Čínské město Chengdu, nacházející se na jihozápadě země, plánuje v roce 2020 vyslat do vesmíru osvětlovací satelit popisovaný rovněž jako „umělý měsíc“. Uvedl to podle serveru People’s Daily Online Wu Chunfeng, vedoucí Vědeckotechnologického výzkumného institutu pro letectví a kosmonautiku města Chengdu.
Osvětlovací satelit bude schopen osvětlit plochu o průměru od deseti do osmdesáti kilometrů, přičemž přesná plocha osvětlení může být regulována v rozsahu několika desítek metrů.
Až osmkrát vyšší jas než klasický Měsíc
Nové těleso je navrženo tak, aby v noci doplňovalo svit Měsíce. Wu Chunfeng uvedl, že jas „umělého měsíce“ má být osmkrát vyšší než toho skutečného a měl by být dostatečný na to, aby nahradil pouliční osvětlení.
Testování osvětlovacího satelitu začalo před rokem a nyní je Wu Chunfenga technologie dostatečně vyspělá. Myšlenka samotného „umělého měsíce“ pochází od francouzského umělce, který si představoval, že nad zemí visí náhrdelník vytvořený ze zrcadel, který dokáže po celý rok odrážet sluneční svit směrem do ulic Paříže.
Někteří lidé se však v souvislosti s novým nápadem obávají, že světla odražená z vesmíru mohou nepříznivě ovlivnit denní režim některých zvířat nebo astronomické pozorování oblohy. Podle čínských odborníků by však mělo být světlo satelitu podobné onomu odraženému z Měsíce a nemělo by mít na přírodu faunu negativní vliv.