V pondělí 2. října se udělovala Nobelova cena za lékařství a fyziologii. Cenu získali tři vědci díky zkoumání biologických hodin u člověka
Vědci Jeffrey C. Hall, Michael W. Young a Michael Rosbash v pondělí získali Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii. Jejich výzkum se zabýval pochopením cirkadiánního rytmu, jenž je základem biologických hodin člověka.
Cirkadiánní rytmus. Pojem, který je většině populace vzdálený. Ne však trojici vědců, kteří se několik let intenzivně věnovali otázce, jak fungují biologické hodiny.
Rotaci naší planety se přizpůsobuje život na Zemi. Člověk i všechny živé organismy mají jakési biologické hodiny a právě ony nám pomáhají se přizpůsobovat pravidelnému dennímu rytmu. Velkými pomocnicemi ve výzkumu byly pro vědce octomilky, díky kterým dokázali izolovat gen, který je zodpovědný za regulaci normální denních biorytmů. Právě tento gen na sebe nabaluje protein, který se hromadí v buňce během noci a během dne se pak odbourává.
Mechanismus je až neuvěřitelně přesný a díky němu se fyziologie dokáže přizpůsobovat různým fázím dne. A to jak v chování, úrovni hormonů, tak i tělesné teplotě či metabolismu. Dobře známý jev tzv. jet-lag je dobrým příkladem porušením tohoto vnitřního stroje, kdy se dost často dostaví únava a porucha spánku plynoucí z narušení biorytmů po rychlém leteckém překonání několika časových pásem.
V udílení cen se bude pokračovat v úterý ve stockholmském Karolinském institutu.