KORONAVIRUS ONLINE: Mimořádná opatření jsou prodloužena prozatím do 1. dubna, s otevřením škol se počítá nejdříve v polovině května

Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku se zvýšil na 1236. Omezení volného pohybu osob v celé České republice, které má zabránit šíření nového typu koronaviru, prodloužila dnes vláda do středy 1. dubna. Do stejného data dnes ministři prodloužili všechna dříve přijatá opatření.

23:15 Karanténní opatření včetně omezeného vycházení povedou v Německu k nárůstu případů domácího násilí. Podle agentury DPA s tím počítá ministryně pro otázky rodiny Franziska Giffeyová. Ta uvedla, že rodiny nyní kvůli koronaviru tráví společně doma v omezeném prostoru mnoho času, což může vést k vyostření domácích konfliktů. Podobné obavy má také odborový Svaz německých kriminalistů (BDK).

22:45 Češka, která je nyní v tyrolském lyžařském středisku Ischgl v karanténě, se dnes vydala na túru, kde se dostala do potíží. Zachránit ji musel vrtulník, napsala agentura APA. Žena se bude nyní zodpovídat z toho, že porušila omezení pohybu, ke kterým Rakousko přikročilo kvůli koronaviru.

22:00 Akcie v USA dnes kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru klesly, a to navzdory sérii dalších rázných opatření americké centrální banky (Fed) na podporu ekonomiky. Akcie dolů poslaly mimo jiné zprávy o narůstajícím počtu obětí nemoci COVID-19, o přibývání karanténní opatření ve Spojených státech a o blokaci balíčku určeného na pomoc ekonomice opozičními demokraty v americkém Senátu.

21:56 Pokud cestujete vlakem, České dráhy upozorňují, že je nutné si zkontrolovat změny v jízdních řádech:

21:48 V ČR mezi tím hasiči dál rozvážejí ochranné pomůcky. O své nepřetržité práci informují na Twitteru:

21:38 Britský premiér v mimořádném projevu vyzval občany, aby v maximální míře zůstali doma. "Musíte zůstat doma," uvedl doslova premiér Johnson s tím, že koronavirus je největší ohrožení, jakému Británie čelí za uplynulé desítky let. Británie uzavře většinu obchodů kromě těch, které prodávají potraviny. Na veřejnosti se budou moci pohybovat společně maximálně dva lidé s výjimkou těch, kteří spolu sdílí domácnost. 21:21 Ministr zdravotnictví před okamžikem znovu vyzdvihl práci českých vědců z ČVUT.

21:01 Další dva letouny s ochrannými pomůckami z Číny míří do ČR. První přistane asi v 01:30 na pražské Ruzyni, druhý kolem 11:00 v Pardubicích.

20:47 Kvůli možným obavám z koronaviru a opatřením existují nejrůznější formy nabízené pomoci. Jendnou z nich může být i video Armády ČR:

20:48 Trenér fotbalistů Galatasaraye Istanbul Fatih Terim se nakazil novým typem koronaviru a musel být hospitalizován. "Jsem v dobrých rukou v nemocnici. Nemějte obavy," napsal.

20:39 Mezinárodní měnový fond očekává, že pandemie způsobí letos globální recesi. Může být i horší, než finanční krize v letech 2008 - 2009. Světová ekonomika se prý zotaví v roce 2021.

20:07 Z projevu premiéra Andreje Babiše (ANO) k situaci kolem koronaviru:

„Chci občanům České republiky poděkovat za odvahu, jsem na vás všechny opravdu hrdý.“

„Vím, že vám komplikujeme život, ale vedete si velice dobře. Proto bych vás všechny rád požádal o trpělivost, prosím, odpusťte nám dílčí chyby.“

„Frajírci, co mají být v karanténě a klidně si dají společné pivo u dveří hospod, to opravdu nejsou žádní frajeři. Vůbec nechápu, jak si takovou nezodpovědnost vůči svým rodinám, vůči nám všem, mohou dovolit.“

„Zvládneme to, máme skvělé doktory, hasiče, epidemiology, vojáky.“

„Jsme jedna z mála zemí, která nepromeškala správný okamžik na zavedení přísných opatření.“

„Nechceme zastavit nebo ochromit ekonomický život země.“

„Děkuji všem, kteří pomáháte.“

„Je možné, že opatření budou trvat déle, než jsme si mysleli. Společně to určitě zvládneme.“

-------------

Čínské úřady podle agentury Reuters v pondělí hlásily 39 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem. Čína také informovala o 9 dalších obětech. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometers:

- celkový počet nakažených: 372 572

- celkový počet úmrtí: 16 313

- celkový počet uzdravených: 101 371

Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 195 států a oblastí.

19:47 Do Itálie dorazilo na pomoc v boji s koronavirem 52 lékařů a seter z Kuby. Uvádí to agentura Reuters. Na Kubě se potvrdilo celkově 40 případů nákazy koronavirem. Jeden pacient se vyléčil a jeden zemřel.

19:27 Počet obětí nového koronaviru ve Francii stoupl na 860, naposledy země hlásila 674 mrtvých. Na JIP je přes 2 000 pacientů, píše Reuters. Celkově je v zemi 19 856 nakažených.

