Jednoznačný kritický postoj vůči Rusku a jeho nezákonné anexi Krymu a destabilizaci východní Ukrajiny, přijaly všechny členské země NATO spolu s prezidentem České republiky Milošem Zemanem. „Je to jednotná pozice všech spojenců,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Informace přinesla světová média.
„Agresivní akce Ruska, včetně hrozby silou a použití síly pro dosažení politických cílů, ohrožují alianci, podrývají euroatlantickou bezpečnost a na pravidlech založený mezinárodní pořádek,“ říká dokument vydaný po summitu o ruské zahraniční politice.
Dalším problémem, který summit řešil, je nestabilní chování amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ani summit, který bude pokračovat i dnes, nepřinese odpověď na otázku, zda Trump považuje NATO za organizaci, která vedle Evropy slouží stejně dobře i zájmům Spojených států.
Podle Trumpa dávají spojenci málo výdajů na obranu. „Evropská unie americkým farmářům, zaměstnancům a společnostem znemožňuje podnikání v Evropě, ale pak chtějí, abychom je radostně chránili prostřednictvím NATO a hezky za to platili,“ napsal Trump na svůj Twitter před příletem do Evropy.
Spojenci se snažili přesvědčit Trumpa, že NATO chce s tímto faktem něco dělat. Stoltenberg zdůraznil, že propad výdajů se zastavil a všechny země NATO už začaly své výdaje na obranu zvyšovat.
Závěrečné komuniké obsahuje podstatné závazky, které kromě jiného odpovídají na dva základní Trumpovy požadavky- aby spojenci zvýšili výdaje a aby se NATO více zapojilo do boje proti terorismu.
Jedním z dalších významných rozhodnutí summitu bylo také zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií, která by podle tuzemských i zahraničních informací mohla na konci tohoto roku dostat pozvání ke vstupu do NATO.
Už příští pondělí se má prezident Trump v Helsinkách potkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Před odletem z Washingtonu přitom Trump prohlásil, že ve srovnání se summitem NATO a páteční návštěvou Velké Británie může být jeho jednání s Putinem tou "nejsnadnější" zastávkou jeho evropské cesty.