Německá metropole se potýká s neobvyklým problémem. V tamních parcích se totiž přemnožil invazivní druh raka červeného původem z Ameriky. Rychle se množící korýš ohrožuje berlínský ekosystém. Úřady tak přišly s netradičním řešením problému: Vyzvaly obyvatele, aby zkrátka raky snědli.
Populace raka červeného doslova zamořila berlínské parky Tiergarten a Britzer Garten. Na pochodující korýše tam lidé mohou narazit na každém kroku. Podle ekologů to ale znamená problém. Severoamerický druh raka totiž často vytlačuje původní korýše a navíc je také přenašečem nemocí.
Berlínské úřady proto dovolily rybářům, aby raky bez omezení chytali a následně je prodávali podnikům i jednotlivcům ke konzumaci. Obyvatele zároveň ujistily, že konzumace korýšů s sebou nenese žádná rizika, neboť maso berlínských raků podle výzkumů neobsahuje žádné závadné látky.
Von der Invasion direkt auf unsere Teller: #Berlin vertilgt sein #Krebs-Problem https://t.co/3p9dVvsmEK pic.twitter.com/dEWjcV5meN
— TAG24 NEWS Berlin (@TAG24B) May 6, 2018
Podle experta na divoká zvířata z berlínského senátního výboru pro ekologii Derka Ehlerta jen za první týden od vydání povolení uvízlo v rybářských sítích přes 1 600 raků červených. „Očekáváme, že tyto počty budou v průběhu roku klesat,“ řekl Ehlert pro agenturu DPA. Zdůraznil také, že povolení chytat raky mají pouze rybáři.
Rak červený se původně vyskytoval převážně na jihu Spojených států a severu Mexika. V 70. letech minulého století byl tento druh dovezen do Španělska, odkud pronikl z chovů do volné přírody a expandoval na sever. Pokud byste tedy dostali chuť na čerstvého raka, zamiřte do Berlína. Tamní rybáři mají povolení k neomezenému lovu až do konce tohoto roku.