19:23 Ministři financí skupiny největších ekonomik světa G20 se dohodli na přípravě společné strategie, která pomůže překonat krizi způsobenou šířením koronaviru. Uvedl to na twitteru francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Saúdská Arábie později zveřejnila prohlášení, že ministři a centrální bankéři G20 se dohodli na vytvoření akčního plánu, který bude odpovědí na koronavirus, a na pečlivém sledování dopadu epidemie na trhy a hospodářskou situaci.

19:20 České vysoké učení technické (ČVUT) do konce týdne vyrobí 600 respirátorů nejvyšší třídy pro fakultní nemocnice. ČVUT je připravuje pomocí 3D tisku, příští týden už by měly vzniknout stovky kusů denně. Zástupci ministerstva zdravotnictví (MZ) a ČVUT to řekli při dnešním podpisu memoranda v Praze.

19:16 Vláda přijala balíček pomoci firmám, aby nemusely propouštět.

19:11 Londýnské metro dnes zaplnili cestující navzdory výzvě, aby cestování omezili jen na to nejnutnější a spíše pracovali z domova. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Ze snímků pořízených v době dopravní špičky je patrné, že Londýňané se v metru tísnili. Počet obětí koronaviru ve Spojeném království stoupl o 54, mrtvých je dohromady 335, uvedla podle Reuters vláda. Nákaza se potvrdila u 6 650 osob.

19:00 Olomoucký kraj hlásí vyléčeného pacienta, celkem je už sedmý.

18:56 V čínském Šen-čenu dnes odpoledne přistál druhý velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. Stroj s aliančním kódovým označením Condor na jih Číny dorazil krátce po 16. hodině a naloží například roušky a respirátory. Nakládání zdravotnického materiálu už probíhá v plném proudu. Letadlo podle předpokladů přiletí do Česka v úterý a přistane opět v Pardubicích.

18:53 V Praze vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin o 29 - na 374. Nejvíc případů COVID-19 v Česku je právě v metropoli.

18:52 Evropská fotbalová unie UEFA kvůli pandemii nového koronaviru odložila všechna finále pohárů včetně Ligy mistrů. O nových termínech zatím nerozhodla.

18:50 Ve Zlínském kraji dnes přibylo deset potvrzených případů nákazy koronavirem, v kraji je jich celkem 67. Nejvíce je jich na Uherskohradišťsku, a to 30.

18:47 Na 43 vzrostl v Ústeckém kraji počet případů prokázané nákazy novým typem koronaviru. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od rána vzrosl počet nemocných o tři. Čtyři lidé v regionu se vyléčili, všichni z Děčínska.

18:42 Počet potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19 dnes stoupl v Moravskoslezském kraji o šest na 127. Všechno to byli lidé, které dohledali hygienici.

18:41 V Jihomoravském kraji přibylo od nedělního večera deset potvrzených případů nákazy koronavirem. Ráno bylo nakažených 77, oproti neděli o jednoho víc, k dnešním 18:00 je to 86 nemocných. Vyplývá to ze stránek ministerstva zdravotnictví. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zůstávají tři pacienti ve vážném stavu.

18:40 Hlasy volající po odložení olympijských her v Tokiu sílí už nejen mezi sportovci, ale i mezi funkcionáři. Hry v původním termínu odmítají zástupci Velké Británie, Norska či Rakouska. Zástupci Polského olympijského výboru zdůraznili, že kvůli pandemii koronaviru vzrůstá nejistota mezi sportovci, kterým se stále zhoršují podmínky k přípravě. Dokončeny navíc nejsou kvalifikace v řadě sportů.

18:39 V Itálii zemřelo dalších 602 lidí nakažených koronavirem, celkem tak počet obětí nemoci COVID-19 v této zemi vzrostl na 6077. Informovala o tom místní média s odvoláním na úřad civilní ochrany. Nákaza se za posledních 24 hodin potvrdila u necelých 5 tisíc osob, čímž celkový počet případů potvrzených od února dosáhl téměř 64 tisíc. Z toho téměř 7500 infikovaných se z nemoci zotavilo. Za posledních 24 hodin Itálie zaznamenala opět méně úmrtí i nakažených.

18:38 Pětadevadesátiletý muž s nemocí COVID-19, který v neděli večer zemřel v Nemocnici na Bulovce, se nakazil pravděpodobně v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN). Mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík na dotaz ČTK sdělil, že nakažení jsou také dva lidé, kteří s ním pobývali na pokoji, a dva zaměstnanci. O jakou LDN jde, hygienici neuvedli.

18:11 Generální tajemník OSN António Guterres v zájmu společného boje proti koronaviru vyzval k zastavení válečných konfliktů a ozbrojeného násilí ve světě.

18:08 Několik Slováků při organizovaném návratu do vlasti přes Česko odmítlo kvůli pandemii koronaviru povinnou karanténu a „zmizelo" v Praze. Novinářům to dnes řekl státní tajemník (náměstek) slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus. Podle něj zmíněný incident může ohrozit spolupráci s ČR, která pomáhá Slovensku při dopravě jeho občanů ze zahraničí.

18:02 Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku stoupl na 1236. Údaj aktualizovaný k dnešním 17:45 zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu. Oproti údajům z dnešního rána se počet nakažených zvýšil o 71.

