Dopad z častého sledování videí je negativní Zdroj: foto: pixabay.com
Znáte idoly vašich dětí? Kovy, Tary, Stejk a další? To jsou mladí youtubeři, kteří dokáží vaše dítě připoutat k obrazovce počítače na několik hodin denně. Často jsou vulgární a ukazují dětem svět, který neznají. Jaký dopad to má na vaši dceru nebo syna? Zeptali jsme se dětského psychologa PhDr. Václava Mertina a svůj pohled na věc nám řekl i jeden z českých youtuberů.
Sledování youtuberů na internetu přispívá k dětské agresivitě. Dopad z častého sledování videí je, podle námi osloveného psychologa, negativní. Mají totiž respekt a silnou autoritu. Jejich slova a chování je pro děti vzorem. Ten, kdo youtubery nezná není socializován. „Děti řeší nová videa ve škole o přestávkách, ve volných chvílích a na zastávkávh. Je to výplod dnešní doby, a proto bychom to neměli zakazovat, ale pouze regulovat,“ řekl pro online rekaci TV Prima dětský psycholog Václav Mertin.
Projevy agresivity by měly být hlídány od prvopočátku
Podle Václava Mertina by si rodič měl dát pozor na jakékoli projevy agresivity. Měl by vyjádřit svůj nesouhlas už při jednom jediném sprostém slovu. Je pozdě začít řešit projevy agresivity až v době, kdy má dítě vulgární slova běžně ve svém slovníku. Míra sprostých slov či agresivity neexistuje. Důležité je, aby se předmětem nesouhlasu stala i maličkost.
„Nemám rád, když je agresivní pan prezident, ale myslím si, že vlastně nadělá menší škodu, protože ho děti úplně nevnímají. Naopak youtubery děti berou jinak,“ řekl psycholog.
Závislost na internetu se těžce rozezná
Dítě odmítá chodit ven, rodič ho musí lákat k jídlu a večer nechce vypnout obrazovku počítače nebo mobilního telefonu. Když ho jiná aktivita nenaplňuje, tak je jeho chování varovné. Rodiče, ale i učitelé, by v tuto chvíli měly být proaktivní. Hlavně rodiče ovlivňují, zda u obrazovky sedí dítě třicet minut nebo tři hodiny. Ve chvíli, kdy se dospělý zeptá, zda je jeho syn nebo dcera závislý, je pozdě.
Prevenci chování dětí na internetu má v rukách opět rodič. Měl by vědět, co dítě na počítači dělá a určit, co je přijatelné a co ne. Jsou určité věci, které musí rodič říct jasně - žádné posílání fotografií cizím lidem, žádná konverzace s někým neznámým. „Rodiče mají za syna nebo dceru odpovědnost, a tak by je měly vést správným směrem," sdělil dětský psycholog Václav Mertin.
Rodič by se o virtuální přátele jejich dětí měl zajímat. Dítě má pak pocit, že je o něj zájem. Když se dospělý o youtubový svět aspoň povrchově zajímá, dává dítěti najevo svůj zájem. „Měli by mít přehled. Mluvit o tom s dětmi. Ne jen z pozice mravokárné. Může pak dítěti říct, co je přijatelné a co ne. Mluvit s ním o tom a vysvětlovat,“ řekl dětský psycholog.
Očima youtubera
Youtuber, který si říká Práža original a vede kanál Fotbal netradičně, si nemyslí, že by byl obsah příliš pohoršující. Naopak se zastává toho, že právě youtuber může děti přesvědčit o tom, aby se věnovali i jiný aktivitám. „Sledují mě spíše mladší, děti základní a střední školy. Vulgarity tam mám minimum, hlavně šířím fotbal, a pokud jsou v mých videích sprostá slova, tak je to přirozené. Vulgarita ve videích ani tak není, spíše se objevuje v komentářích, kde jsou sprosté hlavně děti,“ uvedl.
Virtuální kamarádi z videí dokáží děti tak ovlivnit, že je přesvědčí o sportování, novém zájmovém kroužku nebo i o čtení. Rodiče by tak měly mít kontrolu nad tím, koho děti sledují a podle toho dělat regulace. „Oslovili mě jednou rodiče dítěte, které na mě často kouká. A musím říct, že v dobrém. Napsal jsem knihu, kterou oni svému synovi koupili, a byla to také první kniha, kterou on opravdu přečetl. Za to mi poté poděkovali,“ sdělil youtuber.
Aneta Šimečková