Rusko dnes vrátilo lodě ukrajinského námořnictva, které v loňském roce zabavilo v Kerčském průlivu a zkoumá možnou vinu exprezidenta Porošenka.
K předávce lodí došlo 30 kilometrů od mysu Takil mezi Krymem a ruskou pevninou. Ruská agentura Ria cituje ministerstvo zahraničí, že ruské vyšetřovací orgány prokázaly přítomnost ukrajinských lodí na území Ruské federace a nyní nemá smysl již lodě zadržovat. Byly jen součástí jako „významné důkazy v probíhajícím procesu nelegálního překračování státní hranice.“ Ukrajinská média píší, že „lodě jsou vraceny se standardními zbraněmi, ale bez střeliva. Osobní zbraně ukrajinských námořníků nalezené na lodích, stejně jako vysílačky a lodní dokumenty, zůstanou v Rusku jako důkazní materiál v trestním řízení.“
S celou kauzou souvisí trestní řízení proti bývalému prezidentovi Ukrajiny Petru Porošenkovi, které vede Státní vyšetřovací úřad Ukrajiny, neboť v listopadu 2018 vyslal lodě ukrajinské armády do Kerčského průlivu, kde byly zadrženy za porušení ruských hranic.
Ukrajina tak ve skutečnosti uznala svoji vinu, což ruská strana požadovala pro vrácení lodí. Podle ruské expertky na mezinárodní právo budou ukrajinské orgány zkoumat „vinu některých lidí, kteří vydali rozkazy, nebo zda šlo o nedorozumění nebo nedbalost, a to nyní daleko podrobněji a objektivněji, než tomu bylo v listopadu a prosinci 2018.“
Odevzdání lodí Ukrajině úzce souvisí s nadcházející summitem (Rusko, Ukrajina, Francie a Německo) o řešení ukrajinské krize, který se má uskutečnit 9. prosince v Paříži. Dnes o tomto summitu společně telefonicky mluvili Vladimir Putin a Emmanuel Macron. Oba se shodli, že summit by měl přispět k rychlému a úplnému provedení minských dohod.
Může Ukrajina být hrozbou v Černém moři?
Dnes agentura Ria Novosti píše o starostech vrchního velitele ukrajinského námořnictva Igora Vorončenka, který měl uvést, že Rusko posílilo sílu černomořské flotily raketami Kaliber. Požadoval, aby Kyjev byl proto ke svému námořnictvu štědřejší. Poukázal na skutečnost, že ukrajinská flotila je dnes závislá na darech svých přátel. Podle něj to ale „neznamená, že admirálové nemají ambice a Kyjev není schopen vytvořit hrozbu v Černém moři.“ Vrchní ukrajinský velitel také upozornil, že Rusko provedlo simulovaný útok svými bombardéry Tu-22M3 na Oděsu a že by Ukrajina měla reagovat „vybudováním určitého složení lodí, pobřežní infrastruktury, stavbou lodí a člunů ve vlastních loděnicích a kvalitní spoluprací se zeměmi NATO.“
V roce 2017 dostali Ukrajinci od pobřežní stráže USA několik lodí. Na tyto dary musí Kyjev čekat i mnoho let a flotila je tak stále nedostatečná. Proto se ukrajinská admiralita rozhodla pro taktiku budování takzvané „komáří flotily“, skládající se z většího počtu malých lodí.
V současnosti má ukrajinská flotila 49 lodí a sedm ponorek.
Ruský vojenský expert Boris Rožin celou ukrajinskou námořní situaci zhodnotil:
„Těžce oddělují peníze pouze na malá plavidla a nemají ani dost odborníků a jejich možnosti jsou tím malé. Po přerušení vazeb s Ruskem nemá země uzavřené cykly pro výrobu zbraní. Ambice a plány vybudovat vlastní fregaty nebo korvety jsou dávno pryč s prezidentem Janukovyčem.“
Mirko Radušević