18:00 Pendleři na Slovensku a v Polsku si ubytování nebudou muset hledat. Režim na hranicích zůstane stejný, epidemie tam není tak silná, řekl Hamáček.

17:55 Přijímací zkoušky na SŠ by měly být nejdřív 14 dnů po otevření škol, schválila vláda. Děti by je měly psát jen v jednom termínu. Projedná to Sněmovna.

17:55 Maturity by měly být nejdříve 21 dnů po otevření škol, nebo by je mohly nahradit výsledky předchozích vysvědčení, schválila vláda. Projedná to Sněmovna.

17:54 Ministerstvo vnitra bude distribuovat zdravotnické prostředky do všech specifikovaných zařízení, dosud měl část na starosti resort zdravotnictví.

17:53 Pandemie vyvolaná koronavirem sílí a vedle stávajících defenzivních opatření je nezbytné přikročit k útoku. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Onemocnění COVID-19 již bylo potvrzeno u více než 300 tisíc lidí. Podle Ghebreyesuse jsou stávající opatření, jako sociální odstup a setrvání doma, defenzivní a pandemie sílí. „Abychom nad koronavirem zvítězili, musíme zaútočit," prohlásil. Rovněž vyzval k upřednostnění ochrany zdravotníků, protože pokud se tak nestane a oni onemocní, zemře mnoho lidí, neboť se o pacienty nebude moci nikdo starat.

17:49 Rychlotesty by se podle vicepremiéra Hamáčka měly používat až v době, kdy jsou v těle protilátky. Například při návratu osob z nařízené karantény.

17:46 Pardubická nemocnice kvůli riziku šíření nemoci COVID-19 omezila vstup do svého areálu. Pacienti a jejich doprovod se do něj od úterý 6:00 dostanou pouze hlavní bránou z Kyjevské ulice. U vstupu podstoupí i kontrolou zdravotního stavu, uvedl Dušan Korel z oddělení komunikace a marketingu společnosti Nemocnice Pardubického kraje.

17:43 Česko je už jedenáctý den ve stavu nouze, který byl původně vyhlášen od 12. do 22. března. S omezeným pohybem a uzavřenými hranicemi, školami i obchody (až na povolené výjimky) země stále očekává další kroky vlády. Lidé vycházejí prakticky jen v nutných případech, mnohé velké podniky uzavřely na 14 dnů své provozy kvůli karanténě. Podnikatelé se bojí krachu, lidé o práci, státní rozpočet počítá se skokovým navýšením schodku kvůli podpůrným opatřením zaměstnanců, zaměstnavatelů a ekonomiky vůbec.

17:42 Senioři budou nově ve velkých obchodech nakupovat od 08:00 do 10:00, v menších už omezení platit nebude. Kabinet opatření upravil od čtvrtka podruhé.

17:41 Pokračování programu Úvěr COVID pro bezúročné půjčky je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka připraveno, je v něm 35 mld. Kč.

17:37 Vláda dnes schválila odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění živnostníkům, a to na půl roku, od března do srpna. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Návrhy zákonů by měla v úterý projednat Sněmovna. Minimální měsíční záloha na sociální pojištění činí letos 2544 korun a na zdravotní pojištění 2352 korun.

17:33 Schillerová v úterý požádá EK o oprávnění osvobodit od cla a daní zdravotnický materiál určený pro boj proti koronaviru, očekává tím jeho zlevnění.

17:25 Vláda schválila novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2020. Změna priorit je nutná, uvedla Schillerová na Twitteru.

17:22 Pokud chtějí pendleři dál pracovat v zahraničí, mají si tam zajistit ubytování. Vláda to doporučuje na tři týdny. Po návratu budou v karanténě.

17:20 Restaurace zůstanou uzavřeny do středy 1. dubna. Vláda dnes prodloužila zákaz, který původně platil do úterý. Zákaz se netýká například výdeje pokrmů okénkem nebo prodeje jídla s sebou bez vstupu do provozovny. Omezení neplatí také pro provozovny, jež neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb nebo vězeňských zařízení.

17:19 Vláda dnes prodloužila do středy 1. dubna zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Původně platil do úterních 06:00.

17:18 Omezení volného pohybu osob v ČR kvůli koronaviru vláda prodloužila do 1. dubna. Původní zákaz s výjimkou cest do práce či za rodinou platil do úterý.

17:17 Veřejné úřady budou i nadále otevřeny jen dva dny v týdnu po tři hodiny a budou mít omezené služby. Vláda prodloužila platnost opatření do 1. dubna.

17:16 Středočeský kraj začal s distribucí dezinfekce pro dopravce v regionu. Ze skladu společnosti Čepro převezl 13 tisíc litrů dezinfekčního přípravku do areálu ČSAD MHD Kladno. Odtud je dezinfekce dále rozělována. Další dodávky budou následovat podle požadavků, které dopravci kraji předloží.

17:15 Uherskohradišťská nemocnice používá nově pro přesnější měření teploty příchozích pacientů termokamerový systém. Termokamera je v třídícím stanu při vstupu do nemocnice. Zdravotníci si od jejího využití slibují, že pomůže zrychlit třídění příchozích a zároveň bude měření teploty přesnější.

17:08 V domově pro seniory v Praze na Chodově je 11 zaměstnankyň v karanténě. Přišly do kontaktu s 95letým mužem s nemocí COVID-19, který v neděli zemřel.

