Rozhodčí po poradě u videa Zdroj: Facebook/IIHF
Finské hokejistky přišly o zápis do historie. Kontroverzní rozhodnutí v prodloužení finále mistrovství světa proti USA rozplakalo zemi tisíce jezer. Na rozhodčí a video se nadávalo také ve šlágrech tuzemské fotbalové ligy. Video pomáhá, ale umí vzbudit také vášeň. A to velmi negativní.
Druhý dubnový víkend rozhodně nebyl chudý na sportovní události. Fanouška fotbalu čekal v domácí lize kromě šlágru mezi Spartou a Slávií také zápas Plzně s Baníkem Ostrava. Oba zápasy byly zajímavé, s ohledem na blížící se boje v nadstavbové části sezóny o titul. Hokejový fanoušek mohl sledovat finále mistrovství světa žen ve finském Espoo, kde domácí hokejistky svedly ve finále tuhý boj s reprezentací USA. Kromě sportovního zážitku ovšem na diváky čekala křivda a bezmoc.
V hokejových soutěžích jsme na video, které pomáhá rozhodčím ve sporných situacích udělat správné rozhodnutí, zvyklí. Dlouhá a pozitivní zkušenost z hokejového prostředí inspirovala vedení fotbalových organizací ke stejnému kroku. Videoasistent rozhodčího (VAR) byl poprvé odzkoušen v zápasech Americké fotbalové ligy v roce 2016 a postupně se objevoval na vrcholných mezinárodních akcích včetně mistrovství světa. Od letošní sezóny je využíván také v některých zápasech české nejvyšší fotbalové ligy.
Plzeň – Ostrava 2:1
O sporné situace nebyla nouze. V první půli sudímu Pavlu Orlovi nejprve video pomohlo, když po zhlédnutí záznamu odvolal pokutový kop pro Plzeň za údajný faul Filla. Video mu ale nepomohlo při vítězném gólu Plzně. Asistující Řezník přebíral míč v lehkém ofsajdu, rozhodčí ovšem branku i po konzultaci s kolegy u monitorů potvrdil.
Sparta – Slavia 1:1
Běžela dvanáctá minuta utkání, když slávistický Josef Hušbauer po zákroku sparťanského brankáře Nity spadl na trávník. Rozhodčí Hrubeš zákrok odpískal a ukázal na pokutový kop. Navíc vytáhl žlutou kartu a udělil ji sparťanskému brankáři. Jenže rozhodnutí nebylo konečné. Sudí využil možnosti porady s asistenty u videa. Diváci doma u obrazovek na zpomalených záběrech viděli jasně, že rozhodnutí sudího Hrubeše bylo správné a Nita fauloval.
K překvapení všech diváků a fanoušků na stadionu ovšem rozhodčí gól odvolal a navíc udělil žlutou kartu útočícímu Josefu Hušbauerovi. Bouřlivou diskuzi nad momentem z dvanácté minuty navíc umocnil sám rozhodčí Hrubeš svým vyjádřením po utkání. „Musím přiznat, že po utkání jsem viděl záběr, z něhož je patrné, že k podražení hráče Hušbauera došlo.“ Jak je možné, že rozhodčí neměl průkazný záběr k dispozici v probíhajícím utkání?
Rozhodčí mají k dispozici záznamy z kamer televizní společnosti O2 TV. „Videorozhodčí měl v derby k dispozici včas záběry ze všech kamer! Z naší strany nedošlo k žádnému pochybení. Přímý přenos byl dnes snímán na čtrnáct kamer,“ vyvrátil možné pochybení O2 TV její výkonný ředitel sportovních kanálů Marek Kindernay. Je tedy jasné, že celá situace se bude ještě zkoumat a rozhodnutí sudích vyhodnocovat. Divákům a hráčům nicméně zůstane na jazyku hořká pachuť křivdy.
Finsko – USA 1:2 po samostatných nájezdech
A do třetice diskutabilních rozhodnutí přispěli rozhodčí ve finále světového šampionátu žen v ledním hokeji. Domácí Finky byly kousek od senzace! Mistrovství světa žen nikdy nevyhrála jiná reprezentace, než týmy USA a Kanady. Finsko vždy dosáhlo maximálně na bronzové medaile. K přepsání historie včera chybělo jediné rozhodnutí rozhodčích. Urputný boj po dobu 60 minut vítěze nepřinesl. O mistryních světa mělo rozhodnout prodloužení nebo samostatné nájezdy.
V čase 71:33 propukla euforie. Domácí hrdinky přepsaly historii, naskákaly na led a začaly slavit. Jejich radost netrvala ovšem dlouho. Šlo se zkoumat video. Byly to dlouhé minuty čekání s tím nejhorším koncem pro domácí tým. Gól nebyl uznán.
Střelu domácí hráčky Petry Nieminenové americká brankářka pouze vyrazila před sebe. Dotírající útočnice přepadla přes brankářku, která v tu chvíli byla mimo své brankoviště. Finky tak měly odkrytou bránu a nemýlily se. Neuznání gólu je ovšem velice sporné. Brankářka neměla kotouč pod kontrolou a natahovala se pro něj mimo své brankoviště. Útočící Nieminenová tak nemohla srážce zabránit. Muselo se rozhodnout až v nájezdech. V nich si domácí vypily pohár hořkosti až do dna, když po napjatých chvílích padly 2:1.
Video má při sportovních utkáních své zjevné výhody. Když se ale za jeden víkend stane tolik sporných situací, srdce fanouška sportu naplní beznaděj. Nedá se nic dělat, je to jenom sport. Fotbalová liga bude napínavá do posledních kol a Finsko si na přepsání dějin musí ještě minimálně rok počkat.