
Kulidakis a Schmarcz ke zvýšení koncesionářských poplatků
Přihlášení k televizním a rozhlasovým poplatkům provázel v posledních červnových dnech chaos. Velká většina osob samostatně výdělečně činných se totiž o potřebě registrace dozvěděla na poslední chvíli, a navíc nebylo jasné, kdo všechno se musí přihlásit. Povinnost ze zákona platí dokonce i pro ty, kteří nemají žádné zaměstnance a poplatky tím pádem neplatí.
Rozšíření televizních a rozhlasových poplatků provází zmatky. Obě veřejnoprávní média měla velký problém na konci června s padajícími servery kvůli velkému množství zájemců o registraci. Někteří to museli zkoušet opakovaně několik dní. A to dokonce i ti, kteří žádné poplatky platit nebudou – osoby samostatně výdělečně činné, které ale pod sebou nemají žádné zaměstnance.
ČTĚTE TAKÉ: Stačilo! je na roztrhání. Zájem má už i Šlachtova Přísaha, Vidlák si vymiňuje respekt
Mluvčí České televize v minulosti uvedl, že i tito lidé se musí registrovat. „Z pohledu České televize je třeba rozlišovat mezi domácností, tedy fyzickou osobou, a právnickými osobami nebo OSVČ. Pokud tedy hradí poplatník televizní poplatek za svou domácnost a současně podniká, měl by nahlásit České televizi do 30. června počet svých zaměstnanců, ideálně prostřednictvím webu tvpoplatky.cz. Na základě tohoto hlášení pak bude vypočtena poplatková povinnost,“ řekl podle Forbesu Radek Konečný z tiskového oddělení České televize.
I když je podle zákona nutné byrokratickou podmínku splnit, žádná sankce zřejmě nehrozí.
„Pokud podnikatel nebo firma zaměstnává 0 až 24 zaměstnanců, je výše televizního poplatku nulová. Přirážka za nesplnění oznamovací povinnosti se uplatňuje v případě, že tím poplatníkovi vznikne dluh vůči České televizi. Pokud je poplatková povinnost nulová, pak žádný dluh nevznikne a přirážka se neuplatní,“ řekl pro CNN Prima NEWS Konečný.
To samé tvrdí i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, podle kterého nebude médium sankcionovat právnické a fyzické osoby s méně než 25 zaměstnanci kvůli nenahlášení počtu pracovníků.
Řada poplatníků také mohla nabýt dojmu, že se musí přihlásit pouze do 30. června 2025. To platilo ale pro ty, kteří již poplatníky byli. „Tedy hradili televizní a rozhlasový poplatek již před 1. květnem. Například provozovny s televizním přijímačem. Těmto poplatníkům zaslala Česká televize individuální výzvu prostřednictvím datové schránky s odkazem na formulář pro vyplnění potřebných údajů,“ uvedl Konečný.
Ti, kteří poplatek dosud nehradili, tak mají stále zákonnou povinnost se přihlásit do evidence do 15 dnů ode dne, kdy tuto skutečnost zjistí.
Zatím se nově přihlásilo k platbě televizních poplatků v květnu 96 tisíc fyzických osob. To je meziměsíčně o 83 tisíc více. Domácnosti jen za květen zaplatily o 36 milionů korun více než v dubnu.
Data za červen budou mít veřejnoprávní média až v polovině měsíce. Očekává se, že počet poplatníků poté povyskočí ještě výše.
Rozšíření poplatků čelí kritice
Vládní koalice protlačila zvýšení koncesionářských poplatků 5. března. Už během projednávání změny zákona se vyskytovala ostrá kritika. „Řada domácností bude postavena před volbu, které jsem doufal, že se lidé budou po roce 1989 moci vyhnout,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Thomas Kulidakis. „Je to volba etická a morální – lidé se budou muset rozhodnout, zda mají platit za něco, co nekonzumují, anebo podepsat čestné prohlášení, ve kterém budou čestně tvrdit, že nemají mobil, telefon, tablet a další zařízení, které mají připojení k internetu,“ dodal.
Podle komentátora Martina Schmarcze problém spočívá v samotném nastavení systému. „Zatímco soukromé televize jsou závislé na sledovanosti, kvalitě obsahu a příjmech z reklamy, Česká televize disponuje šesti miliardami korun z koncesionářských poplatků. A zpětná vazba, jestli je její práce kvalitní, nebo ne, je minimální,“ uvedl. „Nově by měl na činnost České televize alespoň dohlížet Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), ale ten nedokáže zhodnotit kvalitu vysílání. Nemyslím si, že když dáme více peněz, automaticky se tím zlepší i kvalita.“
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kobza po deseti letech končí v SPD. Zmínil programové neshody i Šichtařovou