17:07 MF v aktualizaci vypracované kvůli změně rozpočtu odhaduje letos pokles ekonomiky o 5,1 procenta. Odhad počítá se zvládnutím pandemie ve 2. čtvrtletí.

17:05 Vláda dnes schválila v rámci boje proti ekonomickým dopadům šíření koronaviru zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Novela zákona o státním rozpočtu podle úřadu reaguje na předpokládaný pokles zejména daňových příjmů a u výdajů vytváří prostor pro vyšší výdaje k zajištění zdraví obyvatelstva, k zachování vysoké zaměstnanosti a omezení negativních dopadů na ekonomiku a sociální oblast. Novelu by měla projednat Sněmovna na úterním mimořádném zasedání.

17:01 Dánsko všechna svá opatření proti šíření koronaviru prodloužilo do 13. dubna, omezení tak budou podobně jako v jiných evropských zemích platit i přes velikonoční svátky. Rozhodnutí vlády dnes podle agentury DPA oznámila dánská premiérka Mette Frederiksenová. Stávající opatření platila do konce března.

16:55 Nařízení nosit roušku mimo domov není absolutní, tvrdí Jana Prattingerová, epidemioložka krajské hygienické stanice v Liberci. Pokud tak půjdete na procházku do lesa a široko daleko okolo vás nikdo nebude, není nutné roušku mít. Důležité naopak je používat roušku v přítomnosti dalších osob, mimo těch, se kterými sdílíme domácnost.

16:50 Zahraniční pracovníci využívají díky usnesení vlády z konce minulého týdne možnost nastoupit do nové práce ve zjednodušeném režimu. Pokud zaměstnavatel vyrábí roušky, dezinfekční přípravky, ochranné prostředky nebo jinak napomáhá k provádění krizových opatření, může tam podle nich držitel zaměstnanecké karty nastoupit hned. Zahraniční dělníci tak nyní mohou změnit zaměstnání, aniž by jim hrozilo propadnutí víza nebo zaměstnanecké karty. Vládní usnesení mimo jiné schvaluje možnost cizinců změnit zaměstnavatele bez nutnosti splnění podmínky šesti měsíců předchozího zaměstnání na území ČR.

16:46 Vláda dnes schválila kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Na svém twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podrobnosti neuvedla, představí je na tiskové konferenci po zasedání kabientu.

16:45 První test u německé kancléřky Merkelové koronavirus neprokázal. Merkelová je v karanténě, protože navštívila lékaře, u kterého se nákaza potvrdila.

16:44 Živnostníci by nemuseli půl roku platit zálohy na sociální pojištění, schválila vláda. Oznámila to ministryně Maláčová (ČSSD). Návrh dostane Sněmovna.

16:43 Vláda schválila kurzarbeit pro firmy, na něž dopadla omezení kvůli koronaviru. Stát jim přispěje na mzdy. Oznámila to ministryně práce Maláčová (ČSSD).

16:39 Vláda dnes jednomyslně schválila návrh pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována. Návrh, který je třeba upravit zákonem, v úterý projedná Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání.

16:36 V čínském Šen-čenu přistál kolem 16. hodiny druhý velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. Do ČR přepraví několik tun zdravotnického materiálu. Přiletí v úterý.

16:04 Automat na roušky? Proč ne. Nedostatek roušek potřebných pro boj s epidemií koronaviru vyřešili ve Vyškově po svém. V jako vůbec prvním městě u nás si tam lidé mohou koupit roušky v automatu. Do jednoho takzvaného rouškomatu se vejde až 1500 roušek. S vlastnoruční výrobou pomáhaly desítky dobrovolníků. Cena jedné roušky je 50 korun a veškeré získané peníze půjdou na charitu.

16:00 Češi, jak se zdá, pojali nařízení vlády zodpovědně a až na pár výjimek všichni nosí roušky nebo alternativní ochranu obličeje. Většina ulic a náměstí zeje prázdnotou a lidé se spíš zdržují doma. Někteří ale ven musí – na nákup nebo do zaměstnání. I ti ale chválí své spoluobčany, které potkávají. Lidé si od sebe drží bezpečný odstup a chrání si nos a ústa.

15:57 Vláda schválila návrh Ministerstva zemědělství, který má zaručit více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby u evropského rozvojového programu. Mají se tím podle ministerstva minimalizovat dopady pandemie v sektoru.

15:47 Zvládneme to, když budeme všichni zodpovědní, zaznívá ve zveřejněném videu centra IKEM (Institut Klinické a Experimentální Medicíny). „Jsme v tom všichni společně!“

15:39 Premiér Andrej Babiš měl být během třicetiminutového rozhovoru s vietnamským premiérem Nguyen Xuan Phúcem ujištěn, že Vietnam počítá s pomocí pro ČR. Vietnamský ministerský předseda měl potvrdit objednávku roušek a ochranných obleků a měl nabídnout i další pomoc jako antibakteriální roušky. První dodávka by měla dorazit ve středu.

