Odborníci doporučují omezovat tzv. bytovou chemii. Váš domov bude zdravější, navíc můžete ušetřit...
Umývání nádobí, kuchyňské linky, dezinfekce lednice či toalety, čištění trouby, koberců, leštění nábytku, vytírání podlahy. To jsou jen některé z obvyklých domácích prací, které více či méně pravidelně všichni děláme. Není ale nutné vždy kvůli běžnému úklidu kupovat speciální prostředky v drogerii – tzv. bytovou chemii. Kromě čistících a ošetřujících přípravků na cokoliv sem podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) patří i repelenty nebo kosmetika. Ačkoliv někdy samozřejmě nastanou situace, kdy je nutné v domácnosti použít agresivnější přípravek, který například zničí plísně, k běžnému a pravidelnému úklidu nejsou chemické výrobky ve většině případů podle odborníků příliš vhodné. Spíš naopak.
Pryč s chemií. Stačí sůl, citron nebo soda
Použité látky v těchto čističích mohou být zdraví škodlivé nebo manipulace s nimi riziková. „Mnohý z těchto prostředků obsahuje chemikálie, které zatěžují vnitřní prostředí a mohou být škodlivé při přímém vdechnutí či působení na kůži. Je zapotřebí sledovat jejich složení a omezovat jejich používání. Typickým příkladem potenciálně problematických látek jsou chlor a čpavek a samozřejmě přidávané vonné či antibakteriální složky,“ je uvedeno v odborném textu o kvalitě vnitřního ovzduší na webu SZÚ. Nový a dražší navoněný čisticí prostředek ani nemusí podle autorů zaručovat lepší výsledek. „Časem prověřené metody (ocet, sůl, citrónová voda, jedlá soda, mýdlo) jsou většinou stejně dobře použitelné a šetrnější,“ tvrdí SZÚ.
Pro běžné čištění domácnosti nám tak podle všeho stačí prostředky, které si vyrobíme sami, respektive použijeme suroviny, jež doma běžně máme. Můžeme si vzít příklad i z našich předků, kteří bytovou chemii k dispozici neměli. Jak tedy lze využít suroviny, které míváme standardně doma a jsou oproti přípravkům na bázi chloru a podobně příznivější k životnímu prostředí i našemu zdraví?
Jak doma udržet zdravé klima: Vsaďte (nejen) na pokojové květiny, větrání nebo cibuli
Doma obvykle trávíme minimálně 10–12 hodin denně. Je to navíc místo, které z pohledu hygieny vnitřního prostředí můžeme nejvíc ovlivnit (na rozdíl třeba od kanceláře, školy a podobně). Jaká opatření nám tedy pomohou ke zdravějšímu interiéru?
OCET
V čističkách se odbourá, můžeme ho (s mírou) konzumovat. Ocet. Nakyslá tekutina, jejíž hlavní složkou je kyselina octová v koncentraci do 4 do 18 procent podle druhu octa. Nejběžnější je 8procentní koncentrace. Má dezinfekční účinky, které lze využít při běžném úklidu. I s octem, zejména je-li v koncentraci vyšší než 10 procent, se ale musí pracovat opatrně. Takto koncentrovaný ocet je třeba ředit, jinak by mohlo hrozit poleptání sliznic. Dle vyhlášky ministerstva zemědělství musí být ocet vyráběn výlučně biologickým procesem kysání lihu, který je obohacen živinami za pomoci octových bakterií.
Ať už potřebujete cokoliv umýt, otřít, vydezinfikovat, tak vám skvěle poslouží obyčejný lihový ocet (v koncentraci 8 procent), který koupíte za pár korun v každých potravinách. Pro účely úklidu méně zanesených či zašpiněných ploch může být naředěný i vodou. Používat můžete také vinný ocet, ten je ale už dražší.
Lze ho aplikovat přímo na plochu a stírat hadrem (kuchyňská linka, záchodové prkénko, umyvadlo, vana...), někdy je lepší mít ho připravený po ruce v rozprašovači (když chcete například nechat působit v záchodové míse).
Pokud potřebujete odstranit vodní kámen, také zkuste ocet. S jeho pomocí vyčistíte baterii v koupelně, obklady i dveře od sprchového koutu.
Usazeniny v rychlovarné konvici odstraníte tak, že do ní nalijete trochu octa a necháte stát ideálně přes noc. Nebo můžete přidat k octu vodu a nechte projít varem. Během varu hlídejte, voda s octem může vybublat. Je lepší dát menší množství tekutiny. Konvici pak důkladně vypláchněte.
Ocet umí dobře i odmašťovat a odstraňuje pachy. Měl by si umět poradit také se skvrnami od krve, červené řepy, bláta či ořechů. Vyperte ve vlažné vodě s octem.
Při praní prádla může ocet nahradit i aviváž. Pomáhá změkčovat vodu. Doporučuje se především při praní dětského prádla a látkových plen. Ocet kromě oblečení vydezinfikuje a vyčistí i pračku. Ostatně, čas od času můžete nalít víc octa do pračky a pustit program na vyšší teplotu (aby spotřebič nejel naprázdno, přidejte například hadry, které potřebujete vymáchat a vydezinfikovat).
Velmi účinný je ocet spolu s jedlou sodou. Tuto kombinaci lze využít například při čištění toalet nebo při odstraňování zápachu z odpadů umyvadel a dřezu. Stačí nasypat zhruba dvě lžíce jedlé sody a zalít octem. Nechat probublat, jak v záchodě, tak v umyvadle, poté toaletu vyčistit štětkou, jak jste zvyklí. Do odpadu u dřezu či umyvadla můžete ještě přidat teplou vodu (případně rovnou nalít teplý ocet). Směsi můžete nechat působit v odpadu i delší dobu.
JEDLÁ SODA
Ano, také jedlá soda může být účinným pomocníkem při úklidu, nejen s octem, ale i samotná. Svět ji zná od konce 18. století. Jedná se o bílý krystalický prášek, který se dnes běžně používá v kuchyni - jako součást prášku do pečiva, ale díky své zásaditosti také pomáhá například při špatném zažívání. Umí pohltit pachy i očistit připálené povrchy. Pokud si ji budete pořizovat kvůli úklidu, vyplatí se vám rovnou větší balení, které seženete v některých kamenných obchodech a určitě na internetu. A konkrétní tipy na využití?
Pokud potřebujete vyčistit připečenou troubu, jedlá soda vám může pomoci. V misce smíchejte půl šálku jedlé sody s několika lžícemi vody. Poměr upravujte do té doby, než budete mít roztíratelnou pastu. Rozetřete pastu po celém vnitřním povrchu trouby kromě topných těles. Bude-li málo pasty, přidělejte ji. Tato část práce je velmi špinavá, soda zhnědne nebo i zčerná. Nechte působit alespoň hodinu, klidně ale přes noc. Potom vlhkým hadříkem odstraňte co nejvíc vyschlé sody. Buďte připraveni na to, že pokud budete máčet hadřík či houbičku na vypláchnutí v nádobě s vodou, je po chvilce úplně černá. Je tedy třeba často vodu měnit, použitý hadřík bude na odpis. Je-li po setření pasty ještě někde špína (pravděpodobně bude), nastříkejte ideálně rozprašovačem ještě ocet, který bude se sodou reagovat ve formě pěny. Poté setřete. Při velkém zašpinění trouby je možné, že bude nutné postup zopakovat.
Stejnou pastu můžete použít i na vyčištění klasického sporáku, případně vany, umyvadla a keramických povrchů.
Pokud připálíte hrnec a nepomůže ani odmáčení vodou, zkuste přes noc nechat působit jedlou sodu, kterou posypete dno připáleného hrnce. Můžete i zalít trochou vody a nechat projít varem. Poté vydrhněte.
Krájecí prkénko můžete vyčistit a zbavit pachů tak, že prkénko posypete sodou a vydrhnete.
Také koberec či čalouněný nábytek můžete posypat práškem, nechat asi 15 minut působit a poté vyluxovat. Stejným způsobem odstraníte pach z potahů sedadel a koberců v autě.
Chcete-li provonět byt, nasypte jedlou sodu do skleničky a zakápněte oblíbeným éterickým olejíčkem. Čas od času vyměňte.
