SLEDUJEME: Lány, Vítkov, Pražský hrad - Česko slaví 101 let od vzniku samostatného státu

Česko slaví

Pietní akt na Vítkově

Česká republika si dnes připomněla 101. výročí vzniku samostatného československého státu. Konaly se tradiční pietní akce v Praze na Vítkově, na Pražském hradě, u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí, na Komenského náměstí v Brně i na řadě dalších míst v zemi. Večer prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání.

Před 101 lety vznikl samostatný československý stát. Oslavy sledujeme online:

Jména všech vyznamenaných najdete zde:

20:37 Kancléř předčítá další jména. Ceremoniál pokračuje v rychlém tempu.

Josef Ocelka (in memoriam) - generálmajor, válečný veterán a velitel 311. perutě RAF

Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost)

Jaroslav Selner (in memoriam) - generálporučík, velitel 3. československé samostatné brigády v SSSR a hrdina od Tobruku

Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající velitelskou a bojovou činnost)

Rudolf Schuster - spisovatel a bývalý prezident SR

Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy (za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky)

Helmut Zilk (in memoriam) - profesor, rakouský novinář, politik a starosta Vídně

Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy (za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky)

Jan Jelínek (in memoriam) - podplukovník, evangelický kazatel a zachránce pronásledovaných za druhé světové války

Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy (za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva)

Božena Ivanová - nadporučice ve výslužbě, příslušnice 2. československé samostatné brigády v Sovětském svazu

Medaile Za hrdinství (za hrdinství v boji)

Jarmila Halbrštatová - plukovnice ve výslužbě, účastnice bojů o Sokolovo, Kyjev, Bílou Cerkev, Zaškov a další

Medaile Za hrdinství (za hrdinství v boji)

20:33 Dalšími vyznamenanými jsou:

Emil Boček - armádní generál ve výslužbě, válečný veterán a hrdina druhé světové války

Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost)

Bohuslav Ečer (in memoriam) - československý generál justiční služby a profesor mezinárodního trestního práva

Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy (za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu)

Václav Klaus - profesor, bývalý prezident a premiér ČR

Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy (za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky)

20:30 "Přeji České republice, aby byla zemí úspěchu", zakončil svůj projev prezident. Poté kancléř Vratislav Mynář začíná předčítat jména oceněných. Jako první in memoriam dostává Jan Antonín Baťa (in memoriam) - československý průmyslník, vizionář a spisovatel Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy (za zvláště vynikající zásluhy o stát).

20:13 Prezident se v úvodu svého tradičního projevu omluvil, že promluví poprvé z křesla, kvůli intezivním bolestem nohou. Zároveň vyslovil naději, že příští rok to už bude lepší. Následuje výčet jmen a zdůvodnění proč a jaké kdo dostává vyznamenání.

20:00 Ve Vladislavském sále Pražského hradu začíná slavnostní předávání státních vyznamenání. Vyznamenání obdrží například hokejista Jaromír Jágr, poslední žijící stíhací pilot RAF Emil Boček či bývalý prezident Václav Klaus. Za zvuků fanfár Smetanovy Libuše přichází prezident s manželkou. Následuje státní hymna.

19:00 Srbská a bosenská média již před několika dny oznamovala (viz fotografie), že srbský režisér Emir Kusturica obdrží z rukou českého prezidenta vysoké státní vyznamenání Za zásluhy. Podle slov Miloše Zemana je medaile udělena jako důkaz přátelství srbského a českého národa. Srbská média popisují, že k vyznamenání dojde 28. října na Pražském hradě a zdůrazňují, že Kusturica je žákem pražské filmové akademie FAMU.

18:30 Zájemcům se ve státní svátek připomínající vznik samostatného Československa otevřely také reprezentační prostory Obecního domu, budovy tří ministerstev a některé objekty magistrátu.

18:00 Tisíce lidí si dnes v Praze nenechaly ujít možnost nahlédnout do státních budov, které nejsou běžně přístupné. Víc než 2500 lidí zavítalo do Senátu, další tisícovky si prohlédly Poslaneckou sněmovnu.

