Kdo se ještě neobjednal do pneuservisu na přezutí na zimní gumy, tomu hrozí, že už to nestihne do zákonem daného termínu, tedy do konce října. Od 1. listopadu už mají řidiči povinnost mít na autě zimní pneumatiky, pokud je silnici sníh nebo námraza nebo v místech, kde se to dá očekávat.
Pneuservisy ale už teď hlásí takový zájem zákazníků, že prý nebude možné všechny uspokojit. Například v největším libereckém pneuservisu už do konce října vezmou jen řidiče s výměnou kompletní sady kol, s přezutím gum na stejné disky si už aktuálně musejí počkat až do 2. listopadu. Podle majitelů pneuservisů se přitom stejná situace opakuje rok co rok, lidé nechávají přezouvání na poslední chvíli.
„Lidé si myslí, že když zavolají v půlce října, je ještě spousta času, ale těch aut je tolik, že se to nedá stihnout za dva týdny. Kdo se ozval ještě na začátku října, ten může být v klidu, do konce tohoto týdne už ale stoprocentně zaplníme i ty poslední volné termíny a lidé budou muset čekat do listopadu,“ říká Miroslav Hnídek z Jablonce nad Nisou.
Častým argumentem řidičů vyčkávajících do poslední chvíle je přitom obava, že se jim během října zimní gumy zbytečně ojedou, protože teploty přes den ještě pořád sahají i k dvacítce. To ale podle odborníků už dávno není pravda, moderní směsi, ze kterých se zimní gumy vyrábějí, prý už vydrží mnohem déle než před lety.
„Zjistili jsme s povinným přezouváním, že lidem je líto vyhodit zimní gumy se vzorkem čtyři milimetry, a tak je dojíždějí přes léto. Ukazuje se, že ani na rozpálených letních silnicích se ty zimní pneumatiky nesjíždějí významně rychleji než letní,“ vysvětluje Miroslav Hnídek.
Nepřezout včas na zimní gumy může přijít hodně draho. Policisté mohou na místě uložit pokutu až do dvou tisíc korun, mnohem horší situace ale může nastat při dopravní nehodě. Pojišťovna má totiž právo krátit plnění, pokud policie zjistí, že důležitým faktorem při nehodě byly právě nevhodné pneumatiky. Pak můžete přijít i o desítky nebo dokonce stovky tisíc korun.