V Ekvádoru se to vzácným ptactvem doslova hemží. Tým ornitologů tam identifikoval nový druh kolibříka. Má netradiční název a pořádně dlouhý zobák. Informace přinesl server BBC.
Kolibřík dostal jméno Oreotrochilus cyanolaemus. Typický je svým modře zbarveným krkem a opravdu hlubokým hrdlem, které včetně zobáku měří přibližně 11 centimetrů.
Ekvádor, země na severozápadě Jižní Ameriky, je co do zvířat a rostlin velmi rozmanitý. Domov tam našlo 132 druhů kolibříků. Ornitologové uvádí, že nově objevených kolibříků je na světě pouhých několik stovek a hrozí, že brzy může dojít k vyhynutí těchto ptáků.
New hummingbird species spotted in Ecuador - BBC News https://t.co/x8kVyC95az
— matiere* (@matiere) October 2, 2018
The bird has been named Oreotrochilus cyanolaemus, or blue-throated hillstar, for its deep blue neck and is about 11cm (4in) long. pic.twitter.com/Y8Hh4mfI73
Výzkumný tým vedený Franciscem Sornozou, se skládal z odborníků z Ekvádoru, Venezuely, Dánska a Švédska. Podle Francisca to byl právě jihozápad Ekvádoru, kde poprvé kolibříka s typickým modrým krkem zahlédli. Jak uvedl pro Angence France Press, tato oblast země je velmi špatně prozkoumána a tak zjistit přesný počet tohoto vzácného druhu není prakticky možné.
O tom, že kolibříkovi hrozí vyhynutí, svědčí i fakt, že jeho lokalita mezi provinciemi Loja a El Oro nedaleko Tichého oceánu je ohrožena těžbou.
Sornoza, který kolibříky studuje už více než 30 let uvedl, že nově objevený krasavec má zobák mírně zakřivený přesně tak, aby se dostal ke květům rostliny Chuquiragua, která je známá také pod názvy „květ And“, nebo „květ pravé lásky“.
Kolibřík Oreotrochilus cyanolaemus může spotřebovat až dvojnásobek své váhy a zpomalit svůj srdeční tep v chladných nocích, aby přežil nepříznivé klimatické podmínky.