15:32 Nedostatkové ochranné pomůcky se vyrábějí také ve stále větším počtu věznic. Některé se potýkají s nedostatkem materiálu na výrobu roušek a vyzývají ochotné dárce k poskytnutí materiálu či k zapůjčení šicích strojů, uvedla na svém Facebooku Vězeňská služba ČR. „Výroba nedostatkových zdravotních roušek, kterou minulý týden zahájili ve věznicích Pardubice, Světlá nad Sázavou, Plzeň či Kuřim, se rozbíhá i v dalších věznicích. Do boje proti šíření onemocnění COVID–19 se zapojili také ve Vazební věznici Olomouc, věznicích Ostrov, Oráčov, Bělušicích, Příbram, Valdice a mnoha dalších. Věznice tak zajišťují výrobu ochranných roušek pro vlastní potřeby, ale také pomáhají dalším subjektům a organizacím.“

Výroba nedostatkových ochranných pomůcek ve věznicích se stále rozšiřuje. Některé věznice se potýkají s nedostatkem...

Posted by Vězeňská Služba ČR on Monday, March 23, 2020

15:25 Ministerstvo vnitra podle Jana Hamáčka doposud za ochranné pomůcky proti koronaviru nového typu nakupované v Číně utratilo téměř tři miliardy korun. Týdenní spotřeba státu ve stavu epidemie podle Hamáčku bude ČR i s dopravou stát miliardu korun. I po zavedení leteckého mostu stále chybějí respirátory nejvyšší třídy FFP3, policie a hasiči jich mají ještě několik tisíc. Ministerstvo je začalo od těchto složek stahovat a pošle je poté do nemocnic.

15:14 Ministerstvo vnitra vydalo návodný „letáček“ JAK ŽÍT SPOLU A S VIREM (Získejme čas a uchovejme dobrou mysl), který je volně ke stažení. „Zachovejme si zdravý rozum i optimismus, pomáhejme si navzájem, bojujme s trudnomyslností. Pár rad: ‚Jak žít spolu. A s virem.‘ najdete na webu Ministerstva vnitra…,“ napsal úřad na Twitteru.

15:06 Vláda se má dnes během videokonferenčního jednání zabývat především pandemií koronaviru a jejími dopady. Rozhodovat se má o prodloužení trvání omezeného pohybu a ministři mají probrat řadu podpůrných opatření pro firmy i OSVČ. Tisková konference je v plánu od 16 hodin.

15:00 Prvního pacienta vyléčeného z nemoci COVID-19 má rovněž Olomoucký kraj. Podle ČTK se jedná o muže z Japonska, který dnes odpoledne opustil infekční oddělení prostějovské nemocnice. Testy u něj již nákazu vyloučily. Japonec žijící v Olomouci byl prvním potvrzeným případem v kraji, když u něj byla nákaza prokázána 10. března.

14:46 Česká vláda dnes schválila další daňová opatření Ministerstva financí v souvislosti s negativními dopady koronavirové nákazy, tzv. liberační balíček II. Jde například o prominutí červnové zálohy na daň z příjmů nebo uplatnění daňové ztráty zpětně nebo plošné prominutí pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nebo za úhradu daně. Informoval o tom mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Prominutím zálohy na daň z příjmu je myšleno, že červnová záloha, tedy druhá záloha u čtvrtletních plátců a první záloha u pololetních plátců, se nebude vůbec hradit.

14:40 Ministr zdravotnictví rovněž uvedl, že se společností Moldex ministerstvo pracuje na metodách sterilizace a možnosti opakovaného používání respirátorů. „Pokud se metody osvědčí, ušetříme stovky tisíc respirátorů,“ uvedl Vojtěch.

14:33 Další dopady koronaviru na českou ekonomiku: Jak vidí své podniky pražští restauratéři? Co stojí za extrémním snížením hodnoty české koruny?

14:29 Ministr zdravotnictví také informoval, že zítra ministerstvo obdrží dodávku od druhého tuzemského výrobce, kterým je společnost Refil. Má se jednat o sedmnáct tisíc respirátorů nejvyšší úrovně ochrany FFP3 a deset tisíc FFP2. V pátek pak má podle Vojtěcha dorazit dalších 17 tisíc respirátorů nejvyšší kvality.

14:25 Dvacet tisíc respirátorů FFP3 a deset tisíc respirátorů FFP2 dnes podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dorazí do skladu SSHR v Sedlčanech. „A to díky tuzemskému výrobci Moldex, kterému tímto velice děkuji. Slíbili nám také navýšit dodávky respirátorů nejvyšší třídy na 30 tisíc kusů týdně, které očekáváme opět v pondělí.“

14:20 Po daru PPF do České republiky míří i dar EPH a J&T v hodnotě 100 milionů korun. První část podle ministra vnitra Jana Hamáčka dorazila do země v noci s ČSA.

14:03 Na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov, které je jediné svého druhu v Olomouckém kraji, byla dnes potvrzena nákaza u dalších čtyř zdravotníků. Jedná se o personál, který přišel do kontaktu s lékařem, který byl pozitivně testován o víkendu. Podle mluvčí nemocnice je oddělení posíleno a i nadále funguje. V Olomouckém kraji jde o již druhý případ potvrzené nákazy v nemocnici. Minulý víkend byla nákaza koronavirem potvrzena u lékaře z urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc.

13:59 Další informace o bezútěšné italské situaci s českou zdravotní sestřičkou žijící v Itálii. Zásoby podle ní zřejmě jsou, doplňují se, ale řada potravin často chybí.

