Tipy a triky, jak ušetřit v zimě za teplo. Jaká má být teplota ve vytápěném bytě?

Přetopené interiéry nejsou podle odborníků úplně ideální pro zdraví, zároveň i jeden (zbytečný) stupeň navíc stojí další peníze. Pro úsporu je zásadní zamezit i tepelným ztrátám. Jak toho dosáhnout?

Být v teple a přitom zbytečně neutrácet za topení? Jde to. A není třeba nosit doma další vrstvy oblečení, abyste se zahřáli. Únikům tepla nejvíc zamezí dobře utěsněná/zateplená budova. Toto opatření ušetří až 80 procent energie. Nicméně ne každý má takovou možnost. Existují ale ještě další metody, jak udržet drahé (obvykle nejdražší položka, pokud jde o roční výdaje za domácnost) teplo v bytě či domě.

Nezakrývejte topná tělesa, zkuste folii

Nedávejte na topení oblečení, ani ho nezakrývejte nábytkem či záclonami. To vše jsou překážky, které brání teplu dostat se do místnosti. Pokud necháte topná tělesa nezakrytá, teplo se rovnoměrně rozloží po místnosti, nebudete muset přetápět a tím pádem ušetříte.

Naopak můžete vyzkoušet reflexní fólii, která se nalepí za topení. Zpět do místnosti umí odrazit až 90 procent tepla, které by jinak skončilo ve zdi. Budete moci snížit termostat u topení, na požadovanou teplotu vytopíte místnost i s nižším stupněm. Toto opatření vám může ušetřit několik stovek.

Zaizolujte dřevěná okna i dveře

Dřevěná okna jsou krásná, ale příliš netěsní. Po čase se vždy rozklíží a vzniknou mezery. Zaizolujte je izolačními páskami, které zabrání unikání tepla. Nejefektivnějším řešením z hlediska izolace je ale vyměnit dřevěná okna za plastová.

Zkuste termoizolační barvu na stěny

Ušetřit za energie se dá třeba i vhodným nátěrem zdí. Například termoizolační malířskou barvou. Podle pokojových malířů takové stěrky nebo nátěry zlepší tepelnou pohodu v místnosti. Pomocí mikrokuliček odrážejí tepelné vlny zpět a stěna je na pocit teplá, nesálá z ní chlad a díky tomu se může méně topit.

Jak větrat?

Dlouhé větrání pootevřenými okny způsobuje velkou tepelnou ztrátu. Proto okno otevřete co nejvíce dokořán, aby se vzduch rychle vyměnil. Stačí na pět až deset minut. Zdi nestihnou vystydnout a topení je nebude muset znovu ohřívat. Pro zdravé klima v interiéru se doporučuje několikaminutové intenzivní větrání zopakovat přibližně pětkrát denně.

Když odjíždíte...

Chystáte-li se odcestovat z domu, snižte teplotu vytápění. Nevypínejte ale topení úplně. Pokud objekt vychladne, následný tepelný náběh po příchodu domů trvá déle a zvyšuje spotřebu. To platí hlavně pro rodinné domy.

Snižte teplotu. A jaká je vlastně ta správná?

Zkuste také obecně snížit topení o jeden či dva stupně. Každý zbytečný stupeň navíc totiž zvyšuje spotřebu elektřiny o 6 procent. Rodina, která za topení zaplatí ročně například 20 tisíc korun, sníží výdaje spolu se snížením teploty na termostatu o 1 200 korun.

To, jaká má být v obytném prostoru teplota, je přitom ošetřeno i legislativně. Podle vyhlášky 194/2007 Sb., kterou se mimo jiné stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, by měla být průměrná denní teplota pro obývací pokoje, ložnice, kuchyně, jídelny, pracovny, dětské pokoje, klozety a podobně stanovena na 20 °C. Pro koupelnu platí 24 °C. V chodbách stačí 15 °C.

Podle odborníků ale doma přetápíme. Ve většině domácností můžeme naměřit 24 °C. Napříč evropskými zeměmi přitom dodržují optimální normu v domácnostech – tedy 20 °C.

Ivana Kropáčková

Tagy: