Tentokrát v amerických prezidentských volbách je pole Demokratů přeplněné a hádající se. Co představuje další rozdíl proti roku 2016, je to, že mezi kandidáty již není typ „jestřába“, jakým byla Hillary Clintonová.
Takto charakterizuje letos situaci server The Atlantic s další charakteristikou, že pro Rusy jsou jak Donald Trump, tak i demokratický favorit Bernie Sanders přijatelní. „Ideologicky jsou si vzdálení, ale téměř nachlup vyhovují zájmům Kremlu,“ píše autor článku a vidí to tak, že se oba především zaměřují dovnitř USA – to je jejich priorita přitahující mnoho Američanů. To by mělo Rusům vyhovovat, ale stejně „neznamená, že by měl ruský propagandistický stroj zpomalit; jen se zaměřuje na nový cíl.“
Jako obvykle v těchto případech přišel první se zprávou o ruském vměšování deník New York Times nakloněný demokratům. „Minulý týden zpravodajské služby varovaly americké zastupitele, že Rusko zasahuje do kampaně 2020, aby se pokusilo o opětovné zvolení Trumpa,“ píše deník, když čerpá ze zprávy z uzavřeného jednání Výboru sněmovny pro zpravodajské služby.
To se pak stalo zdrojem spekulací o tom, že zpráva měla natolik Trumpa rozlítit, že nahradil šéfa tajných služeb (DNI) Josepha Maguira americkým velvyslancem v Německu Richardem Grenellem. Výměna je údajně dočasná, než se najde definitivní náhrada. Mimoto Richard Grenell je navíc pověřený vyjednáváním o urovnání vztahů mezi Srbskem a Kosovem.
Natasha Bertrandová, novinářka serveru Politico a televize MSNBC na svém blogu podobně poznamenala: „Pro Kristovy rány. Trumpa tolik naštvalo jednání Výboru (HPSCI), že musel vyhodit Maguira, kvůli odhalení, že Rusko znovu zasahuje, aby mu pomohlo vyhrát.“
Deník New York Times dále informuje o tom, že se na jednání měli Trumpovi příznivci postavit proti závěrům komise a tvrdili, že „Trump byl přece vůči Rusku tvrdý a naopak posílil evropskou bezpečnost.“
Příčiny ruské podpory Trumpa vidí americká politoložka Alina Polyaková v tom, že „ruští vůdci vědí, co od něj očekávat.“ K tomu dodala: „USA zahleděné do svých vlastních domácích problémů jsou pro Moskvu vyhovující.“
Politolog Darren Linvill zabývající se ruskými počítačovými operacemi pro The Atlantic uvedl, že takový systém (trollové) se jen tak sám nezastaví, i když již nemá cíl. „Najde si nový,“ říká Linvill a tvrdí, že „ruští trollové se nyní posunuli v taktice a jsou více 'kurátory' než samotnými tvůrci, a to se stejným cílem – rozdělovat Američany.“ Míní tím, že Američané se svým jednáním sami rozdělují a Rusům stačí je v tom podporovat.