17:30 Kramářovu vilu si při příležitosti oslav 101. výročí vzniku Československa prohlédlo 1736 návštěvníků.

17:00 Jménem královny popřál k dnešnímu výročí na svém Twitteru i britský velvyslanec Nick Archer.

16:30 Pražský hrad se připravuje na dnešní večer. Ve Vladislavském sále proběhla generálka slavnostního ceremoniálu.

15:41 První nádvoří Pražského hradu má být dnes speciálně nasvíceno do národních barev.

15:27 „Přejeme Česku, nejen v den státního svátku, aby hodnoty jako pravdomluvnost, odvaha, ochota pomáhat druhým nebo zdvořilost nebyly ve společnosti zapomínány.“

15:19 Na dnešní den si vzpomněli i ve Vatikánu. „Pane prezidente, je mi potěšením u příležitosti oslav národního svátku České republiky popřát mír a úspěch Vám i Vašim krajanům. Obracím se k Bohu, aby Vás doprovázel na cestě ke společnému dobru a bratrství, aby každý příslušník Vašeho národa poznal očekávané štěstí. Z celého srdce se dovolávám hojnosti Božího požehnání pro Vás i český lid,“ napsal papež František.

15:12 Přání pro Českou republiku adresovali Miloši Zemanovi také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, maďarský prezident János Áder, belgický král Filip, nizozemský král Vilém Alexandr, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, polský prezident Andrzej Duda, španělský král Filip VI. nebo francouzský prezident Emmanuel Macron.

15:02 Přání k svátku naší země zaslal i japonský císař Naruhito: „Je mi velkým potěšením Vám u příležitosti státního svátku České republiky srdečně poblahopřát a upřímně Vám popřát štěstí a lidu Vaší země prosperitu.“ O obržené gratulaci informoval Pražský hrad.

14:53 Ještě asi dvě hodiny (do 17:00) mají dnes zájemci možnost navštívit Kramářovu vilu, která je oficiální rezidencí českých premiérů.

14:28My si myslíme, že už tu svobodu máme, ale my ji ještě nemáme. Já jsem ve Washingtonu před několika dny, kde sprejer udělal symboliku roku 1989, tak jsem tam udělal čárku a tři tečky. A byla to symbolika toho, že ještě zdaleka není vyhráno. Stále ze všech stran se na svobodu útočí pod různými bohulibými záminkami, a jestli si někdo myslí, že už to máme vybojovaný, tak opravdu nemáme,“ uvedl pro novináře předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

14:18 Něco o státním vyznamenání ČR Řádu bílého lva: „Prezidentem republiky je Řád bílého lva propůjčován nebo udělován občanům České republiky za zvláště vynikající zásluhy o stát a těm, kteří nejsou občany České republiky, za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky. Řád bílého lva má dvě skupiny - občanskou a vojenskou, přičemž každá skupina má pět tříd, z nichž první třída je nejvyšší. Řádový řetěz může být udělen jen hlavám států.“

🎖Státní vyznamenání České republiky - Řád Bílého lva Prezidentem republiky je Řád Bílého lva propůjčován nebo udělován...

Posted by Pražský hrad on Monday, October 28, 2019

13:54 Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO 2011) žijeme v krásné, kulturní, bohaté, svobodné a samostatné zemi.

13:40 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl, že nic na tomto světě není zadarmo.

13:29 České republice poslal gratulaci také americký prezident Donald J. Trump, jehož dopis zveřejnil Hrad na svém webu. „Vážený pane prezidente, jménem lidu Spojených států amerických blahopřeji lidu České republiky ke 101. výročí vaší samostatnosti v roce 1918,“ napsal americký prezident, který zmínil i letošní 30. výročí sametové revoluce. USA podle Trumpa „rovněž ctí a oslavují odvážné, oddané a vizionářské občany, kteří pomohli Československu vymanit se ze sovětského vlivu a komunistického útisku a pomohli nástupu éry demokracie a ekonomické svobody. Tyto ideály a hodnoty, které Spojené státy sdílejí s Českou republikou, utvářejí základy společné a pevné transatlantické aliance a přátelství“.

13:20 „Dnešní svátek není nic jiného, než náš velký Den nezávislosti,“ uvedl předseda hnutí SPD Tomio Okamura s odkazem na významný americký svátek.

13:14 „Za vznikem Československa byly stovky osobností a za jejich odvahu a odhodlání jim patří naše uznání a dík,“ uvedla k dnešnímu výročí mimo jiné slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

28. októbra 1918 Československý národný výbor v Prahe oficiálne vyhlásil vznik Československa. O dva dni neskôr prijala...

Posted by Zuzana Čaputová on Monday, October 28, 2019

13:11 „Sloužit vlasti je jako sloužit rodině. Je to stejně nezištné a samozřejmé,“ uvedl ředitel BIS Michal Koudelka, který poděkoval za další generálskou nominaci a poblahopřál dnes povýšeným generálům.

13:00 „Asi před třemi lety jsem tady jmenoval také jednu generálku, a co není, může být příští rok. Vidím pana ministra Hamáčka. Dočetl jsem se, že jedna plukovnice je velmi úspěšná v Interpolu, zastává tam vysokou funkci a možná, pane ministře, že by stálo za to uvažovat příští rok o jejím povýšení do generálské hodnosti, ale to už samozřejmě nechám na vás,“ uvedl ve svém projevu při jmenování nových generálů Miloš Zeman s odkazem na Šárku Havránkovou, která se tento měsíc stala novou viceprezidentkou Interpolu pro Evropu.

12:44 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě povýšil do generálských hodností sedm mužů. Jsou mezi nimi vojáci, hasiči či policisté, mimo jiné šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radim Dragoun nebo ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba. Prezident opět odmítl jmenovat do hodnosti generála ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Ten byl vládnou navržen na povýšení letos již počtvrté.

12:35 Fotografie z oslav od Národního památníku na Vítkově uveřejnil také mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

12:29 Vládní ministři za ČSSD Jan Hamáček, Tomáš Petříček a Jana Maláčová si připomněli dnešní 101. výročí založení samostaného Československa položením věnců k sochám Tomáše G. Masaryka a Edvarda Beneše.

12:21 Tradičně oslavy 28. října začaly také v Lánech, kde byl položen věnec na hrob T. G. Masaryka.

12:05 Předseda opoziční ODS Petr Fiala ze zúčastní oslav v Brně: pic.twitter.com/8kRfcxBYVZ

12:00 Premiér Andrej Babiš mimo jiné na Vítkově řekl:

11:50 Slaví i opoziční strany:

11:35 Přesně za hodinu položením květin u Masarykovy sochy na Hradčanském náměstí uctí státní svátek Česká konference rektorů. Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) si letos vznik republiky připomene v Míčovně na Pražském hradě.

11:00 V Brně si výročí vzniku samostatného československého státu připomněly u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí asi dvě stovky lidí. Primátorka města Markéta Vaňková (ODS) v projevu zdůraznila zodpovědnost, která se pojí se svobodou a nezávislostí.

10:45 Pietního aktu u Národního památníku na Vítkově u příležitosti oslav 101 let od založení republiky se zúčastnil podle očekání prezident Miloš Zeman v těsném doprovodu dvou bodyguardů.

9:00 Do Česka přichází gratulace z mnoha zemí, např. i z Francie, prostřednictvím ambasády.

Message du Président Macron au Président Zeman à l'occasion de la fête nationale tchèque. Vzkaz prezidenta Macrona prezidentu Zemanovi u příležitosti českého státního svátku.pic.twitter.com/kXWdD8R7tH

8:00 Dnes opět nenakoupíme v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních. Prodejny jsou zavřeny kvůli státnímu svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce, jeho porušení může pokutovat jako správní delikt až pěti miliony korun. Zákaz se nevztahuje na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích a také v nemocnicích.

7:55 Republika dnes slaví 101 let. Uvedl na Twitteru ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD.

7:50 Dobré ráno! Společně s vámi budeme sledovat dění u nás i ohlasy ze zahraničí v online článku.

Tagy: