možný a reálný. Podle obránců zvířat klecový chov do 21. století nepatří. „Zavřít 20 slepic do jedné malé klece s drátěnou podlahou, už jen ta představa přece zní hrozně. Slepice je aktivní tvor, potřebuje ke svému životu prostor a ten v kleci prostě nemá,“ uvedla Jana Menčíková, chovatelka slepic a dobrovolnice z OBRAZu.

Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR, k zákazu klecových chovů na tiskové konferenci prohlásil, že slepice ve volném výběhu žijí v hejnech a je tam daleko větší stres. „Slepice žijí v hejnech o deseti, dvaceti kusech. Mají neustále tendenci nastavovat si hierarchii, která z nich je silnější a slabší. Proto mají stres. V kleci to tak není, tam je pár zvířat a ony vědí, která je silnější,“ uvedl Martin Pýcha, který je proti zákonu.

I kvůli znevýhodnění českých zemědělců nechtějí zemědělci podpořit zákon o klecových chovech. Došlo by ke zdražování vajec a zákazník by pak upřednostnil vejce z dovozu.

Chovatelka je ale jiného názoru. „Zkuste spolu na doživotí zavřít do jedné malé místnosti lidi, co si spolu prostě nesednou. To asi nedopadne dobře. Stejně je to v kleci se slepicemi. Pro slabší slepici je tak celý život, který sice nemusí trvat dlouho, doslova utrpením,“ uvedla.

Pokud je člověk se slepicemi častěji, zjistí, že i slepice má svou osobnost. „Člověk jednoduše zjistí, že zatímco jedna je plachá, druhá se ničeho nebojí a třetí se třeba ráda mazlí. Pamatuju si na jednu takovou, kterou si zamilovala celá rodina. Nechala se hladit, chovat a dokonce nám chodila v létě upíjet kávu z hrnku," řekla Jana.

EVELÍNA – zachráněná slepice

„Evelína byla slepicí v klecovém chovu. Nejspíš byla nemocná, takže ji někdo vyhodil na kupu mrtvých, kde měla umřít hlady a žízní. Naštěstí ji někdo zachránil a dostala se ke mně s nadějí na lepší život. Miluje moje kočky. A i když nechodí dobře, stále se zajímá o svět okolo a udržuje interakce s ostatními zvířaty kolem sebe,“ řekla Jana s tím, že se již druhým rokem snaží o její rekonvalescenci.

Podle Jany musí každý, kdo má se zvířaty soucit, vědět, že komerční chovy nejsou pro slepice zrovna příznivé. „Žádný velkochov pro ně není rájem. Slepice je aktivní tvor, potřebuje ke svému životu prostor a ten v kleci prostě nemá. Bohužel poslanci ANO, kteří hlasovali proti návrhu zákona, se toho odborného semináře ve velké míře nezúčastnili. Kdyby si vyslechli rozumné argumenty pro zákaz, mohli třeba změnit názor,“ dodala Jana.

Tagy: