VIDEO: Nová auta pro pražskou záchranku! Mohou zachránit více životů

Tahač pro krizový modul Golem a nové prodloužené Atego. Dvě nové posily vozového parku, které si včera slavnostně převzala pražská záchranka. Auta stála dohromady devět a půl milionu korun. Jak často tato speciální záchranářská auta vyjíždějí do terénu? A jak vypadají? Podívejte se sami.

Modul hromadného neštěstí, přezdívaný Golem, vyjel jen za loňský rok z garáže do akce čtrnáctkrát. Pražská záchranka už pro tento pětatřicetitunový návěs nový tahač potřebovala. Ten současný měl například problém vyjet některé silnice v Praze, hlavně když se změnilo počasí a zapršelo. Nový vůz má proto tři nápravy a náhon na každou z nich.

Dalším autem, které pražská záchranka dostala, je nové vylepšené Atego. Starší terénní verze tohoto vozu v Praze slouží už několik let. Loni zasahoval osmadvacetkrát. Naposledy Atego převáželo například pět lidí s podezřením na koronavirus z letiště do Nemocnice Na Bulovce. Nové Atego je dlouhé bezmála deset metrů a na lůžcích dokáže převézt až dvanáct lidí.

Jako reakci na současnou epidemii koronaviru chce pražský magistrát pořídit i speciální sanitku. Bude mít vlastní okruh cirkulace vzduchu a vylepšené ochranné oblečení pro zdravotníky. Předpokládané náklady jsou asi pět a půl milionu korun.

Jak to bude dál?

Záchranná služba také průběžně obměňuje sanitky. Podle strategie rozvoje, kterou loni schválila pražská rada, se má z vozového parku ZZS obnovit v loňském a letošním roce 15 sanitek, v příštím roce deset. Na konci roku 2021 by měli záchranáři jezdit 80 sanitami, které budou maximálně šest let staré.

Pražská záchranná služba má více než 20 výjezdových základen a buduje další. Město také plánuje stavbu nového sídla administrativy a dispečinku, a to zřejmě na Střížkově. Roční rozpočet organizace je zhruba půl miliardy korun. Loni záchranáři řešili 128 238 případů, o 759 méně než předloni. Dispečeři přijali loni 209 000 volání na tísňové linky.

Autor: Pavlína Švarcová, ČTK