Viktor Orbán Zdroj: Viktor Orbán / Facebook
„Za posledních 100 let bylo poslední desetiletí nejúspěšnější, dokazují to fakta,“ uvedl premiér Viktor Orbán ve svém projevu – poselství o stavu země, ve kterém zdůraznil: „Maďarsko na prvním místě.“
„Sto let po 'trestu smrti', který nám uštědřila po první světové válce Trianonská mírová dohoda, jsme naživu a Maďarsko je stále tady,“ řekl ve svém projevu maďarský premiér. Dodal: „Nejenže jsme naživu, ale také jsme se vymanili ze spárů nepřátelského prstence zemí.“
Viktor Orbán ocenil spolupráci a spojenectví, společnou půdu se sousedním Slovenskem, Srbskem, Chorvatskem a Slovinskem, se kterými může vytvořit s spojenectví. „Historie opět poskytla středoevropským národům šanci vybudovat novou alianci založenou na jejich vlastních národních zájmech, což umožňuje bránit se před hrozbami jak z východu, tak ze západu,“ řekl Orbán.
K ekonomické části se maďarský premiér dostal oklikou přes národní zájem, když prohlásil, že „znovuzískání sebevědomí je klíčem k prosperitě“. „Úspěšný příběh každého rozvíjejícího se národa začíná posilováním jeho sebeúcty. Občané všech problémových zemí mohou získat zpět svou osobní sebeúctu až po návratu sebeúcty svého vlastního národa,“ zdůraznil ve svém projevu a odmítl cestu danou z Bruselu nebo Washingtonu. Tato cesta je podle něj nepřijatelná a „přišli jsme na to, co dělat a udělali jsme to“.
„Evropa si může přečíst, že v roce 2019 maďarská ekonomika zaznamenala nejvyšší míru růstu z celého kontinentu,“ řekl Orbán. K tomu podotknul, že Maďarsko odmítlo Mezinárodní měnový fond a samo dokázalo splácet půjčky, bylo vytvořeno 850 000 pracovních míst, byly uspořádány finance země a zahájen program ke „sjednocení národa“. „Znovu se propojila maďarská společenství, která jsou za hranicemi Maďarska,“ podtrhl Viktor Orbán.
Poukázal na problém, který má eurozóna, do které jde většina maďarského exportu. Pro udržení pracovních míst proto maďarský premiér navrhnul snížení daní ze mzdy a daně pro malé podniky.
Nakonec se věnoval problematice práv občanů a problém spojil s takzvanými konzultacemi s občany: „Národních konzultace poskytnou základ pro vládní politiku.“ Orbán kritizoval Evropu, kde podle něj vznikla situace, že „práva násilnických zločinců se pro osoby s rozhodovací pravomocí stala důležitější než práva občanů, kteří dodržují zákon“. Podle maďarského premiéra tito politici „brání pachatele místo oběti“. „Tento nebezpečný jev se nyní dostal do Maďarska a čekáme na vážné debaty a mezinárodní bitvy,“ dodal Orbán. V té souvislosti zmínil George Sorose a najaté právníky „zneužívající ochranu práva“.