VIDEO: Na Čínu udeřil nejsilnější tajfun za poslední roky: Minimálně 18 mrtvých a milion evakuovaných

Tajfun Lekima řádil ve východní Číně (video zdroj: AP)

Tajfun Lekima způsobil na pobřeží Číny rozsáhlé škody. V důsledku silné bouře zemřelo minimálně 18 lidí, zřítilo se kolem 200 domů a 3200 jich bylo poškozeno. Opustit své domovy muselo milion lidí. Omezen byl také letecký provoz, desetitisíce domácností jsou bez elektřiny, uzavřené jsou školy, obchody a tržnice.

Tajnfun udeřil v sobotu ráno místního času. Bouři doprovázel silný vítr, který měl rychlost kolem 190 kilometrů za hodinu. Živel způsobil rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy, při kterých umírali lidé. Čínské úřady zatím hlásí 18 mrtvých a desítky pohřešovaných.

Všechny oběti přišly o život na okraji přístavního města Wen-čou. Kvůli silným dešťům se hladina místní řeky zvýšila o deset metrů. Voda následně zaplavila okolní domy a způsobila sesuvy půdy.

Kritická situace byla také ve vesnici Shayan u města Ning-po. Přívalové deště způsobily zaplavení celé vesnice. V některých nižších oblastech byla voda ve výšce dvou metrů, zaplavena byla všechna vozidla i domy. Hasiči zachraňovali místní pomocí člunů a lan.

Už před úderem tajfunu evakuovaly úřady přes milion lidí, z toho 253 tisíc v Šanghaji. Právě k 26milionovému hospodářskému centru na východím pobřeží Číny nyní tajfun podle meteorologů směřuje.

Tajfun způsobil také značné komplikace v dopravě. Zrušeny byly tisíce letů, nejezdí ani některé vlakové spoje. Silný vítr také na mnoha místech poškodil elektrické vedení. Bez proudu jsou tak desetitisíce lidí.

Už v pátek zasáhl tajfun Lekima část Tchaj-wanu, kde si vyžádal jednu oběť a tři zraněné. Také tam živel ochromil leteckou i vlakovou dopravu. Na 40 tisíc domácností bylo bez elektřiny.

Tagy: