Soud: Led Zeppelin neukradli Stairway to Heaven 

Led Zeppelin Stairway to Heaven neukradli (Zdroj: CNN)

Hlavní melodie hitu legendární rockové kapely Led Zeppelin nebyla ukradena ze skladby Taurus od skupiny Spirit. Rozhodl o tom odvolací soud v San Francisku, který tak potvrdil rozhodnutí poroty z roku 2016. Rozsudek se může stát vodítkem pro celou řadu dalších sporů o duševní vlastnictví.

Odposlechnutý nebo originální hit?

Legendární britská rocková skupina Led Zeppelin se vždy hájila, že hit Stairway to Heaven (vydáno 1971), složili frontman kapely Robert Plant a kytarista Jimmy Page. Naopak zmocněnec zesnulého kytaristy skupiny Spirit Randyho Wolfa v žalobě z roku 2015 obvinil Led Zeppelin, že melodii převzali poté, co obě kapely podnikly v letech 1968 a 1969 společné turné po Spojených státech.

„Soud a odvolací proces byly dlouhým výstupem po schodišti do nebes,“ napsala soudkyně Margaret McKeownová ve více než padesátistránkovém zdůvodnění rozsudku.

Rozsudek bez poslechu obou písní

Porota už v roce 2016 rozhodla, že ačkoliv Plant s Pagem měli ke skladbě přístup, písně ve své podstatě shodné nejsou. Porotci přitom skladbu Taurus neslyšeli a na základě znění obžaloby rozhodovali jen podle notových zápisů obou hudebních děl. Spor se totiž vedl o to, zda je podobná kompozice obou písní a nikoliv jejich samotná nahrávka.

I z tohoto důvodu bylo rozhodnutí poroty napadeno a proces se opakoval. Na jeho konci je tedy znovu verdikt, že hit není odcizený.

Žaloba reagovala tím, že rozhodnutí nepovolit vyslechnutí obou nahrávek po sobě je „směšné“, jelikož tím pádem musí dokazovat, že Page okopíroval něco, co nikdy neviděl. Ani Page ani Plant totiž podle všeho nikdy nepracovali se skladbami zapsanými do not. Právní zástupci Led Zeppelin zatím rozhodnutí nekomentovali.

Možný precedent pro další spory

Soud také tímto rozhodnutím vystoupil z mantinelů dosud platných pravidel pro obdobné spory. Dosud se totiž mělo za to, že čím více se podaří prokázat, že měl umělec přístup k nahrávce ještě před vytvořením údajného plagiátu, tím menší je potřeba dokazovat podobnost obou skladeb. Podle soudkyně McKeownové však tento koncept přestává dávat smysl v době široké dostupnosti obrovského množství skladeb na portálu YouTube či na streamovacích platformách jako Spotify a dalších.

Proti rozsudku se lze odvolat a kauza by tak mohla skončit u nejvyššího soudu. Pak by se verdikt mohl stát precedentem pro další podobné případy.

Tagy:
soud rozsudek Led Zeppelin