Fico dál hrozí Zelenskému kvůli plynu. Snížíme podporu Ukrajinců na Slovensku, varoval

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a slovenský premiér Robert Fico jsou často v křížku.

Spor mezi Slovenskem a Ukrajinou kvůli tranzitu plynu

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině vedle zastavení dodávek elektřiny také snížením podpory Ukrajinců, kteří se zdržují na Slovensku. Učinil tak ve čtvrtečním vyjádření na sociální síti a v reakci na středeční zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu po vypršení příslušného kontraktu mezi ruským podnikem Gazprom a ukrajinským Naftohazem. Zastavení tranzitu Fico označil za sabotáž ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kyjev, který už téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, platnost smlouvy o tranzitu plynu podle očekávání neprodloužil. Šéf ukrajinského Centra pro energetický výzkum Oleksandr Charčenko označil Ficovy výhrůžky za směšné.

„Jsme připraveni jednat a dohodnout se v koalici na zastavení dodávek elektrické energie a na výrazném snížení podpory občanům Ukrajiny, kteří se nacházejí na území Slovenské republiky,“ řekl Fico o postoji své strany Směr-sociální demokracie.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinské dilema: Další boj, nebo mír? Tabu mizí, analýza odkrývá postoj vojáků na frontě

Dodal, že alternativou je obnovení tranzitu plynu přes Ukrajinu nebo hledání kompenzací pro státní finance Slovenska v objemu téměř půl miliardy eur (12,6 miliardy Kč). Tato částka podle něj odpovídá dřívějším příjmům Slovenska z tranzitních poplatků za přepravu plynu přes své území.

„Ficovy výhrůžky jsou pro mě k smíchu. Takovým krokem by Slovensko poškodilo jen sebe, protože by přišlo o příjmy z exportu elektřiny na Ukrajinu. K tomu je Slovensko jako člen EU vázáno unijními pravidly a dohodami, nemůže tak smlouvy jednoduše porušovat,“ komentoval slova slovenského premiéra šéf ukrajinského Centra pro energetický výzkum Oleksandr Charčenko.

Podíl slovenského dovozu elektřiny na Ukrajinu označil za relativně malý. „Pochází odtud mezi 15 a 19 procenty importu. To odpovídá asi 1,2 procenta celkové spotřeby elektřiny na Ukrajině. Toto množství lze snadno nahradit z jiných zemí, jako jsou Polsko nebo Rumunsko,“ uvedl Charčenko.

Fico zopakoval, že zastavení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu podle něj Ruskou federaci prakticky nepoškodí a že situace prospěje Spojeným státům. A to prostřednictvím vyšších dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy.

Nynější Ficova vláda podobně jako Maďarsko kritizuje protiruské sankce, které zavedla Evropská unie. Předloni krátce po svém nástupu do úřadu slovenská vláda zastavila Kyjevu vojenskou pomoc ze státních zásob. Umožnila ale pokračování komerčních dodávek vojenského materiálu.

Slovensko už v minulosti podporu omezilo

Zelenskyj minulý týden Fica obvinil, že otevřel druhou energetickou frontu proti Ukrajině na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina. Učinil tak v reakci na dřívější Ficova vyjádření ohledně odvetných opatření, pokud Ukrajina zastaví tranzit ruského plynu. K tomuto kroku potom Kyjev přistoupil ve středu a Zelenskyj to označil za jednu z největších porážek Moskvy.

Po začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu z února 2022 uprchly na Slovensko tisíce Ukrajinců, značná část z nich pak pokračovala do Česka nebo do jiných zemí. Loni Bratislava opakovaně omezila poskytování státních příspěvků na ubytování uprchlíků z Ukrajiny.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šťastný nový rok, okupanti. Ukrajinské drony nelenily, z ruských vozidel zbyly hořící vraky

Tagy: