Rozhovor s paní Opočenskou
V českých nemocnicích chybí paliativní týmy. Tedy takové, které pomáhají pacientům s neléčitelným onemocněním. Týmy složené ze specialistů poskytují podporu pacientům po diagnóze i v posledních měsících a dnech jejich života. Podle průzkumu Nadačního fondu Avast má přitom o poskytování paliativní péče zájem skoro čtvrtina českých nemocnic. Dostupná je ale jen v několika z nich.
Paní Opočenské diagnostikovali lékaři před 6 lety rakovinu prsu. Paliativní péči, kterou od roku 2016 poskytuje fakultní nemocnice Královské Vinohrady využívá zhruba jednou měsíčně. Čím dříve je paliativní péče v nemocnicích zahrnuta do celkové péče o těžce nemocného pacienta, tím lépe. Paliativní tým Fakultní vinohradské nemocnice ročně pečuje o 400 nemocných. Nejvíce o pacienty s nádorovnými onemocněními, dále o nemocné se závažným poškozením orgánů. Chybějící paliativní péči v Česku zajišťují hlavně hospice. Převážně ji provádí dobrovolníci, a to dokonce i ve svém volném čase. Podle Ministerstva zdravotnictví by tuto péči mohly poskytovat nemocnice ve větší míře.
Zájem o paliativní péči mají i studenti lékařských fakult. V budoucnu by prý obor mohl zakořenit i ve výuce budoucích lékařů. V Česku ročně umírá zhruba 108 tisíc lidí, 65 procent z nich v nemocnicích. Podle průzkumů si ale drtivá většina občanů přeje umírat doma.