Amazon znovu rozběsnil Američany, když americká média napsala, že tato společnost s obchodní hodnotou 793 miliardy dolarů již druhým rokem neplatí daně.
Ani u nás o Amazonu nepanuje nejlepší mínění. Ještě než se k nám tato společnost nastěhovala, vědělo se, že špatně platí a pracovní podmínky jsou hrozné. Když v Británii byl Amazon v médiích probírán, reakce vedení firmy byla, že zaměstnanci byli placeni za to, aby na internetu psali, jak jsou v práci spokojení a že největší internetový obchod na světě je skvělým zaměstnavatelem. Ukázkou je reportáž britského Mirroru z britské pobočky Amazon: „Nejsem žádný chudák, a přesto se cítím každý den z práce fyzicky unavený a vyčerpaný. Krevní tlak a srdeční frekvence se mi díky stresu z práce zvedly.“ Pan Novák (říkejme mu tak) se pochlubil u našeho stolu v restauraci, že pracoval v roce 2016 u Amazonu v Dobrovízi u Prahy a jedním slovem „hrůza!“ a nejvíc ho štvalo, když kolem pásu chodil jakýsi „předák“ a řval na ně: „Makej, makej, musíme být ještě lepší!“ Nakonec se rozkřiklo, jak to v Dobrovízi chodí a média v roce 2017 psala: „Jedna z pracovnic nás informovala o tom, že se rovněž nechala nalákat na inzerovanou částku v reklamě a šla do Amazonu pracovat – na slibovanou částku ale nikdy nedosáhla - na tu ale mají lidé nárok, jen pokud si vezmou všechny přesčasy v daném měsíci.“
Situace se po kritice zlepšila a mzdy se loni zvýšily: „Internetový gigant Amazon zvedne mzdy některým svým českým zaměstnancům. Skladníci i vedoucí si přilepší o 5 až 11,1 procenta, minimální hodinová mzda dosáhne částky 150 korun.“
Nicméně koncem minulého roku opět zaměstnanci Amazonu na západ od nás stávkovali s tím, že nejsou roboti (viz). Opět v Británii si zaměstnanci ztěžovali na „chronickou tělesnou bolest“ a podle tamních odborů jen za poslední tři roky musela být do britských skladů Amazonu přivolána 600krát rychlá záchranná pomoc (viz).
Jak neplatit daně
Výše popsané je jedna strana mince. Ta druhá strana slovutné firmy Amazon není o nic lepší, zmiňovali jsme se o ní v úvodu, že se firma stala trnem v očích mnohých Američanů a nemluvě o prezidentovi Donaldu Trumpovi. Na adresu firmy na svém twitterovém účtu napsal: „Dávno před volbami jsem mluvil o svém zděšení nad Amazonem. Na rozdíl od jiných lidí nebo místních vlád platí malé nebo neplatí vůbec žádné daně. Přitom využívají náš poštovní systém jako svého dodavatele, čímž nám způsobují velké ztráty a řada jiných podnikatelů na to doplácí.“ To napsal americký prezident v loňském roce, kdy Amazon neplatil daně a neplatí ani letos.
Matthew Gardner, vedoucí pracovník Institutu pro daně a hospodářskou politiku pro CNN vysvětluje, jak je to možné: „Jedná se o vyhýbání se daňovým povinnostem, ale nemůže jít o daňový únik. Neexistují žádné důkazy o jakémkoli nesprávném jednání.“
Společnost Amazon používá triky a skuliny v amerických zákonech. Například podle zákona z roku 1992 společnost v minulosti využívala výjimky pro neplacení daní pro e-obchod. V roce 2017 dochází ke změně tohoto ustanovení a Amazon používá trik, že je pouze platformou prodeje cizího zboží pro jiné obchodníky.
Na severu Business insider se rozpoutala diskuze, zda jsou postupy Amazonu korektní.
Steve Kovacs, odborný editor u mediální společnosti CNBC, vysvětluje taktiku společnosti Amazon, jak dosahuje toho, aby platila nízké daně nebo je neplatila vůbec: „Například New Jersey nabízí daňové úlevy ve výši 7 miliard dolarů, pokud Amazon vybuduje svůj nový areál. Nejsou to jediné daňové dohody, kterých Amazon dosáhl. Od roku 2005 do roku 2014 získal v některých státech federace více než 600 milionů dolarů na daňových úlevách za vybudování skladů. Dále dosáhl dalších daňových úlev ve výši 147 milionů dolarů za budování datových center v celé zemi.“ K tomu Kovacs dodává, že Amazon je firma oceněná na více než 700 miliard dolarů a že to rozhodně není společnost, která by hazardovala s tím, že se snaží na daních ušetřit.
„Amazonu se dostalo velké pozornosti kvůli útokům prezidenta Trumpa, ale daňové praktiky této společnosti nejsou ojedinělé. Existuje řada velkých společností a firem, které hledají různé kličky, jak zaplatit co nejméně daní,“ dodává odborník na IT technologie Steve Kovacs, který za útoky na Amazon vidí spíše současný „módní“ trend. Ostatně Trump, který Jeffa Bezose kritizuje, je také spoluviníkem za daný stav, neboť přichází se zákony, které Amazonu napomáhají. Například snížil daně ze zisku z 35 procent na 21 procent.
Ani americký prezident nebude pan „čistý“, když mu Hillary Clintonová během volební kampaně vytkla, že neplatí federální daň (v USA se platí místní a federální daně, přitom míra zdanění je v různých oblastech USA odlišná), Donald Trump jí odpověděl: „To je tím, že v tom umím chodit.“
Mirko Radušević