Nové vozy pro záchranáře
Tahač pro krizový modul Golem a nové prodloužené Atego. Dvě nové posily vozového parku, které si včera slavnostně převzala pražská záchranka. Auta stála dohromady devět a půl milionu korun. Jak často tato speciální záchranářská auta vyjíždějí do terénu? A jak vypadají? Podívejte se sami.
Modul hromadného neštěstí, přezdívaný Golem, vyjel jen za loňský rok z garáže do akce čtrnáctkrát. Pražská záchranka už pro tento pětatřicetitunový návěs nový tahač potřebovala. Ten současný měl například problém vyjet některé silnice v Praze, hlavně když se změnilo počasí a zapršelo. Nový vůz má proto tři nápravy a náhon na každou z nich.
Nové vozy pro záchranáře
Dalším autem, které pražská záchranka dostala, je nové vylepšené Atego. Starší terénní verze tohoto vozu v Praze slouží už několik let. Loni zasahoval osmadvacetkrát. Naposledy Atego převáželo například pět lidí s podezřením na koronavirus z letiště do Nemocnice Na Bulovce. Nové Atego je dlouhé bezmála deset metrů a na lůžcích dokáže převézt až dvanáct lidí.
Nové vozy
Jako reakci na současnou epidemii koronaviru chce pražský magistrát pořídit i speciální sanitku. Bude mít vlastní okruh cirkulace vzduchu a vylepšené ochranné oblečení pro zdravotníky. Předpokládané náklady jsou asi pět a půl milionu korun.
Jak to bude dál?
Záchranná služba také průběžně obměňuje sanitky. Podle strategie rozvoje, kterou loni schválila pražská rada, se má z vozového parku ZZS obnovit v loňském a letošním roce 15 sanitek, v příštím roce deset. Na konci roku 2021 by měli záchranáři jezdit 80 sanitami, které budou maximálně šest let staré.
Díky vozům se podaří zachránit více životů
Pražská záchranná služba má více než 20 výjezdových základen a buduje další. Město také plánuje stavbu nového sídla administrativy a dispečinku, a to zřejmě na Střížkově. Roční rozpočet organizace je zhruba půl miliardy korun. Loni záchranáři řešili 128 238 případů, o 759 méně než předloni. Dispečeři přijali loni 209 000 volání na tísňové linky.
Autor: Pavlína Švarcová, ČTK