Už 4,5 milionu Čechů starších 16 let používá sociální sítě. Podle Českého statistického úřadu je to letos vůbec poprvé, co počet českých uživatelů překročil hranici 50 % v celkové populaci. Trend sociálních sítí se pomalu rozrůstá i mezi seniory, byť stále tvoří mezi mladšími uživateli spíše výjimku.
Facebook, Instagram nebo YouTube. Názvy sociálních sítí, které každému druhému Čechovi rozhodně nejsou cizí. Za jejich rozmachem stojí bezpochyby šíření internetu.
V letošním roce už je k internetu připojeno celkem 81 % českých domácností. Češi využívají internet už téměř každý den. Teď před Vánoci sílí nejvíce internetové nákupy. Ženy nakupují kosmetiku a oblečení, muži zase elektroniku a sportovní potřeby.
Letos poprvé využívá sociální sítě víc než polovina obyvatel ČR#online pic.twitter.com/6aZEfJz9BN
— ČSÚ (@statistickyurad) November 19, 2018
Zároveň je stále více lidí, kteří navštěvují sociální sítě na chytrých telefonech nebo tabletech. „Plných 95 % osob ve věku 16 až 24 let používá při prohlížení sociálních sítí a chatování chytrý telefon,“ uvádí ředitel odboru statistik ČSÚ Martin Mana.
Zatímco v roce 2010 se na internet z mobilu připojovaly pouze 4 % lidí v ČR, dnes to je už 58 %. Většina si pak platí mobilní data a surfují po sociálních sítích kdykoliv a kdekoliv.
Při porovnání pozice ČR s 28 zeměmi Evropské unie jsou patrné rozdíly v počtu k internetu připojených domácností - ČR je stále pod unijním průměrem. Nejhůř je na tom Bulharsko, Řecko a Litva, naopak nejlépe Nizozemí, Lucembursko a samozřejmě severské státy.
Nad průměr EU se dostala ještě Británie, Německo, Rakousko, Irsko a Estonsko. Pod průměrem, ale nad ČR, je pak Francie, Belgie, Malta a Španělsko.
Co lidi na sociální sítě tak táhne?
Klíčovým slovem u sociálních sítí je rozhodně sdílení. Jsou založeny na tom, že si uživatel vytvoří vlastní profil - tedy domovskou stránku - a na globální síť může skrze svůj účet přidávat informace, videa, fotografie, které sdílí se svými přáteli, nebo třeba i úplně cizími lidmi. Některé uživatele táhnou i nejrůznější diskuzní fóra, kde si sdělují své zkušenosti s konkrétní situací či problémem.
Bezpochyby nejméně používají Češi sociální sítě v předdůchodovém a důchodovém věku. Na 37 % dotazovaných seniorů sociální síť nikdy nepoužilo. Jsou také jedinou skupinou, která stále používá častěji k připojení stolní počítač a nikoliv přenosná zařízení.
Ze 4,5 milionu Čechů celkem používá sociání sítě pouze 159 tisíc obyvatel ČR starších 65 let. Přesto existují i skupiny starších lidí, kteří se snaží jít s dobou. Jednou z nich jsou tzv. Oldtubeři. Ti se snaží světu ukázat, že sociální síť YouTube není určena pouze pro mladistvé.
Někteří Oldtubeři se snaží pomocí moderní technologie předat něco tradičního. Pětice seniorek z komunitního centra v Praze právě například natočila na síť Youtube videa, kde čtou dětem pohádky.