Téměř polovina firem v Česku nabízí placené zdravotní volno. Maláčová si přesto zrušení karenční doby pochvaluje

Po deseti letech je zrušena karenční doba - zaměstnavatelé budou lidem vyplácet 60 procent základu příjmu. Průzkum společnosti Edenred ale ukázal, že už nyní více než 40 procent tuzemských zaměstnavatelů poskytuje svým zaměstnancům placené zdravotní volno. Odboráři si kroky vlády přesto pochvalují, podle Hospodářské komory ČR ovšem může zákon firmám uškodit.

Pro firmy stále běžnější benefit

Kolem 43 procent zaměstnavatelů v ČR poskytuje zaměstnancům benefity ve formě tzv. sick days, 52 procent z nich proplácí zaměstnancům celé tři dny volna ročně. Patnáct procent zaměstnavatelů potom dokonce proplácí čtyři a více dní zdravotního volna. „Pro firmu je výhodnější a „levnější“, když zaměstnanec zůstane s krátkodobou nemocí doma a vezme si volno, než když jde navštívit lékaře a nastoupí na nemocenskou, na které často zůstane více dní nebo celý týden,“ vysvětluje personální ředitelka Edenredu Martina Chloupková.

Zaměstnavatele v ČR přijde opatření až na 5 miliard

Nejen že zákonné hrazení prvních třech dnů nemocenské zbytečně zasahuje do již exitujících benefitů, ale také se může opakovat - na rozdíl od současných benefitů - až několikrát za rok. „My už podle průzkumů a propočtů předpokládáme, že firmy toto státní opatření bude stát 3,3 až 3,6 procenta navíc v plánování výroby a nákladů,“ uvedla pro online redakci TV Prima viceprezidentka HK ČR Irena Bartoňová-Pálková. Během jednoho roku by se náklady za toto nařízení mohly vyšplhat až k 5 miliardám korun.

Komoře vadí i nezavedení e-neschopenky

Náklady spojené se zrušením karenční doby souvisejí i se zneužíváním systému díky nezavedení souběžného systému elektronických neschopenek. „Mnoho zaměstnanců vůbec nemocných není, zavolá pouze lékaři a řekne, že je bolí břicho, nebo že mají teplotu, protože ale lze vyplnit neschopenku až tři dny nazpátek, tak se velmi často v minulosti stávalo, že zaměstnanci přišli až třetí den a nechali si vyplnit na další dva dny neschopenku, “ přiblížila praxi Bartoňová-Pálková. Elektronická neschopenka by tudíž měla být online a měla by být vystavena pouze ihned a nikoliv zpětně.

Odbory si zákon pochvalují

„Zrušení karenční doby je velmi dobrá zpráva a je to dobrá zpráva nejen pro peněženky zaměstnanců, ale především pro jejich zdraví, uvedla redakci TV Prima tisková mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. Ta poukázala i na to, že pro nízkopříjmové zaměstnance je finanční výpadek v prvních těch dnech citelnou ztrátou, která se mimo jiné muže podepsat i na splácení hypoték. Podle Kašparové nelze zároveň z pár jedinců, kteří zneužívají systém, vyvodit všeobecný závěr, že se to tak bude dít u všech. „Až budeme mít ve všech kolektivních smlouvách benefity související s proplácením prvních dnů nemoci, tak budeme moci říci, že se jedna o přežitek,“ odmítla kritiku Hospodářské komory ČR.