13:54 Ministerstvo školství představilo plán, jak by mohly proběhnout jednotné přijímací zkoušky na střední školy, závěrečné zkoušky a maturita. Maturity by proběhly nejdříve 21 dnů po znovuotevření středních škol. „U maturit bude klíčové, zda se školy otevřou do 1. června 2020. Pokud ano, budou maturity probíhat sice ve zjednodušené, ale obdobné podobě jako každý rok. Pro případ, že se školy do 1. června 2020 neotevřou, obsahuje návrh v zájmu jistoty maturantů náhradní řešení,“ říká ministr školství. Návrh totiž říká, že pokud nebude k 1. červnu školní docházka na střední školy obnovena, bude maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení.

13:46 Americký FED (americká centrální banka) zavede sérii dalších ekonomických opatření na podporu amerických firem a domácností v rámci obrany ekonomiky v boji s koronavirem. Podle serveru The Guardian má jít například o neomezený nákup dluhopisů a další úvěry pro firmy i domácnosti.

13:36 Ministerstvo obrany rozjíždí „seriál videí Vojenské psychologické služby“. První téma je, jak porazit strach. „Základem v boji proti strachu bude rozvážný přístup k informacím. Je záhodno čerpat informace ohledně epidemie pouze z ověřených zdrojů,“ říká se mimo jiné ve videu.

13:28 Tržby tradičních kin v Jižní Koreji v posledních týdnech rapidně klesly a většina z nich je navíc zavřená. Velkému úspěchu se ale v blízkosti města Soul těší autokina.

13:19 Gruzie dnes zakázala osobní železniční dopravu. Mluvčí vlády podle Reuters uvedl, že zákaz bude platit po dobu nouzového stavu, jehož ukončení je zatím plánováno na 21. dubna. Gruzie podle statistického serveru Worldometers eviduje 54 případů nákazy a zatím žádnou oběť.

13:16 Slovenská divize německé automobilky Volkswagen uvedla, že odstávku výroby započatou kvůli koronaviru a nižší poptávce v minulém týdnu prodlouží do 5. dubna.

13:12 Česká republika v příštích dnech pošle tři evakuační lety do Egypta, na Filipíny a do Vietnamu. Dnes má vojenský speciál přivézt 51 Čechů a Slováků z Pobaltí. S odkazem na tiskovou zprávu Ministerstva zahraničních věcí o tom informoval Euroskop. Do ČR by se díky čtyřem letům mělo dostat 700 lidí, z toho téměř 600 českých občanů.

13:00 V České republice má být nyní novým koronavirem nakaženo 23 příslušníků hasičského sboru a deset policistů. Uvedli to mluvčí hasičů a policie. V preventivní karanténě bylo v neděli večer podle mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studené 267 hasičů a 11 občanských zaměstnanců. Policistů je v karanténě 765, uvedlo policejní prezidium. Profesionálních hasičů je podle Studené téměř 10 tisíc, občanských zaměstnanců více než tisíc. Policie má zhruba 40 tisíc příslušníků.

12:53 „Já věřím v to, že každá situace nás má něco naučit, něco se máme o sobě dozvědět. Chtěla bych všem popřát, abychom byli trpěliví a zvládli tuhle situaci, i když netušíme, jak dlouhý to bude,“ uvedla ve videu opora české basketbalové reprezentace Kateřina Elhotová a připomněla lidem, aby nosili roušku.

12:48 Španělské fotbalové soutěže byly do odvolání přerušeny na neurčito. V zemi platí minimálně do 12. dubna nouzový stav. Španělsko je s více než 33 tisíci nakaženými a 2182 oběťmi v obou ohledech třetí na světě.

12:44 Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje právě pracuje na redistribuci ochranných prostředků pro sociální služby. Na Twitteru se hasiči pochlubili „fešnými oblečky“.

12:39 Na pražském ČVUT vyvinuli respirátor na 3D tiskárně. „Speciální filtr vydrží asi týden. Je to ještě vyšší ochrana než FFP3,“ napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že je odborníci začnou dodávat do fakultních nemocnic. Vyrábět by mohli až 10 tisíc kusů denně.

12:30 Dnes ráno odjel do Itálie autobus, který veze 110 tisíc roušek jako dar za zabavený zdravotnický material. Na palubě je i 43 Italů, zpět vezme autobus naopak Čechy. Zdravotnický materiál pomáhal nakládat i ministr zahraničí Tomáš Petříček (zdroj videa: Ministerstvo zahraničí ČR).

12:28 Americká automobilka Ford v pondělí podle Reuters informovala, že dočasně zastaví výrobu vozů a motorů ve svých továrnách v Indii, Jižní Africe, Thajsku a ve Vietnamu. Reaguje tak na rostoucí dopad koronaviru.

12:21 Čínské město Wu-chan po dvou měsících začíná uvolňovat přísná karanténní opatření. Ta ve městě, odkud se nový koronavirus rozšířil, platila od 23. ledna. Podle nedělního oznámení tamních úřadů se lidé mohou postupně vracet do práce, pokud nemají teplotu a mohou se prokázat potvrzením, že jim nebyla nařízena karanténa kvůli vlastnímu onemocnění či kontaktu s někým nakaženým v poslední době. Informoval o tom The Guardian.

