Splnil si sen. Našel poklad!

Amatérský hledač pokladů Jiří Pernica našel pomocí detektoru kovů v lese v Moravském krasu na Blanensku 50 stříbrných mincí pravděpodobně z 16. století. Nález ohlásil, archeolog muzea pak v místě dohledal dalších 12 mincí. Potvrdila to ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

Odborníci už několik mincí opatrně očistili a všechny pošlou na expertizu, aby bylo možné zjistit jejich přesné složení a dobu i místo původu. Hodnota mincí ještě není určena, posoudí ji numismatik. Lidé by mince v muzeu podle odhadu ředitelky mohli vidět zhruba do roka.

„Bude probíhat jejich základní konzervace, aby dál nekorodovaly. Teprve pak je předáme k určení odbornému numismatikovi, abychom se podrobněji seznámili s těmi ražbami. A následně je umístíme do expozice věnované středověku," uvedla ředitelka.

Středověké mince se na území Moravského krasu podařilo najít i v minulosti. Několik stříbrných mincí ze 13. století bylo náhodně nalezeno v roce 2016. Nález byl ihned ohlášen a odborníci pak provedli záchranný archeologický výzkum, tedy dohledali zbylé mince pomocí detektoru kovů. Celkem se jich podařilo najít 67.

Ještě větší poklad nalezl na Blanensku v roce 2010 muž z Boskovicka. Tehdy ale džbán s tisícovkami historických stříbrných mincí v mnohamilionové hodnotě zatajil a prodal nález sběrateli, který větší část rozprodal. Mince byly ze 14. až 17. století.

Tagy: