Sirény se rozezněly Izraelem Zdroj: Twitter/TheMediaLine
V Izraeli se v pondělí večer konaly hlavní vzpomínkového obřady za oběti holokaustu. Připomínka vraždění Židů za 2. světové války má letos netradiční podobu, všichni řečníci mluvili v soukromí a lidé je mohli sledovat na televizních obrazovkách. Každoročně v tomto dni zažehává šest přeživších nacistického vyvražďování pochodně, letos mezi nimi byli i dva pamětníci z Československa.
Hlavní ceremonie se koná vždy večer prvního dne připomínky v jeruzalémském památníku obětí holokaustu Jad Vašem. Na té letošní zazněly předtočené projevy politiků, které vysílala televize.
Police stand saluting Holocaust survivors in Beitar Illit during #Israel’s 2 minute siren for Yom HaShoah.
— Emily Schrader - אמילי שריידר امیلی شریدر (@emilykschrader) April 21, 2020
Today, the Israel police visit about 30 Holocaust survivors in the city.#NeverAgain #NeverMeansNever
pic.twitter.com/J6GyNaLXoH
Letošek je připomínkou 75. výročí konce holokaustu. Prezident Reuven Rivlin řekl, že je pro Izraelce povinnost připomínat si genocidu šesti milionů Židů. „Nacistické bestie přemohly těla, ale ne ducha. Naši bratři a sestry v údolích pekla, v rozpadajícím se světě postrádajícím solidaritu denně čelili smrti, ale riskovali své životy, aby zachránili ty nejslabší mezi sebou. Dokázali, že i v nejtěžší době je třeba zvolit si lidskost, zachovat hlavní židovskou hodnotu života, vzájemnou odpovědnost,“ řekl.
Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Izrael vždy v tento den objímá ty, kteří přežili, avšak letos to osobně není možné. Řekl, že někteří lidé považují současnou epidemii koronaviru za největší globální výzvu od 2. světové války. Netanjahu se ale domnívá, že epidemie se s holokaustem nedá ani v nejmenším srovnávat. „Čelíme nyní mnoha výzvám, ale ať se na ně podíváme odkudkoli, se systematickým a ďábelským vyvražděním šesti milionů lidí se to nedá srovnat,“ řekl premiér.
K další tradici připomínkového dne patří zažehnutí šesti pochodní. Je k tomu povoláno vždy šest lidí, kteří holokaust přežili. Jak uvedl server The Times of Israel, letos mezi nimi byli také Lea Miriam Reuveniová a Avraham Karmi z někdejšího Československa. Další byli z Maďarska, Polska, Libye a Litvy. Zažehnutí ohňů bylo natočeno také s předstihem a svědectví přeživších byla promítnuta během obřadu na obrazovkách.
V úterý bude připomínka pokračovat do večera, dopoledne se rozezněly na připomínku obětí holokaustu sirény celou zemí.
iPrima, ČTK