12:12 Celní úřad zakázal rodinnému lihovaru Žufánek z Uherskohradišťska další výrobu dezinfekčního gelu, který lihovar vyráběl bez povolení. „Teď, právě teď mi volal Celní úřad, pod který spadáme. Četli o naší akci s výrobou nepovoleného dezinfekčního gelu. Ten vedoucí byl ale velice příjemný a chápající (bez ironie). Řekl mi, že jsme porušili povolení našeho daňového skladu a že to musí předat jejich právnímu oddělení k řešení. Ale prý je to opravdu chválihodné, co děláme. S ohledem na nouzový stav nám dají právníci vědět co nejdříve. Aktualizace: Makají fakt dobře. Právníci řekli, že jim máme poslat dopis popisující celou situaci. PROMINOU nám přestupek za to, co jsme dosud vyrobili, ale ZAKAZUJÍ další výrobu,“ napsal jednatel společnosti Martin Žufánek na Facebooku.

11:55 Vaří nepostradatelným! Hasičům, záchranářům a policii. Zdeněk Pohlreich se rozhodl zahájit solidární iniciativu podporující složky integrovaného záchranného systému. Teď se svými kuchaři osobně rozváží jídlo (nejen) na hasičské stanice. Hasiči moc děkují a váží si každé podpory.

Vaří nepostradatelným! Hasičům, záchranářům a policii. Zdeněk Pohlreich se rozhodl zahájit solidární iniciativu...

Posted by Zpravodajství FTV Prima on Monday, March 23, 2020

11:46 Počet mrtvých kvůli koronaviru vzrostl ve Španělsku za posledních 24 hodin o více než 400, nákaze celkem podlehlo 2182 lidí, oznámilo dnes tamní ministerstvo zdravotnictví. V neděli španělské úřady evidovaly 1720 mrtvých.

11:43 Ministerstvo zahraničí dopravilo ze zahraničí ve spolupráci s dalšími státy, komerčními dopravci i cestovními kancelářemi letecky zhruba 2500 Čechů zpět do vlasti. Dalších 1850 se vrátilo nouzovými autobusy vypravovanými z evropských letišť, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Úřad podle ní eviduje další tisíce žádostí o návrat do ČR. Podle hrubého odhadu ministerstva zůstává v Evropě asi 10.000 českých turistů a dalších 10 000 jinde ve světě.

11:40 „Zákrok z víkendu v Pardubicích. Opilý muž bez roušky a nakonec sankce 10 000 Kč. Domluva po dobrém selhala a poté, co zkusil z místa zákroku odejít, došlo na donucovací prostředky. Přitom stačil kolegyni ještě kousnout do nohy.“

11:24 Dnes ráno odjel do Itálie autobus, který veze 110 000 roušek jako dar za zabavený zdravotnický materiál. Na palubě je i 43 Italů, zpět vezme Čechy.

11:23 Fiat Chrysler začne v Asii vyrábět roušky, produkce by měla rychle dosáhnout milionu kusů měsíčně, uvedla s odvoláním na odbory agentura Reuters.

11:16 Alma Clara Corsini z italské Modeny, u níž byla na základě testů potvrzena nákaza COVIDem-19, se stala nejstarší ženou v Itálii, která se z této nemoci zotavila. 95letá pacientka byla přijata 5. března s příznaky nového druhu koronaviru do nemocnice ve městě Pavullo nel Frignano, nyní je podle informací italských médií zcela zdravá a byla propuštěna domů.

11:11 Polský olympijský výbor se přidal k hlasům volajícím po odložení OH v Tokiu. Zdůraznil, že kvůli pandemii koronaviru vzrůstá nejistota mezi sportovci.

11:05 Condor 2 se odlepil od země po mezipřistání v Kazachstánu a míří do Šen-čenu. Obří letadlo objednané armádou přes agenturu NATO bude znovu nakládat tuny roušek a respirátorů.

11:04 RegioJet začal prodávat jednosměrné jízdenky na autobusy z Londýna do Prahy pro návrat českých občanů. Zatím nabízí odjezd v pátek a v sobotu.

10:50 Královehradecký kraj dnes distribuoval ochranné prostředky pro zdravotnické záchranáře a pro nemocnice. Připravuje se distribuce pro lékárny, praktické lékaře, zubaře a další poskytovatele zdravotní péče v kraji.

10:40 Ve středních Čechách je 135 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, od neděle jich přibylo 11. Nejvíce potvrzených případů je na Praze-východ, a to 21.

10:30 Maturitní zkoušky by mohly být podle návrhu Ministerstva školství 21 dnů po znovuotevření škol, nebo by je mohly nahradit výsledky studentů z posledních tří vysvědčení střední školy. Rozhodující by mělo být datum 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky už by dělat neměli. Kdyby se školy otevřely dříve, nemusely by se letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Testy by mohly vyhodnocovat samotné školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje. Novinářům to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

10:25 Pokud by se školy neotevřely do 1. června, měly by závěrečné zkoušky učňů dle návrhu Ministerstva školství nahradit výsledky z posledních ročníků.

