Hodně smutný osud čeká podle vědců tučňáky císařské. Vlivem klimatických změn totiž rychle ubývá míst, kde tito živočichové tvoří své kolonie. Nová studie varuje, že pokud bude mořský led tát stejným tempem jako dnes, tučňák císařský do 80 let zcela vymře.
Tučňáky aktuálně ohrožuje roztávání mořského ledu. Ten pro ně přitom hraje klíčovou roli během devíti měsíčního období páření. Tučňáci císařští totiž budují kolonie v místech, kde jsou chránění před predátory a odkud mají zároveň přístup na otevřené moře, kde loví potravu pro sebe i svá mláďata.
S tajícím mořským ledem ale takových míst na Antarktidě rychle ubývá a vědci tak tučňákům predikují neveselou budoucnost. „Pokud se bude klima nadále současným tempem, očekáváme, že se počet tučňáků císařských v Antarktidě do roku 2100 sníží o 86 %,“ uvedla podle serveru Daily Mail Stephanie Jenouvrierová z oceánografického institutu Woods hole. „Je velice nepravděpodobné, že by se z takového úbytku ještě někdy vzpamatovali,“ dodala.
Studie, na které pracovala doktorka Jenouvrierová společně se svými kolegy, vychází ze dvou již existujících modelů. Prvním je model klimatických změn, který vytvořilo americké Národní centrum pro atmosferický výzkum. Z něj vyplývá, kdy a kde se pravděpodobně vytvoří mořský led v rámci různých klimatických scénářů. Druhý model pak bere v potaz populaci tučňáků, konkrétně jak jejich kolonie mohou reagovat na změny související s úbytkem mořského ledu.
Kolonie tučňáků císařských:
Vědci zasadili oba modely dohromady a vytvořili tři scénáře. První počítá se zvýšením průměrné teploty „pouze“ o 1,5 stupně, což si za svůj cíl vytyčila pařížská klimatická dohoda. Druhý scénář pak předpokládá zvýšení průměrné teploty o 2, třetí o pět až šest stupňů.
Pokud se naplní první scénář, studie předpokládá, že zmizí pět procent mořského ledu a populace tučňáků císařských se sníží o 19 %. Pokud se Země oteplí o dva stupně, počet tučňáků se zredukuje až o třetinu. Podle posledního scénáře, ke kterému může podle vědců dojít, pokud nebudou přijaty žádné změny vedoucí ke zmírnění změny klimatu, dojde k zániku většiny kolonií tučňáků císařských. „Pokud nastane třetí varianta, tučňáci do konce století zcela vyhynou,“ varuje Jenouvrierová.
Tučňák císařský žije pouze na Antarktidě. Živí se převážně rybami, korýši a jinými mořskými živočichy. Během shánění potravy vydrží pod mořskou hladinou až 30 minut a dokáže se potopit do hloubky až půl kilometru. Jedná se zároveň o jediný druh tučňáka, který se rozmnožuje během arktické zimy. Samice po oplodnění snese pouze jedno vejce. Odhaduje se, že v současnosti žije na nehostinném kontinentu necelých 600 tisíc tučňáků císařských v přibližně 50 koloniích.