Majstrštyk vlády, zaslouží si potlesk. Kalousek po vlnách tvrdé kritiky chválí Fialův kabinet

Zajistit během tří let plnou nezávislost na ruské ropě byl „majstrštyk“, za který si vláda zaslouží potlesk. Exministr financí Miroslav Kalousek, jenž v posledních měsících kabinet často kritizoval za neplnění slibů, těmito slovy kvitoval kroky vlády premiéra Petra Fialy (ODS) směrem k energetické nezávislosti na Rusku. Česká republika na rozdíl od Slovenska či Polska koncem minulého roku nevyužila možnost dalšího prodloužení výjimky na import ropy z Ruska.

Ať už budou dodávky ropy v budoucnu odkudkoliv, už nikdy podle Kalouska nebudeme vydíratelní. „A to v dnešní bezpečnostní situaci opravdu není málo,“ upozornil na sociální síti X někdejší předseda TOP 09.

ČTĚTE TAKÉ: Drtivá většina plynu k nám koncem roku proudila z Ruska. Experti vysvětlují příčiny

Ekonom Lukáš Kovanda sice potvrdil, že se České republice daří diverzifikovat dodavatele ropy a snižovat její dovoz z Ruska, přesto se však Moskva vrací na své dřívější pozice v čele žebříčku zemí, které Česku zajišťují fosilní paliva. Podle dat statistického úřadu se totiž ještě v roce 2024 Ruská federace vrátila na hlavní pozici v dodávkách plynu a ropy do České republiky. Od ledna do října dovezla česká strana tyto suroviny za téměř 43 miliard korun. Do konce roku 2024 tak obchod s těmito komoditami zřejmě atakoval hranici 50 miliard korun. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček upozornil, že je důležité rozlišovat „kontrakt a to, co k nám nakonec doputuje“. Poznamenal, že jde o dvě různé věci, na což vláda nemá žádný podstatný vliv.

Fiala: Zbavíme se závislosti na Rusku

Premiér Fiala koncem loňského roku označil za důležité, že se díky vyjednávání a rozhodnutí o investici podařilo rozšířit Transalpinský ropovod (TAL). „Bude s plnou kapacitou fungovat od roku 2025 a umožní nám se úplně zbavit závislosti na ruské ropě,“ poznamenal. Ve stejném duchu hovoří také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Díky včasné investici do ropovodu TAL máme alternativu a nehrozí výpadky,“ uvedla na sociální síti X.

Platnost výjimky na odběr ruské ropy skončila 5. prosince 2024 a české ministerstvo průmyslu a obchodu na konci listopadu informovalo, že „Česká republika nevidí důvod, proč by se měla výjimka prodlužovat“.

O prodloužení výjimky z evropského zákazu dovozu ruských ropných produktů naopak požádaly Slovensko a Polsko. „Česká republika tomuto požadavku nebránila, je to na půl roku,“ řekl Fiala. Vedle toho Pekarová volila ostřejší slova: „Kdo chtěl, připravil se. To je energetická nezávislost, o které naše vláda od začátku mluví. Některé země to ignorovaly a teď se musí plazit před zločincem Putinem.“

Dosud ropa tekla do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je Družba, jejíž podíl na dodávkách činil 58 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.

Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek z ropovodu TAL. Státní provozovatel ropovodů Mero předloni spustil práce na jeho rozšíření. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má od letoška zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. Česko se tudíž může podle současných plánů státu zcela odstřihnout od ruské ropy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda mě strašně zklamala, alternativa ale není, říká Kolář. Kalousek si neodpustil rýpanec

Tagy:
ropa Slovensko Polsko ekonomika politika Miroslav Kalousek Petr Fiala vláda Česko Rusko vláda Petra Fialy Tala produkty a služby ekonomika, obchod a finance energie a zdroje ropa a plyn