10:22 Přijímací zkoušky na střední školy by měly být nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které jsou nyní zavřené kvůli koronaviru. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to dnes navrhne vládě. Testy by podle něj měly mít stejnou formu a obsah jako v předešlých letech. Děti by je ale měly psát jen v jednom termínu místo dvou, které se původně plánovaly. Pokud vláda dnes návrh ministra schválí, mohla by se jím Sněmovna zabývat už v úterý na mimořádné schůzi v legislativní nouzy.

10:19 Současné šíření koronavirové nákazy dost možná povede k významnému omezení, či dokonce úplnému zrušení hotovosti a hotovostních plateb. V době postupu globální pandemie se totiž do popředí dostává otázka hygieničnosti hotovosti. Vzhledem k tomu, že třeba virus lidské chřipky přežívá na bankovkách až 17 dní a zůstává po celou tuto dobu infekční, je třeba počítat s tím, že koronavirem, který je vysoce nakažlivý, se lze nakazit právě i manipulací s fyzickými penězi.

10:10 Maturity budou nejdřív tři týdny od otevření škol, jednokolové přijímačky za 14 dní, oznámil ministr školství Robert Plaga.

10:03 I bankovky mohou přenášet koronavirus. Virus chřipky na nich přežívá až 17 dní, na některých je tolik bakterií jako na záchodovém prkénku. Současné šíření koronavirové nákazy dost možná povede k významnému omezení, či dokonce úplnému zrušení hotovosti a hotovostních plateb. V době postupu globální pandemie se totiž do popředí dostává otázka hygieničnosti hotovosti.

10:00 Světové ekonomice potrvá roky, než se zotaví z dopadů koronaviru, uvedl šéf OECD. Virus již podle něj ekonomice způsobil větší šok než finanční krize.

09:54 V Česku je nyní novým koronavirem nakaženo 22 příslušníků hasičského sboru. V Praze má nákazu 19 profesionálních hasičů, dva v Karlovarském kraji a jeden v Jihomoravském kraji. V karanténě jich je 267. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Profesionálních hasičů je téměř 10 000.

V karanténě je také 11 občanských zaměstnanců. Těch má sbor podle mluvčí víc než tisíc.

09:50 Lidé si navzájem pomáhají.

09:38 Matka nakažená koronavirem necítila plnou plenku svého dítěte. Kuchaři, kteří obvykle poznají každé koření v jídle, necítí kari nebo česnek a všechno jídlo jim chutná mdle. Jiní uvádějí, že necítí příjemnou vůni šampónu nebo páchnoucí kočičí záchodek. Anosmie, tedy ztráta čichu, a ageuzie, čili ztráta chuti, se objevily jako zvláštní, ale výmluvný příznak nákazy koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, napsal zpravodajský server The New York Times.

09:25 Lidé nevyužívají ani hromadnou dopravu. Tramvaj číslo 5 mezi pražským Smíchovem a Strašnicemi v době ranní špičky.

09:15 Za neděli bylo otestováno v Česku 1793 lidí, celkem 17 377.

09:05

09:00 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 1165. Během neděle přibylo 114 případů a první pacient zemřel. Vyléčeno je šest lidí.

08:50 Sněmovna se sejde v úterý ke schvalování návrhu změn v ošetřovném, který vláda předložila kvůli uzavření škol ve snaze omezit šíření nového typu koronaviru. Z preventivních důvodů se dostaví zhruba polovina poslanců. Nejprve budou muset potvrdit stav legislativní nouze, který vyhlásil minulý týden předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Po dobu vyhlášeného nouzového stavu umožní stav legislativní nouze zrychlené projednávání zákonů.

08:40 Koronavirus stáhne evropské hospodářství do recese, ve druhém pololetí by se však ekonomika měla vrátit k růstu. Uvedl to viceprezident ECB.

08:30 Mezinárodní olympijský výbor kvůli pandemii koronaviru uvažuje o odložení olympijských her. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů. Kanada nepošle své sportovce. Informoval o tom dnes Kanadský olympijský výbor. Rozhodnutí souvisí s obavami kvůli šíření koronaviru, kterým se po celém světě nakazilo již na 330 000 lidí a přes 14 000 jich zemřelo. Opatření se zpřísňují po celém světě

08:16 V neděli zemřel v Česku první člověk.

07:52 Spojené arabské emiráty (SAE) v obavách z šíření koronaviru oznámily přerušení veškerých leteckých spojení do země i z ní. Opatření začne platit v příštích 48 hodinách a bude platit dva týdny. Saúdská Arábie zase ve snaze zastavit pandemii viru vyhlásila celostátní zákaz vycházení od sedmi hodin večer do šesti hodin ráno. Zákaz začne platit dnes večer a bude platný po dobu 21 dní.

07:34 Pevninská Čína v neděli zaznamenala 39 nových případů koronaviru. Všechny se týkají osob, které do země přicestovaly ze zahraničí. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, za neděli vzrostl o devět na 3270. Celkový počet potvrzených případů nákazy v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, se zvýšil na 81 093. Za sobotu počet infikovaných narostl o 46.

07:15 Česko čínským dodavatelům za zdravotnický materiál platí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek na Twitteru uvedl, že doteď jeho resort utratil za ochranné pomůcky 1,5 miliardy korun. Celkově by stát v příštích týdnech měl na nákup zdravotních prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.

07:00 Dobrý den, vše podstatné i dnes sledujeme zde.

Tagy: