VIDEO: Na Slovensku se v předvolebním klání sešli lídři šesti politických stran (ZDROJ: TV JOJ)
Do parlamentních voleb zbývá 8 dní a straně Směr Roberta Fica, která je dlouhá léta nejoblíbenější stranou v zemi, šlape na paty nováček, opoziční hnutí OLaNO. Ve slovenské společnosti to podle TV JOJ vře a mnozí chtějí změnu. Sledovali jsme televizní předvolební debatu slovenských kandidátů.
Slovenské hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) dohání v žebříčku popularity nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Vyplívá to z předvolebních průzkumů. Od poloviny února platí na Slovensku moratorium na zveřejňování výsledků předvolebních sondáží. Volby proběhnou 29. února.
V televizním předvolebním klání se utkali současný předseda vlády Peter Pellegrini (Směr-SD), Igor Matovič (OLaNO), Marian Kotleba (LSNS), Andrej Kiska (Za lidi), Andrej Danko (SNS) a šestici politiků uzavřel Miroslav Beblavý (PS/SPOLU). Před kamerami se vyjadřovali k tématům ze sociální sféry, zdravotnictví a spravedlnosti.
Strana Směr je u moci 12 let. Pellegrini, který stojí v čele strany, v politice působí 18 let a v předvolební kampani razí heslo „zodpovědná změna“. Proto se hned na úvod debaty nabízela otázka, proč by zrovna on měl být změnou. „Myslím si, že jsem osobně po nástupu do pozice předsedy vlády přinesl změnu. Celkově se stylem řízení země a stylem komunikace, řešení věcí, které tu nebyly řešeny 20, 30 let. Ta změna jako taková zemi čeká v ohledu stárnutí populace, klimatické změny, digitální revoluce – a já jsem připravený těmito změnami Slovensko zodpovědně provést.“
ZDRAVOTNICTVÍ
V ohledu zdravotnictví se Pellegrini pustil do Matoviče, který symbolicky zapálil 5000 svíček, které měly reprezentovat počet každoročních odvratitelných úmrtí. „Já jsem místo pálení svíček na to reagoval a mohu vám garantovat, že čísla z roku 2015 nebo 2016 jsou už podstatně nižší. Já reaguji konkrétními opatřeními a z těchto úmrtí si nedělám kampaň,“ dodal současný předseda vlády, který podle svých slov za své vlády investoval do zdravotnictví miliardy eur a je potřeba v této reformě pokračovat.
Matovič z opozičního hnutí OLaNO Pellegrinimu rázně oponoval. „Je třeba narovinu říct, že nám 12 let vládla strana, která umožnila finanční skupině Penta vytunelovat ze zdravotnictví – z peněz lidí, kteří si odkládali na zdravotní péči, 400 milionů eur. Těch 5000 svíček bylo za lidi, kterým se nedostala adekvátní a včasná zdravotní péče.“ Jako reakci na špatný zdravotní systém spustila Matovičova strana veřejné hlasování, kterým chce docílit, aby se lidem včas a bez dlouhého čekání dostalo zdravotního vyšetření. Další z jeho cílů je zajistit pacientům s onkologickým onemocněním včasné řešení jejich zdravotního stavu a aby na operaci nemuseli čekat dlouhé měsíce. „Není možné, aby lidé čekali měsíce s vědomím, že v nich roste nádor. Ti lidé zaživa umírají.“
Také poslanec Miroslav Beblavý (PS/SPOLU) měl co říct k otázce zdravotnictví, které se už 5 let intenzivně věnuje, a to konkrétně investiční skupině Penta. „Za vaší vlády, v roce 2009, se Pentou vytáhlo 480 milionů eur ze slovenského zdravotnictví a váš nominant Směru to schválil. To je největší krádež v historii slovenského zdravotnictví,“ řekl Beblavý směrem k Pellegrinimu.
S poznámkou Beblavého nesouhlasil Andrej Danko (SNS), zato bývalý prezident Andrej Kiska (Za lidi) hned na úvod svého slova dal za pravdu Matovičovi. Pellegrinimu však jeho dosavadní vládu, co se zdravotnictví týče, vyčetl. „Každý rok uteče 500 milionů eur. Potřebujeme zvýšit počet lékařů a zdravotních sester. Abychom je zaplatili, potřebujeme 360 milionů eur. Z těch 500 milionů eur, co utečou komínem, zůstává 140 milionů eur. Za to každý rok dokážete postavit novou nemocnici. Pokud dostaneme důvěru, tak za naší vlády plánujeme postavit 10 nových nemocnic,“ ukončil svůj projev Kiska.
JUSTICE
Hnutí nového favorita Matoviče se vyprofilovalo jako protikorupční. „Já se kvůli korupci rozhodl ukončit můj pohodlný život úspěšného podnikatele, protože jsem se dál nemohl dívat na to, jak miliony poctivých lidí na Slovensku platí daně a pár zlodějů to tu na hulváta rozkrádá. Korupce je jako rakovina naší společnosti,“ nakousl toto téma lídr strany OLaNO. Matovič by chtěl odměňovat každého, kdo se bude podílet na usvědčení zločinců – „mafiánů a korupčníků“.
„Dokud nevysvlečeme z talárů neposlušné soudce, nikdy se neposuneme dál. Za mé vlády jsem vysvlékl z taláru tolik soudců jako za 27letou existenci Slovenska,“ reagoval Pellegrini.
Podle bývalého prezidenta Andreje Kisky nese strana Směr politickou zodpovědnost za vraždu Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. „Umožnili někomu, jako je Kočner, vytvořit pocit, že je v naší krajině možné všechno. Umožnili Kočnerovi pocit neohroženosti až do té míry, že dal Kočner podle všeho objednávku na vraždu těchto dvou mladých lidí.“ Pro Kisku bylo jmenování premiéra Pellegriniho jedno z největších zklamání. „Náš premiér není svéprávný a ve všech zásadních věcech rozhoduje Fico. Pan premiér tuto krajinu neřídí a to je pro mě největší zklamání,“ řekl Kiska.
Pellegrini na to ihned reagoval stejným úderem, a to že pro něj byl Kiska velkým zklamáním jako prezident. „Zklamal jste mě nejvíc v období, kdy se stala tato strašná vražda (novináře Kuciaka a jeho partnerky) a vy jste si zůstal několik dalších dní na horách v Rakousku,“ nebral si premiér servítky.
„Já jsem vždy apeloval na to, aby se tato vražda nezneužívala. Zneužívají ji i novináři,“ doplnil na toto téma Andrej Danko (SNS).
Shodou okolností si dnes Slovensko připomíná druhé výročí od vraždy novináře Kuciaka. V této kauze bylo obviněno pět osob, z čehož dva obvinění přiznali vinu. Tato vražda vyvolala v roce 2018 mohutné protivládní demonstrace a politickou krizi, která vyústila ve Ficův odchod z postu premiéra a novým předsedou vlády se stal místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini.
Podle obžaloby si vraždu investigativního novináře objednal podnikatel Marian Kočner, který se chtěl Kuciakovi pomstít za odhalení jeho kontroverzních ekonomických aktivit.
Parlamentní volby, které se na Slovensku uskuteční za 8 dní, by podle průzkumů veřejného mínění tříčlennou vládní koalici vedenou sociálními demokraty (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica mohly vystřídat opoziční a dosud neparlamentní strany. Velkým favoritem je v poslední době strana OLaNO Igora Matoviče, která by s několika dalšími opozičními či neparlamentními formacemi dokázala podle průzkumů sestavit vládu.