Ruská státní vesmírná agentura Roscosmos plánuje na své budoucí měsíční základně instalovat jadernou observatoř, která má monitorovat asteroidy a komety, které by pro Zemi představovaly riziko. O plánu informovala ruská média.
Teleskopy na plánované základně mají podle agentury TASS tvořit v systému Slunce-Země soustavu s dalšími satelity rozmístěnými ve vesmíru a mají lidstvu poskytnout systém včasného varování před možným rizikem z vesmíru. Stálou posádku lunární základny by pak měli tvořit roboti, přičemž kosmonauti by objekt navštěvovali pouze v případě řešení složitějších úkolů.
Studium hlubokého vesmíru a monitoring nebezpečných objektů
Plán na zřízení observatoře na budoucí měsíční základně oznámil Alexander Bloshenko, výkonný ředitel agentury Roscosmos pro vědu a dlouhodobé programy.
„Existují plány instalovat zařízení na této základně pro studium hlubokého vesmíru a speciální teleskopy (dalekohledy) pro sledování asteroidů a komet představujících nebezpečí srážky se Zemí,“ uvedl Bloshenko.
Rusko bude kvůli dopingovému skandálu na další čtyři roky vyloučeno z vrcholných sportovních akcí
Světová antidopingová agentura (WADA) se v pondělí rozhodla pro čtyřletý trest Ruska v souvislosti s manipulací s laboratorními údaji. Trest se vztahuje na olympijské hry a mistrovství světa, informovala zahraniční média.
Budoucí základna by podle serveru Russia Today měla sloužit také jako bezpečné místo pro testování technologií pro další expanzi do vesmíru, jako jsou malé jaderné reaktory, které v současnosti Rusko vyvíjí ve vysokém tempu, nebo robotika.
Robot ve vesmíru nebo automatizovaný systém varování v Brazílii a Arménii
Rusko nedávno vyslalo do vesmíru na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dálkově ovládaného robota. Podle Bloshenka byl však Kybot F-850, známý také jako FEDOR, jen prvním pokusem, nikoliv „předpremiérou“ toho, jak budou budoucí obyvatelé základny vypadat. Ti se totiž po povrchu Měsíce nebudou pohybovat po nohou.
V roce 2016 Rusko zavedlo svůj automatizovaný systém varování před nebezpečnými situacemi v prostoru blízkém Zemi. Systém zahrnuje opticko-elektronické stanice v oblasti Ruska i mimo něj – v Arménii a Brazílii. V současnosti systém monitoruje vesmírné objekty v prostoru blízkém Zemi, sleduje takzvané kosmické smetí a zabezpečuje bezpečnost pohybu satelitů.
Stálá přítomnost Ruska poblíž lunárního jižního pólu je pro Roscosmos prioritou od té doby, kdy americká NASA oznámila počátkem roku plány návratu na Měsíc.