Také pokud umístíte jedlou sodu v mističce do ledničky, měla by pohltit případné pachy. Ledničku můžete také umýt houbičkou, na kterou nasypete trochu sody. Poté setřete jiným hadrem do sucha.
Stejně jako ocet, můžete i jedlou sodu přidat do pračky při praní prádla. Na jednu várku zhruba půl hrnku (asi 125 ml).
Domácí gel na praní
Čisťoučké, běloskvoucí prádlo, vonící přesně tak, jak se vám líbí, vhodné pro alergiky, šetrné k přírodě a navíc i k vaší peněžence… To není žádný reklamní slogan na nový prací prášek, nenechte se mýlit! To je výsledek další skvělé vychytávky, kterou vám přináší Láďa Hruška.
SŮL
I s pomocí kuchyňské soli můžete účinně uklízet. Má celou řadu využití.
Když sůl vysypete na jakoukoliv skvrnu, rychle ji vstřebá. Možná znáte její použití na povrch, který je politý červeným vínem. Může ale pomoci například i na čaj, krev, čokoládu nebo skvrny od piva.
Kávovar vyčistíte tak, že několik polévkových lžic soli přidáte do nádržky a spustíte jeden cyklus. Nechte poté působit hodinu, opláchněte a osušte.
Pokud se hodně potíte, pravděpodobně máte na oblečení skvrny. Zkuste namočit trička či halenky na noc do slané vody (4 lžíce na 1 litr vody). Poté vyperte, jak jste zvyklí.
Pomocí soli vyčistíte i vanu nebo umyvadlo. Posypejte povrch a vydrhněte houbičkou.
Na vyčistění skvrn na prkýnkách na zeleninu či maso použijte půlku citronu a sůl. Stejně tak můžete zkusit vyčistit měděné hrnce, ze kterých tak odstraníte i nahromaděný a zaschlý tuk.
Další tipy, jak využít sůl v domácnosti, najdete v článku Bez soli se doma neobejdete. 11 tipů, jak ji využít při úklidu
CITRON
Obyčejný citron může nahradit chemické přípravky také. Šťávu můžete použít podobně jako ocet.
Vymačkaným citronem vyčistíte také dřevěná prkénka, vařečky a další kuchyňské pomůcky, i vnitřky zašlých skleněných váz. Také zčernalé stříbro naše prababičky čistily citronem.
Skvrny od hořčice můžete zlikvidovat třením s rozkrojeným citronem.
V hrnci, kde se usadil vodní kámen, povařte asi 10 minut oloupanou citronovou kůru. Usazenina by se měla uvolnit.
Umyvadlo, vana i baterie se budou krásně lesknout, když je přetřete čerstvě rozkrojeným citronem. Využít můžete i zbytek citronu poté, co si vymačkáte šťávu třeba do čaje.
Citronovou šťávu můžete využít i při praní bílého prádla, podobně jako ocet. Asi 1 dcl čerstvé šťávy přilijte do nádržky od aviváže. Po vyprání by mělo být prádlo vybělené. Další tipy i v následujícím článku:
Když už musíte použít chemii
Ve chvíli, kdy používáte prostředky na bázi chlóru či jiné agresivnější čističe, je třeba dbát pokynů napsaných na etiketě.
Při práci vždy otevřete okna, ideálně si zakryjte nos a ústa textilií a na ruce použijte rukavice.
Pokud to jde, zavřete dveře od místnosti, kde právě probíhá dezinfekce, aby se výpary z chemikálií nedostaly do ostatních části interiéru.
Agresivní prostředky skladujte mimo dosah dětí, otravy a poleptání patří mezi velmi časté úrazy v domácím prostředí.
Využité zdroje: Odborný text SZÚ (http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/ovzdusi/Vnitrni_ovzdusi/indoor_Zakladni_faktory_ovlivnujici_kvalitu_vnitrniho_prostredi_4_.pdf); Návod k použití jedlé sody BIKA; kniha Domácí štěstí aneb Jak si správně v životě vésti od Ivy Hüttnerové (se sebranými radami z počátku minulého století)