Ludovik Orban Zdroj: AP
Jen pár měsíců poté, co byla svržena vláda sociálních demokratů, byla vyslovena nedůvěra také jejich nástupcům, liberální straně Ludovika Orbana. Ten byl pověřen sestavením nové vlády, což však bojkotuje opozice. Zemi tak hrozí předčasné volby.
Už podruhé během jednoho měsíce se snaží menšinová vláda Ludovika Orbana získat důvěru rumunského parlamentu. Ani tři měsíce se Orban neohřál v premiérském křesle, když na začátku února opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě a kabinet svrhla.
Prezident země následně Orbana pověřil sestavením nové vlády. Dnes měl rumunský parlament hlasovat o její důvěře. Podle současných zpráv bude však opozice hlasování bojkotovat, upozorňuje web Romania Insider. Pokud nebude dostatečný počet hlasů, celé hlasování se odloží.
Sociální demokraté (PSD), liberální demokraté (ALDE) a strana PRO Romania se sjednotili v cíli zablokovat dnešní hlasování o důvěře. Podle zákona bude parlament rozpuštěn a budou vyhlášeny předčasné volby, pokud se premiérovi nepodaří získat důvěru dvou po sobě sestavených vlád.
Svrhnutí té dosavadní proběhlo 5. února. Tehdy vyvolala opoziční PSD hlasování o nedůvěře menšinového kabinetu Národní liberální strany. Sociální demokraté získali na svou stranu 261 z 465 hlasů, zapotřebí jich bylo 233. PSD má zatím od voleb stále nejvíce křesel v parlamentu.
Podnětem k vyvolání hlasování byl vládní návrh na úpravu zákona o komunálních volbách. Nově by se volilo ve dvou kolech místo jednoho. Opoziční PSD se obávala, že by ji změna zákona zhoršila postavení ve městech a obcích.
Svržení vlády za pomoci vyvolání hlasování o nedůvěře není v Rumunsku až takovou raritou. Právě Orbanova svržená vláda se dostala na podzim k moci poté, co byla vyslovena nedůvěra vládě sociálních demokratů. Důvodem byly obavy panující v Rumunsku i v Evropské unii o nezávislosti tamní justice.
Jak Orban, tak prezident Klaus Iohannis si přejí, aby došlo k předčasným volbám. Pro Orbanovu stranu to může mít pozitivní výsledek. Jak ukazuje Politico, v současné době mají totiž nejvíce křesel sociální demokraté, podle aktuálních volebních průzkumů však vede Orbanova strana.
Národní liberální strana (PNL) je podle průzkumů s velkým náskokem dvaceti procent na prvním místě. Situace je vesměs opačná než po posledních volbách, kdy si většinovou přízeň získala Sociálnědemokratická strana a PNL skončila druhá.
K řádným parlamentním volbám mělo původně dojít ke konci letošního roku, už v prvních měsících se ale země ocitá v politických problémech. Od voleb v roce 2016 se navíc v rumunské vládě vystřídaly čtyři různé kabinety.