Expertní tým na australském Ostrově lorda Howa dokázal během tří let vyhubit invazivní druh mravence. Nastražil na něj na 200 tisíc pastí. V opačném případě by hrozilo nabourání tamního ekosystému, informovala agentura DPA.
Ostrov lorda Howa je malý sopečný ostrov tvaru půlměsíce ležící v jižním Pacifiku v Tasmánském moři asi 700 kilometrů severovýchodně od Sydney. Místo je útočištěm velkého množství endemitů, ohrožených živočichů a rostlin, které se nacházejí pouze na tomto ostrově.
Africký mravenec Pheidole megacephala (v USA známý jako „velkohlavý mravenec“) je jedním z nejinvazivnějších druhů na světě a je považován za hrozbu pro původní ekosystémy. Je veden jako jeden ze sta nejhorších škůdců na světě a je mu připisováno vyhubení několika živočišných druhů na Havaji.
Invazivní mravenci mají devastující vliv na původní ekosystém
Ben Hoffmann, specialista na exotické mravence a člen australského eradikačního („hubícího“) týmu, uvedl, že mravenci patří mezi nejbohatší a nejrozmanitější faunu na světě a hrají důležitou roli pro zdraví ekosystému.
„Nicméně invazivní mravenci škodí místním druhům mravenců, což může mít devastující vliv na daný ekosystém,“ uvedl Hoffman. „Jakmile jsme dospěli ke správné metodě eradikace (hubení), byli jsme schopni se tohoto invazivního druhu zbavit během tří let.“
Během tří let 200 tisíc pastí
Pozemní tým na Ostrově lorda Howa nastražil na kolonie mravenců na 200 tisíc pastí pro zjištění přítomnosti a vyhubení invazivního afrického druhu.
Podle Hoffmanna se jednalo o jeden z nejvýznamnějších eradikačních programů na světě, zaměřených proti invazivním mravencům. Vytvořená technika pak může být prý použita i při eradikaci jiných invazivních mravenčích druhů.