VIDEO: Teplota v Antarktidě poprvé přesáhla 20 stupňů Celsia

Antarktida

V Antarktidě zaznamenali novou rekordní teplotu 20,75 stupně Celsia. Na tomto kontinentu tak byla poprvé naměřena teplota vyšší jak 20 stupňů Celsia. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na jednoho z tamních výzkumníků.

Na jižní polokouli panuje nyní léto. Seymourův ostrov, který je domovem argentinské vědecké základny Marambio, se nachází poblíž Antarktického poloostrova – úzkého pruhu pevniny táhnoucího se směrem k Argentině.

„Na Antarktidě jsme takovou vysokou teplotu ještě nikdy neviděli,“ uvedl pro AFP brazilský vědec Carlos Schaefer. Varoval však, že hodnota naměřená na monitorovací stanici na ostrově Seymour 9. února, není nikterak výpovědná, co se týče trendu klimatické změny. Šlo totiž, jak uvedl, o jednorázově naměřný údaj a ne o součást dlouhodobého sběru dat na daném místě.

Argentinská základna Esperanza ležící na severním výběžku Antarktického poloostrova ohlásila již 6. února teplotu 18,3 stupně Celsia, která představuje rekord pro pevninskou část Antarktidy.

Podle Schaefera byla rekordní teplota pro celou Antarktidu naměřena na Seymourově ostrově v rámci dvacetiletého brazilského projektu zaměřeného na dopad klimatických změn na věčně zmrzlou půdu. Vědci teplotu měří na 23 různých odlehlých monitorovacích stanicích v Antarktidě.

Schaefer řekl, že teploty na Antarktickém poloostrově, souostroví Jižní Shetlandy, ostrově Jamese Rosse a dalších ostrovech v oblasti značně kolísají. Po ochlazení v prvním zkoumaném desetiletí následně výrazně vzrostly. Podle expertů podílejících se na brazilském projektu je to zřejmě způsobeno klimatickým jevem El Niňo a změnami mořských proudů.

Pavlína Švarcová/ČTK