Na Pražském hradě se včera setkali prezident republiky, předseda Senátu Parlamentu ČR, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předseda vlády, ministr zahraničních věcí, ministr obrany a ministr vnitra, aby jednali zejména o zahraničně-politických tématech. Jedním z nich bylo Turecko.
Naši nejvyšší činitelé konstatovali, že Česká republika se shoduje v odsouzení turecké vojenské operace s postojem EU. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Ankaru k jejímu zastavení. Ministr zahraničí Tomáš Petříček po jednání uvedl: „Potvrdili jsme naši podporu společné reakci Evropské unie.“ Navíc k tomu dodal, že Česká republika podle něj považuje jednostranný turecký vojenský zákrok za něco, co nepřispívá k uklidnění situace v Sýrii. Stejně tak se představitelé shodli na tom, že turecká ofenziva může ovlivnit politický mírový proces, který by měl ukončit osm let trvající konflikt. Navíc existují obavy o dopady na civilní obyvatele. Na tiskové konferenci padl dotaz, zda se ústavní činitelé neobávají, že by Turecko mohlo vpustit do Evropy velké množství uprchlíků a Petříček odpověděl, že „není možné používat osud uprchlíků jako kartu v politickém, diplomatickém dialogu“.
Otázka byla položena poté, co turecký prezident Erdogan ve svém projevu https://www.telegraph.co.uk/news/2019/10/10/turkeys-erdogan-threatens-send-millions-refugees-europe-eu-calls uvedl, že bude-li Evropa označovat tureckou operaci v Sýrii za invazi, Turecko může poslat do Evropy syrské uprchlíky, kteří jsou na jeho území. „EU, probuď se. Říkám to znovu: Pokud se pokusíte o této operaci mluvit jako o invazi, pro nás je to jednoduché - otevřeme dveře a pošleme 3,6 milionu migrantů.“ Navíc Erdogan prohlásil k Evropě: Nikdy jste nebyli upřímní. Teď (Evropané) říkají, že nám odepřou tři miliardy eur. Dodrželi jste někdy nějaký slib, který jste nám doposud dali? Ne.“
Rada bezpečnosti se neshodla
Stálí členové rady Británie a Francie a také Německo s Belgií a Polskem, kteří nyní jakožto volení členové v radě zasedají, v prohlášení vyzvali Turecko, aby vojenskou operaci zastavilo. Rusko a USA společné prohlášení vetovaly. Ruský zástupce Vasilij Něbenzja uvedl, že prohlášení RB OSN k Sýrii se musí věnovat problematice regionu hlouběji, včetně otázky přítomnosti cizích vojenských sil v zemi. Přitom operaci odsoudil, že „je výsledkem demografického inženýrství“ spáchaného členy koalice vedené USA proti ISIL. Zástupce USA Kelly Craftová tvrdila, že USA nepodpořily Turecko v rozhodnutí vstoupit vojensky na severovýchod Sýrie. Craftová varovala Ankaru, že bude čelit následkům, pokud neuchrání zranitelné obyvatele a podpoří možnost obnovení Islámského státu.
Pětice evropských států v radě bezpečnosti varovala, že obnovení bojů povede k dalšímu podkopání stability celého regionu a k ohrožení životů civilistů.